Generator Nazw Firm

Generator Nazw Firm

Nazwa firmy to jej tożsamość. Istotna na tyle, by poświęcić jej stosunkowo dużo czasu. Będzie towarzyszyć Ci codziennie, we wszystkich działaniach i od niej w dużej mierze zależy również fakt, jak Twoją markę będą odbierać użytkownicy. Podobnie jak z nadawaniem imienia dla dziecka. Proces długotrwały, czasami burzliwy, a czasami kończący się zmianą tuż po urodzeniu malucha.

Dobra nazwa firmy reflektuje jej siłę, określa jej potencjał, skłania do refleksji. Musi być stosownie przemyślana i dobra, ponieważ niektóre nazwy zwyczajnie nie pasują do określonych produktów czy usług. Przeciętne nazwy można łatwo zignorować, ponieważ „brzmią jak wszystko inne” w danej branży, ale świetna nazwa skraca ten proces i sprawia, że osoba spotykająca się z firmą jest zaangażowana i gotowa do usłyszenia dowolnego komunikatu, jaki przedstawia firma. Wiele z najpotężniejszych nazw to tak zwane nazwy sugestywne lub nazwy, które odwzorowują i wspierają pozycjonowanie marki metaforycznie, a nie dosłownie i liniowo.

Właściwa nazwa firmy to również nazwa unikalna, oryginalna oraz zapamiętywalna. Całkiem sporo jak na „nazwę”.

Ważne elementy

Jest kilka elementów, które należy wziąć pod uwagę zaczynając proces wymyślania nazwy. Przede wszystkim przeanalizuj konkurencję. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ nazwa Twojej marki będzie porównywana z nazwami konkurencji, a to konkurencja jest obszarem, w którym Twój produkt czy usługa się porusza. Spośród wszystkich nazw wybierz te, które się wyróżniają, które w Twoim odczuciu są godne zastanowienia się. Zanalizuj je i pomyśl w jaki sposób powstały.

Nazwa musi być stosunkowo prosta, łatwa do zapamiętania i wymówienia oraz co jest pewnym bonusem, fajnie, jeśli jest sugestywna i ma jakąś warstwę znaczeniową. Dlaczego? Ponieważ wokół nazwy będziesz budował pewną historię, storytelling, który pozwoli wzmocnić działania marketingowe i sprawi, że nazwa w jakiś sposób zaistnieje jako bohater.

Staraj się unikać również pewnych błędów. Nie myśl, że nazwa musi w jakiś sposób opisywać, co robi firma lub produkt. Nie, nie musi. Długość nazwy również jest istotna dwa, trzy słowa są ok, ale więcej to już tłok.

Od czego zacząć?

Jak zacząć zabawę z wymyślaniem nazw? Mamy kilka ciekawych trików. Zaparz ulubioną kawę czy herbatę, rozsiądź się wygodnie, przygotuj kartkę, ołówek, dobrze, jeśli w zasięgu jest półka z książkami i laptop. Baw się! Zrób burzę mózgu, wypisz wszystko co przychodzi Ci do głowy. Być może nazwy, które gdzieś zasłyszałeś, imię ulubionego bohatera z książki fantasy, zainspiruj się mitologią, własnym imieniem, atlasem samochodowym, może łacińska nazwa rośliny? a potem wszystko pomieszaj.

Następnie wynotuj wszystkie wyróżniki swojej marki. Spersonalizuj ją i zastanów się jakie miałaby cechy, gdyby była człowiekiem, co miałaby do powiedzenia, w co by wierzyła.

Pamiętaj, że możesz tworzyć tzw. mash-upy czyli połączenia wynikające z kilku słów, tak np. powstał Netflix czy Evernote.

Generatory nazw firm

Teraz przechodzimy do wisienki na torcie, którą poniekąd można traktować jak koło ratunkowe. Z tej zbieraniny różnych słów nie musi nic wynikać, być może nie ma wśród nich jeszcze tej właściwej nazwy, ale jest pewien trop, pewna inspiracja.

Kolejnym krokiem może być zatem skorzystanie z tak zwanego generatora nazw firmy. Jest to narzędzie, które pozwoli Ci stworzyć ciekawą, unikalną i oryginalnie brzmiąca nazwę. Bazuje ono na sztucznej inteligencji.

Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt takich platform, które skracają proces i często stawiają kropkę nad i. Jedną z nich jest Namelix – prosty w obsłudze, darmowy, ale przeznaczony do nazw anglojęzycznych. Wszystko co musisz zrobić to wpisać słowo, np. house, jeśli planujesz otworzyć biuro nieruchomości. Możesz również ustalić jak długa ma być nazwa i jaki ma być jej styl. Następnie klikasz przycisk i program generuje całą listę proponowanych nazw. Inne podobne strony to: Novanym czy Squadhelp.

Co ciekawe poza proponowanymi nazwami dostarcza do nich również sugerowane logotypy i oferuje ponadto możliwość zarezerwowania domeny. Narzędziem, które być może ma bardziej okrojone funkcje jest Wizlogo, ale co ważne strona jest dostępna w języku polskim. Jest to proste narzędzie, szczególnie przydatne, gdy masz już jakiś pomysł i chcesz go zweryfikować.

Podsumowanie

Uff… najważniejsze co chcemy, abyś sobie uświadomił/ła, to, że dobra nazwa firmy powinna odzwierciedlać charakter Twojej marki. Powinna być niezapomniana. Powinieneś być z niej dumny.

Pamiętaj, że po wybraniu idealnej nazwy firmy nadszedł czas na podjęcie działań. Przede wszystkim upewnij się, że jest ona dostępna – nie chcesz, aby Twoja firma miała taką samą nazwę jaką ma jedna z Twoich konkurencji. Jeśli Twoja nazwa jest całkowicie unikalna, zabezpiecz pasującą nazwę domeny, a nawet pomyśl o zgłoszeniu znaku towarowego.

Zobacz również