Aktualizacja systemu CMS

Dlaczego warto aktualizować CMS strony?

Większość dzisiejszych stron internetowych jest zbudowana na systemie zarządzania treścią czyli CMS, który umożliwia tworzenie, publikowanie, archiwizowanie i aktualizowanie treści bez praktycznej znajomości języków programowania stron internetowych. Z perspektywy użytkownika oznacza to, że możesz dodawać lub zmieniać zawartość bez konieczności kontaktowania się z programistą w celu uzyskania pomocy.
Podobnie jak zawartość witryny wymagająca regularnej aktualizacji, aby była świeża i interesująca, aktualizacje CMS są istotnym aspektem utrzymania strony internetowej. Chociaż trzymanie się obecnego i znanego CMS może wydawać się łatwiejszą opcją, pozostanie przy nieobsługiwanym lub przestarzałym CMS wiąże się ze znacznym ryzykiem. Produkty cyfrowe do jakich zalicza się również Twoja witryna internetowa powinny powstawać z konieczności zabezpieczenia przyszłej ścieżki klienta. Tworzymy niejako na realia, które będą obecne dopiero za jakiś czas. Zabezpieczenie na przyszłość oznacza budowanie solidnych fundamentów, dzięki którym Twoje treści trafią do właściwej osoby, we właściwym czasie i we właściwym miejscu. Jeśli zatem masz zmieniające się wymagania i zależy Ci na płynności dochodów oraz płynności w relacjach z odbiorcami, aktualizację CMS potraktuj jako priorytet.
W artykule pokazujemy 5 powodów, dla których, naszym zdaniem, powinieneś dokonać aktualizacji systemu zarządzania treścią.

Aktualizacja systemu CMS

1. BEZPIECZEŃSTWO
Każdego roku obserwuje się wzrost liczby cyberataków.
Według raportu IBM W 2021 r . zidentyfikowanie i powstrzymanie naruszeń danych zajmowało średnio 287 dni, te które trwają dłużej niż 200 dni , kosztują średnio 4,87 miliona dolarów. 38% tego kosztu wynikało ze zwiększonej rotacji klientów, utraconych przychodów z przestojów systemu oraz trudności w pozyskaniu nowego biznesu z powodu nadszarpniętej reputacji.

Luki w zabezpieczeniach stanowią zachętę dla cyberprzestępców – badanie z 2019 r. wykazało, że 60% naruszeń dotyczyło niezałatanych luk. Im dłużej CMS pozostaje bez poprawek, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną wykorzystane wszelkie niedociągnięcia. Wtyczki zwiększają ryzyko – CMS z ponad 20 wtyczkami stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Nieuzasadnione zatem jest narażanie witryny na niepotrzebne ryzyko, nie nadążanie za poprawkami i poprawkami bezpieczeństwa platformy CMS. Jeśli Twoje zabezpieczenia są nieaktualne, a Twoja witryna zostanie naruszona, możesz ponieść odpowiedzialność za kradzież prywatnych danych użytkownika, które zebrała Twoja witryna – w tym adresów e-mail, danych karty kredytowej, haseł i innych poufnych informacji. Nawet jeśli nie gromadzisz żadnych z tych danych, weź pod uwagę, że włamanie może spowodować przejęcie Twojej witryny, co doprowadzi do zmiany treści, dodania spamerskich linków lub zmiany hasła do CMS, co uniemożliwi Ci dostęp. Zaatakowana witryna może być również wykorzystana do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania. Ostatecznie aktualizacja zabezpieczeń CMS polega na zapewnieniu, że Twoje dane i reputacja pozostaną nienaruszone.

2. CZAS I PIENIĄDZE
Aktualizacja systemu CMS staje się tym trudniejsza i droższa, im dłużej zwlekasz. Jeśli regularnie wprowadzasz aktualizacje i stosujesz poprawki, te niewielkie zmiany powinny wymagać mniejszej ilości czasu i wysiłku do wdrożenia (i odpowiednio mniejszego budżetu). Jeśli jednak odłożysz aktualizacje na dłuższy czas, przekonasz się, że rzadko wystarczy przeskoczyć do najnowszej aktualizacji i zastosować ją do starszej wersji. Zamiast tego będziesz musiał wprowadzić kilka mniejszych zmian, aby Twoja przestarzała witryna mogła zostać zaktualizowana do najnowszej wersji, przez co proces ten będzie dłuższy i bardziej kosztowny. Oprócz tego, że wdrożenie aktualizacji zajmie więcej czasu, może to spowodować dłuższe przestoje. Nie tylko wpływa to na wygląd Twojej witryny, ale nie jest to produktywny wynik pod względem przychodów. W takim przypadku możesz pomyśleć, że w ogóle nie warto dokonywać aktualizacji. CMS często jest centralnym punktem integracji dla wielu innych systemów zapewniających funkcje, takie jak zarządzanie produktami, zapasami, ustalanie cen i zaangażowanie klientów. Aktualizacja CMS może mieć wpływ na te systemy, a także na podstawowe technologie, takie jak frameworki, bazy danych i platformy komunikacyjne.

3. NOWE FUNKCJE I FUNKCJONALNOŚĆ
Jeśli nadal korzystasz ze starszego systemu CMS, możesz tracić na nowych funkcjach, które mogą pomóc w konwersji sprzedaży. Na przykład ulepszone interfejsy i narzędzia, które pozwalają autorom treści na szybsze wprowadzanie przekazu biznesowego na rynek. W zależności od tego, kiedy Twoja witryna została zbudowana, prawdopodobnie istnieje wiele innych przykładów nowych funkcji CMS, które stały się dostępne, z których nie korzystasz, aby pomóc w rozwoju Twojej obecności w Internecie.
Aktualizacja systemu CMS może pomóc Ci dotrzymać kroku konkurencji pod względem zapewniania użytkownikom doskonałego doświadczenia online. Użytkownicy online mają wysokie oczekiwania w zakresie użyteczności, bezpieczeństwa i szybkości. Upewnij się, że nie tracisz konwersji z powodu przestarzałego CMS.
Korzystanie z przestarzałego systemu CMS może również wpłynąć na to, jak Twoja witryna współpracuje z innymi technologiami innych firm, na których możesz polegać. Ponieważ moduły stron trzecich są nadal aktualizowane, w pewnym momencie Twoja witryna może przestać być z nimi zgodna.

4. STABILNOŚĆ I KOMPATYBILNOŚĆ WITRYNY
Nie każda poprawka w aktualizacji dotyczy problemu z bezpieczeństwem. Często aktualizacja zawiera poprawki rozwiązujące typowe problemy, które zostały zidentyfikowane we wcześniejszych wersjach oprogramowania. Mogą to być błędy kodowania i błędy, które mogą spowodować uszkodzenie podstron w Twojej witrynie, jeśli nie zostaną rozwiązane.  Weź również pod uwagę, że Twój CMS nie jest jedyną technologią, która jest regularnie aktualizowana. Systemy innych firm, z którymi integruje się Twoja witryna, również ewoluują – i nawet jeśli zdecydujesz, że chcesz, aby Twój CMS stał w miejscu, systemy te będą się rozwijać. Oznacza to, że możesz zacząć widzieć problemy z funkcjonalnością Twojej witryny, ponieważ wtyczki i integracje, które kiedyś działały idealnie, nie są już kompatybilne z Twoim nieaktualnym CMS. 

Podsumowanie
Utrzymywanie aktualności oprogramowania CMS może być korzystne dla Twojej witryny pod względem zwiększonego bezpieczeństwa, oszczędności pieniędzy i nowych zaawansowanych funkcji, z których wszystkie mogą prowadzić do większego komfortu użytkowania. Jeśli nie będziesz aktualizować swojego systemu CMS, nie tylko ryzykujesz narażeniem bezpieczeństwa swojej witryny, ale może to również skutkować złym doświadczeniem użytkownika i utratą biznesu. Stracisz również szansę na osiągnięcie maksymalnego potencjału swojej witryny.  Niezależnie od tego, czy chcesz zwiększyć konwersję, zapewnić doskonałą obsługę online, zaoszczędzić czas i pieniądze, czy postawić na pierwszym miejscu bezpieczeństwo, aktualizacja systemu CMS jest realnym wyborem dla Twojej firmy online. 

Zobacz również