CONTENT MARKETING – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Podpowiadają Seth Godin i Gary Vaynerchuk.

Seth Godin jeden z najbardziej znanych guru marketingu w 2008 roku wypowiedział dość odważne słowa:
„Marketing treści to jedyny marketing, który pozostał.”

I choć od tego czasu minęło już prawie półtora dekady, słowa te wciąż pozostają aktualne, ale tylko wtedy, kiedy zrozumiemy, czym tak naprawdę jest content marketing.

CZYM JEST CONTENT MARKETING?

Najprostsza definicja, to tworzenie wartościowych i odpowiednich treści. Jeśli jednak poświęcimy nieco czasu na analizę i zgłębienie tematu, to rola content marketingu i jego znaczenie jest dużo większa niż sądzimy. Nie chodzi bowiem o tworzenie jakichkolwiek treści bądź treści, które doprowadzą nas do szybkiej sprzedaży. Chodzi o tworzenie treści, które będą na tyle wartościowe dla klienta, że dzięki nim, zrozumie on lepiej naszą markę, zaufa jej i dopiero wtedy dokona zakupu. Nie tworzymy zatem treści po to, aby sprzedawać, a po to, aby dostarczać klientom zasobów i rozwiązywać ich problemy. Dopiero zaufanie i lojalność klientów doprowadzi ich do decyzji zakupowej. Chcemy zatem uczyć klientów, wykonywać działania oparte na naszym zaangażowaniu, dawać darmową wiedzę i otwierać się na ich potrzeby.

Dlatego podstawowe pytania w content marketingu, jakie powinieneś/powinnaś sobie postawić, brzmią: „czego potrzebuje mój odbiorca?” oraz „co mogę mu zaoferować, aby chciał zainwestować swój czas?

BUDOWANIE RELACJI W OPARCIU O CONTENT MARKETING

Gary Vaynerchuk w swojej książce „Ekonomia wdzięczności” porusza dokładnie taki model biznesu, czyli wzajemności w biznesie, mówiąc, że najpierw długo i wiele razy musimy dawać wartość, a dopiero potem możemy liczyć na zainteresowanie klientów.

„Platformy, z których korzystasz, mają ogromne znaczenie dla skutecznego marketingu społecznego, ale zawsze będą na drugim miejscu za Twoimi intencjami i Twoim komunikatem”.

Druga dekada XXI wieku, pandemia i zalew skondensowanej treści reklamowej, powodują, że idea ekonomii wdzięczności staje się dziś bardziej aktualna niż kiedykolwiek wcześniej. Opiera się ona na zasadach, jakie kultywowane były dziesiątki lat wcześniej, kiedy istniały lokalne sklepiki czy warsztaty, a swoją obecność na rynku zawdzięczały relacjom z klientami, rzetelnej pracy i właśnie wartościom, jakie dawały. Musimy pamiętać również, że w dzisiejszym świecie błędy popełniane w komunikacji czy aroganckie podejście do klienta, szybko może zostać ujawnione na łamach Internetu. Klienci mają możliwość szybkiej komunikacji, rekomendacji czy pozostawienia negatywnej opinii w sieci.
Dlatego dbanie o content marketing jako źródło dostarczania wartości i budowania relacji z własnymi odbiorcami, jest kluczem do sukcesu marki.
Zdaniem Gary’ego, choć może nie brzmi to życiowo, budowanie relacji z klientem poprzez dawanie mu wartości, to jedyna droga do biznesu przyszłości.

„Dawaj wartość, dawaj wartość, dawaj wartość. A dopiero potem mów o biznesie”.

Jednak trzeba pamiętać, że jest to działanie długofalowe. Tworzenie content marketingu, angażujących treści, które rozwiązują problemy klientów czy to za sprawą blogowania, artykułów eksperckich, darmowych e-boków czy postów na mediach społecznościowych, nie jest i nie może być środkiem, który zadziała z dnia na dzień. Jest to konsekwentna, rzetelna praca, wynikająca z zaangażowania, pasji do własnego produktu czy usługi oraz rzeczywistej chęci rozwiązania problemów użytkowników, do których te treści kierujemy. Na pewno nie jest to strategia pod tytułem „szybki i łatwy dochód”.
W skrócie mówiąc, podstawą skutecznych działań jest troska o klienta. Jeśli zamiast intencji zadbania o odbiorcę naszych usług, celem jest nabicie portfela, to ostatecznie straci nie tylko klient, ale i firma.
Relacje i zaufanie tworzone poprzez content marketing pomagają także w wielu innych obszarach np. łatwiej poznać potrzeby klientów, pozyskać opinie, polecenia, zdobyć nowe kontakty, budować markę itd.

OD CZEGO ZACZĄĆ DZIAŁANIA OPARTE NA CONTENT MARKETINGU?

1. ZMINA W PODEJŚCIU DO KLIENTA
Przede wszystkim od zmiany nastawienia. Tworzenie treści, jakimi dzielisz się z odbiorcami, musi być świadomie przemyślane i opierać się na realnej chęci nawiązania z nimi stałych, a nie przerywanych relacji.

2. BUDUJ RELACJE ZAMIAST SPRZEDAWAĆ
Posiadanie kont na portalach społecznościowych jako marka wcale nie oznacza, że tworzymy content marketing, tak, jak zaznaczyliśmy na wstępie, content marketing to WARTOŚCIOWE TREŚCI, a nie treści, które traktujemy jako możliwość mówienia o sobie, o naszej ofercie czy bezpośrednie zachęcanie do zakupu.

3. SKUP SIĘ NA PROBLEMIE KLIENTA I ROZWIĄZANIU, JAKIE DAJE TWÓJ PRODUKT LUB USŁUGA
Poznaj swojego klienta, przeanalizuj jego potrzeby. Odpowiedzi znajdziesz m.in. na stronach konkurentów, na ich profilach społecznościowych. W sekcjach komentarzy czy opinii – to kopalnia wiedzy o kliencie i jego oczekiwaniach.

4. JAKOŚĆ KONTRA ILOŚĆ
Stare podejście marketingowe przyzwyczaiło nas do mówienia o liczbach, statystykach, zasięgach. W nowym podejściu liczy się jakość. Jakość tego, co dostarczasz oraz jakość klientów, jakich dzięki temu zdobędziesz.

5. DOSTARCZAJ WIEDZY, WYCHODŹ Z INICJATYWĄ, ZWRÓĆ NA SIEBIE UWAGĘ
Dostarczaj informacje jakich twoi klienci rozpaczliwie potrzebują. Dziel się wiedzą z badań, recenzuj książki, zachęcaj do wypełniania ankiet, podsyłaj linki, w których Twoi klienci znajdą odpowiedź na nurtujące ich pytania. Nie obawiaj się, że podając linki, spowodujesz, że odejdą. Wręcz przeciwnie, docenią wysiłek, jaki włożyłeś/włożyłaś w przygotowanie merytorycznych treści.

6. POSTAW NA AUTENTYCZNOŚĆ
Dzisiejszy marketing to autentyczność i szczerość. Jeśli Twoja historia nie jest autentyczna, jeśli nie jesteś szczery/szczera ze swoimi klientami czy użytkownikami, szybko możesz ponieść porażkę. Konsekwentnie realizowana strategia komunikacji oparta na autentyczności i pasji w efekcie zaowocuje gronem oddanych klientów, którzy będą powracać, ale również rekomendować.

7. SPRZEDAWAJ POPRZEZ DAWANIE
Zamiast tradycyjnej oferty dostarczaj swoim klientom innych rozwiązań, dzięki którym zbudujesz z nimi relacje i zaufanie. Jak to osiągnąć? Zamiast tradycyjnego katalogu, stwórz przewodnik. Jesteś architektem wnętrz? Twórz poradniki dotyczące np. zagospodarowania poddasza czy urządzenia niewielkiej przestrzeni, przeprowadź klienta przez różne style wnętrzarskie, możesz robić to np. za pomącą live w każdy piątek. Wnieś wartość w życie użytkowników, a sami zechcą skorzystać z twoich usług czy zakupić twój produkt.

CONTENT MARKETING – OD CZEGO ZACZĄĆ?

ZALETY MARKETINGU OPARTEGO NA DAWANIU WARTOŚCI

Oczywiście content marketing to maraton, a nie sprint. Musimy nastawić się na zaangażowanie, poświęcenie sporej ilości czasu, aby stworzyć plan i wartościowe treści. Być może niektórych będzie kusiła droga na skróty, np. zainwestowanie środków finansowych w szybką reklamę.

Jednak dobry content marketing ma ogromne zalety, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę obecną sytuację na rynku.

  • Promujesz swoje produkty czy usługi bez nachalności i nie bazujesz na tzw. marketingu przeszkadzania, którego, nie oszukujmy się, każdy z nas nie znosi. Nie musisz być nachalnym sprzedawcą, nie musisz przekonywać, namawiać i negocjować. To klient przychodzi do Ciebie, a Ty nie narzucasz mu się, a pomagasz.
  • Budujesz relacje długoterminowe. Nawet jeśli dziś klient nie jest gotowy na zakup, wiarygodność oraz relacje, jakie wykreowałeś, zapadną w jego pamięć i kiedy uzna, że jest gotowy, powróci.
  • Dzięki treściom, jakimi się dzielisz, stylowi komunikacji, estetyce pokazujesz, że potrafisz, ale też pokazujesz wartości, jakim jesteś wierny/wierna. Jest to zatem narzędzie do segregacji. Być może jakiejś części klientom nie spodoba się to, co zobaczą czy przeczytają. Dzięki temu w efekcie nie tracisz czasu na odbiorców, którym Twoje podejście nie pasuje, a zyskujesz większe grono zadowolonych i dopasowanych do Twojej usługi klientów.
  • Konsekwentnie tworząc wartościowe treści, dzieląc się wiedzą, Twoja marka zapada w pamięć. Ludzie będą kojarzyć ją z konkretnym tematem lub niszą i w efekcie może być pierwsza na liście, jeśli podobna kwestia pojawi się w określonym kontekście.
  • Content marketing pracuje na Twoją markę 24 godziny na dobę. Są to treści, które każdy, w dowolnym czasie może odszukać i może z nich skorzystać. Twoja marka nie jest zależna od zewnętrznych narzędzi czy platform, które musisz opłacać, aby istnieć.

PODSUMOWANIE

Content marketing to transakcja wymienna, Ty inwestujesz swój czas i swoją wiedzę, dając wartość, klient również inwestuje swoją uwagę, ale tylko wtedy, kiedy uzna, że jest to dla niego wartościowe. We współczesnym świecie to właśnie czas stał się nadrzędną walutą, o którą zabiegamy.
Content marketing to nie klasyczna sprzedaż. Nie wciskamy, nie przekonujemy do zakupu i nie jesteśmy nachalni. Budujemy relację, dajemy wartościową wiedzę, a dopiero potem przekładamy to na korzyści dla firmy.
Musimy jednak pamiętać, że aby content marketing zadziałał, tworzone treści muszą być: wartościowe, powiązane z biznesem i pojawiać się regularnie.
Zbuduj relacje, pozyskaj nowych klientów i uzdrów ich problemy wartościowymi informacjami!

Zobacz również