Czym jest UX writing i czy ma coś wspólnego z copywritingiem ?

W ostatnim czasie pojawiło się dość sporo nowych zwrotów dotyczących tworzenia treści cyfrowych oraz komunikacji. Najbardziej rozpowszechnionymi i stosunkowo znanymi jest copywriting czy strategia treści. Jeśli jednak mówimy o UX writingu czy architekturze treści, określenia te nie są aż tak popularne i niestety często używane są zamiennie.

Powiedzmy sobie otwarcie: TO NIE SĄ SYNONIMY.
Co zatem określamy mianem UX writingu (UX pisania) oraz czy warto zainwestować w UX writing?

UX WRITING - wprowadzenie

Czynność ta określana jest jako pisanie dla użytkowników, a rezultatem są bardzo krótkie teksty tzw. microcopy. Microcopy są najkrótszymi treściami internetowymi, które, choć są treściami kluczowymi, często są zwyczajnie niedocenianie. To treści, które widzi użytkownik, korzystając z oprogramowania i aplikacji cyfrowych. Czyli wszelkiego rodzaju komunikaty, etykiety, opisy przycisków czy komunikaty potwierdzenia.
Są krótkimi zdaniami, a czasami pojedynczymi słowami, które z pozoru są banalne i bardzo proste, jednak muszą być tak przemyślane i dobrane, aby ich odbiorca nie miał żadnych wątpliwości, co nastąpi np. po kliknięciu w konkretny przycisk.

Najlepsza definicja to treści odpowiadające za interakcję z użytkownikiem, które poprzez swoją prostotę stają się niejako niezauważalne. To, co jest bardzo istotne: nie mogą pozostawiać miejsca na domniemanie.

W Polsce niestety ten rodzaj „pisarstwa”, a poniekąd zawód nie jest jeszcze dobrze rozwinięty. Z pracy UX writerów korzystają duże korporacje, producenci aplikacji czy projektanci rozbudowanych systemów cyfrowych.

Gdzie spotkamy treści ux-writowe ?

Czym jest UX writing i czy ma coś wspólnego z copywritingiem ?

Tak naprawdę spotykamy je częściej, niż sądzimy, ponieważ treści te są z jednej strony unikalne, a z drugiej zwyczajne i niepozorne. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie zachodzi proces rejestracji, sprawdzenia danych, czyli np. w systemach bankowych, medycznych, wszelkiego rodzaju aplikacjach, instalacji oprogramowania, sklepach internetowych itp.

Czy zdarzyło Ci się, że wchodząc, np. na stronę jakiegoś urzędu poczułaś/poczułeś dyskomfort, ponieważ zwyczajnie nie wiedziałaś/wiedziałeś, gdzie kliknąć lub jaki komunikat wybrać, aby uzyskać pomoc w problematycznym zagadnieniu? Jeśli tak, oznacza to, że spotkałaś/spotkałeś się z treściami UX, ale takimi, które zostały niepoprawnie przygotowane. Dlaczego? Ponieważ dobre pisanie UX, nie powinno zostawiać w użytkowników miejsca na zastanowienie.

Jakie powinny być microcopy ?

  • komunikaty wyświetlane użytkownikowi nie mogą być długie. Unika się zdań podrzędnie złożonych
  • proste słowa lub zdania, które nie pozostawiają wątpliwości, co nastąpi po kliknięciu czy wypełnieniu formularza
  • dostosowane do użytkowników: ich wieku, poziomu inteligencji, zaznajomienia w określonym temacie
  • niezauważane, niewpływające na poruszanie się użytkownika po serwisie
  • najistotniejszym fragmentem jest orzeczenie, które określa, co konkretnie użytkownik ma zrobić: „zaloguj się”, „zarejestruj się”
  • są kierowane wprost do odbiorcy, a nie np. zapisane w stronie biernej: „należy zalogować się”, „należy zarejestrować się”

Czy UX writing to tylko pisanie ?

Sztuka pisania dobrych treści UX, nie bazuje jedynie na samej czynności pisania, ale musi być skoordynowana z interfejsem i layoutem serwisu, być poparta analizami o użytkowniku (w inny sposób będą przygotowane UX treści do aplikacji ogólnodostępnej, z których korzysta szeroki przekrój społeczeństwa, a inaczej, jeśli korzysta z nich wyspecjalizowana i wąska grupa odbiorców) dodatkowo czerpać z badań psychologicznych.

Przeanalizujmy dwa bardzo podobne w treści komunikaty: „zaloguj się” oraz „loguję się”. Drugi komunikat wyraźniej zachęca do działania, personalizuje się z użytkownikiem, dzięki czemu podświadomie, większa ilość osób wykona działanie.

Zanim treści UX zostaną stworzone, ich autorzy muszą przeanalizować cały scenariusz, jaki wykorzystuje aplikacja oraz zapoznać się z aspektami graficznymi i ich układem. Wcielają się w rolę odbiorcy, muszą przewidzieć wszelkie możliwe zachowania i ewentualne wątpliwości.

Dlaczego warto zainwestować w treść UX ?

Te z pozoru proste treści, które wydają się banalne, mają ogromne znaczenie i wpływają bezpośrednio na efekty, jakie zostaną osiągnięte. Użytkownik klikając w poszczególne przyciski czy czytając konkretne instrukcje, porusza się w taki sposób, w jaki sugerują treści.

Jeśli zostaną one źle przygotowane i użytkownik napotka jakąkolwiek wątpliwość, zwyczajnie zrezygnuje z dokończenia np. fazy rejestracji. Wygoda korzystania z usługi to w ogromnej mierze czynnik decydujący o tym, czy dany użytkownik wybierze nas, czy może zupełnie innego dostawcę. Żyjemy w świecie, w którym oszczędność czasu jest kluczowa, a dodatkowo praktycznie każdy z nas cierpi na deficyty uwagi. Udowodniono, że jeśli jakiś komunikat ma ok. 3 linijki długości, odbiorca jest w stanie skupić się na nim i wykonać zadanie. Wszystko jednak dłuższe niż 3 linijki, zostaje przez niego pominięte, ponieważ potraktowane zostaje jako ściana tekstu.

Dlatego dobry UX Writing to zwyczajnie czysty zysk, wiedzą o tym takie firmy jak Bank ING, InPost czy OLX.
UX Writing to zupełnie odmienne zagadnienie od copywritingu. Wspólnym mianownikiem obu jest sama czynność: pisanie, ale na tym podobieństwa się kończą. Copywriting polega na przyciągnięciu uwagi, stworzeniu wyjątkowych i unikalnych treści, które zachwycą i zaangażują użytkownika. Copywriting zdobywa uwagę użytkownika, UX writing oszczędza jego czas. Copywriting jest mocno związany z działaniami marketingowymi, jest częścią szerszej strategii komunikacji marki. UX writing jest narzędziem pomocowym, przeprowadzającym użytkownika przez kolejne etapy interfejsu. Twórcy treści UX nie reklamują, nie sprzedają i nie wprowadzają na rynek.

Szybkie porównanie

COPYWRITING

  • Używanie unikalnego i wyszukanego języka, który wzbudzi ciekawość i zainteresowanie.
  • Zorientowanie na sprzedaż
  • Tworzenie treści przy współpracy z marketingowcami.
  • Opowiadanie i budowanie historii
  • Twórca może pracować samodzielnie

UX WRITING

  • Używanie prostego języka, którego zadaniem jest wyjaśnienie użytkownikowi poszczególnych kroków.
  • Zorientowanie na produkt
  • Tworzenie treści przy współpracy z projektantami.
  • Dzielenie się rozmowami
  • Twórca nie może pracować samodzielnie

Materiały zaciągnięte z: „Jak zbudować lepszy produkt z pisaniem UX

Podsumowanie

Treści UX są proste, łatwe, oczywiste oraz użyteczne i to właśnie jest ich siłą. Proces ich tworzenia może wydawać się banalny, a w efekcie jest skomplikowany i oparty na zminimalizowaniu treści przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu końcowych efektów, jakie chcemy, aby osiągnął użytkownik. To znalezienie najłatwiejszego rozwiązania, najprostszej drogi do celu. Użyteczne, skoncentrowane na odbiorcy pisanie oszczędza czas i odpowiada za biznesowy sukces.

Książki, które polecamy, aby zgłębić ten temat:

  • Jon Yablonski “Prawa UX. Jak psychologia pomaga w projektowaniu lepszych produktów i usług”
  • Sarah Richadrs „Content Design”
  • Torrey Podmayerski „Strategic Writing for UX”
  • Kinneret Yifrach „Microcopy. The Complete Guide”

Zobacz również