Marketing treści – ile tworzyć, aby zobaczyć efekty?

Wprowadzenie

Czy w czasach, kiedy praktycznie na wszystko mamy aplikację, a ilość powiadomień i nowych wiadomości nas przytłacza, tworzenie treści ma jeszcze sens? Odpowiedź jest prosta – content działa. Odbiorcy naszej marki mają ograniczone zaufanie i potrzebują naprawdę wielu spotkań z naszą marką, aby stać się lojalnym klientem. Potrzebują również znaleźć odpowiedzi na swoje pytania. Tworzenie treści marketingowych działa długofalowo, warunek jest taki – twórz wartościowe treści, regularnie i sporo.

  1. Czym jest marketing treści (content marketing)?
    Marketing treści to niezwykle potężne narzędzie do budowania relacji, zwiększania świadomości marki, a także w efekcie do zdobywania nowych klientów. Obejmuje m.in. tworzenie, pisanie, publikowanie, nagrywanie. Poprzez content marketing rozumiemy wszelkie działania, które opowiadają odbiorcom o Twojej marce, ofercie i tematach z nią związanych, za pośrednictwem artykułów, poradników, filmów, zdjęć czy wpisów blogowych. Aby content marketing mógł przynieść solidne efekty, musisz jednak publikować sporo i regularnie. Najważniejsze jednak, aby treści były wartościowe dla Twoich odbiorców. Krąży mylne przekonanie na temat content marketingu, że jest on strategią marketingu wychodzącego, w którym nachalnie, niemalże na siłę wciskamy ludziom nasze treści. Prawdziwy content marketing jest cichy i cierpliwy, pojawia się wtedy, gdy ludzie szukają odpowiedzi. Jest zatem strategią marketingu przychodzącego, pomaga przyciągnąć ludzi do Twojej witryny i Twojej oferty. Marketing treści ogromny nacisk kładzie na ruch organiczny, niemalże wyprzedza pytania odbiorców, ale odpowiedzi na nie znajdują wtedy, kiedy naprawdę ich potrzebują, a nie kiedy nam się wydaje, że ich potrzebują. Dlatego kiedy mówimy o marketingu treści, musimy wiedzieć, że nie jest to działanie jednorazowe. Aby uzyskać świetne wyniki dzięki strategii marketingu treści, należy ją stale utrzymywać, analizować i optymalizować.
  2. Ile treści publikować, żeby zobaczyć efekty?
    Marcus Sheridan odpowiada na to pytanie w swojej książce. Jego zdaniem najlepsze efekty zauważył przy 30 podstronach. Przeanalizował, że jeśli ktoś przejrzał tyle artykułów na jego blogu, w 80% przypadków decydował się na zakup. A jeśli zobaczył mniej, szanse malały o 25%. Dla Ciebie oznacza to, że powinieneś publikować co najmniej raz w tygodniu przez ponad pół roku i jest to absolutne minimum. Marcus Sheridan przedstawił nowy sposób budowania relacji z klientem. Jego recepta jest prosta: zamiast sprzedawać swoim klientom, odpowiadaj na ich pytania. Przekonuje, że lejek sprzedażowy jest już przeszłością. Musisz obsesyjnie myśleć o obawach, problemach i pytaniach swoich klientów, a następnie treściwie i merytorycznie je rozwiązać, korzystając właśnie z treści marketingowych.
    Marketing treści nie przynosi rezultatów z dnia na dzień. Jeśli nie jesteś rozpoznawalną marką, potrzeba czasu, aby content marketing mógł przynieść efektywne rezultaty. Jest to projekt wymagający zaangażowania, systematyczności i cierpliwości. Jego zadaniem jest edukowanie Twoich odbiorców i dostarczanie im wartościowych informacji, jest to solidny fundament. To ten fundament, skłania odbiorców do podjęcia działań związanych z Twoją ofertą. Marketing treści to nie reklama. Tworzone przez Ciebie treści, nie powinny dotyczyć wyłącznie Twojej marki. Powinny koncentrować się przede wszystkim na tematach, które są ważne dla Twoich odbiorców.
  3. Dlaczego content marketing wymaga czasu?
    Przede wszystkim marketing treści ma za zadanie zaspokoić wiele celów. Jego zadaniem jest przyciągnięcie docelowej grupy odbiorców, budowanie relacji, pomoc w rozwiązaniu problemów odbiorców, poszerzenie grupy odbiorców, budowanie autorytetu i pozycji eksperta i zachęcanie odbiorców do działania. Osiągnięcie takiej ilości celów wymaga czasu. Nie chodzi jedynie o stworzenie materiału i jego publikację, ale także badanie odbiorców, analizę konkurencji, stworzenie strategii komunikacji, a dopiero wtedy możemy zająć się faktycznym stworzeniem treści. Statystyki pokazują, że twórcy treści potrzebują około 4 godzin, aby napisać wartościowy post na blogu (źródło: Orbit Media). Po publikacji wpisu musisz również wykonać inne zadania, tj. optymalizacja czy promocja treści. Content marketing opiera się głównie na ruchu organicznym, a osiągnięcie wysokiej pozycji w Google zajmuje od kilku do kilkunastu miesięcy.
    Musisz wiedzieć, że wyszukiwarki nie indeksują od razu nowo publikowanych postów. Proces ten może trwać od kilku dni do kilkunastu tygodni. Dodatkowo musisz „wyprzedzić” każdą stronę, która jest wyżej w rankingu, a to wymaga kilku miesięcy optymalizacji i budowania linków.
    Budowanie zaufania wymaga czasu. Proces oswajania się odbiorcy z marką, można porównać, do budowania przyjacielskich czy partnerskich relacji z ukochaną/ukochanym. Rzadko kiedy zdarza się, że ludzie pobierają się po pierwszej randce. Każde kolejne spotkanie może nas przybliżyć, sprawia, że budujemy most porozumienia. Podobnie jest w kontakcie klienta z marką. Klienci potrzebują czasu, aby poznać Twoją markę, zbadać Twoje produkty i ocenić alternatywy, zanim będą mogli pozwolić sobie na wydanie swoich pieniędzy. Dlatego content marketingowy wymaga ciągłej analizy i weryfikowania strategii.
  4. Strategie na lepsze efekty z content marketingu.
    Z badań wynika, że ​​aby osiągnąć znaczące rezultaty w ramach marketingu treści, trzeba czekać od sześciu do dwunastu miesięcy.
    Nie da się jednoznacznie określić, ile czasu zajmie to Twojej marce, ponieważ należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych, takich jak konkurencja, budżet marketingowy, wielkość branży, jakośc Twoich treści itp.
    Możesz jednak wypróbować i wdrożyć kilka strategii, które zwiększą Twoje szanse na uzyskanie znaczących wyników dzięki zastosowaniu marketingu treści:

    • Konsekwentne tworzenie WARTOŚCIOWYCH treści
      Bądź konsekwentny/konsekwentna i stwórz kalendarz publikacji treści. Regularne publikowanie treści może zwiększyć Twoje SEO czy zwiększyć Twoją obecność on-line. Nie twórz dla samego procesu tworzenia. Niech Twoje treści będą wartościowe, merytoryczne, ale również wyróżniające się na tle innych marek, które przecież także publikują treści.
    • Analiza konkurencji
      Analizuj strony konkurencji, obserwuj, w jaki sposób i co publikują, jakie efekty osiągają. Firmy o podobnym profilu do Twojej branży mogą dostarczyć Ci pomysły na treści oraz sposoby na promocję. Nie chodzi o kopiowanie, a o umiejętne inspirowanie się.
    • Kuratorstwo i syndykacja treści
      W swoich publikacjach powołuj się na inne autorytatywne źródła. Udostępniaj badania, analizuj je i wyciągaj wnioski. W międzyczasie ponownie publikuj swoje treści na innych platformach, aby zmaksymalizować ich zasięg.
    • Treści evergreenowe
      Twórz treści o wartości evergreenowej takie, jak przewodniki, podsumowania narzędzi, poradniki, treści dotyczące osób wpływających na opinię publiczną.
    • Promocja treści
      Promuj i udostępniaj swoje treści na wszystkich kanałach, na których znajdują się Twoi odbiorcy oraz Twoja grupa docelowa. Udostępniaj starsze wpisy po pewnym czasie, aby ponownie czerpać z nich korzyści.
    • Zróżnicuj swój marketing treści
      Publikuj i twórz różne typy treści. Opowiadaj historie, twórz obrazy, filmy, poradniki, e-booki, podcasty czy infografiki. Dzięki temu łatwiej zainteresujesz odbiorców i przenikniesz na różne platformy.
    • Żongluj tematami
      Mieszaj tematy, które poruszasz w swoich treściach, aby utrzymać zainteresowanie odbiorców. Eksperymentuj z podsumowaniami ekspertów, wywiadami, historiami sukcesu klientów i storytellingiem.
    • Profesjonalne usługi marketingowe
      Skorzystaj z pomocy doświadczonych i profesjonalnych osób. Dzięki nim dowiesz się, z jakich narzędzi korzystać, jak zaplanować działania, jak tworzyć poczytne treści, jak promować i optymalizować treści. Możesz również zlecić tworzenie marketingu treści wykwalifikowanym pracownikom agencji czy freelancerom.
    • Uzupełnij marketing treści o e-mail marketing
      Wykorzystaj narzędzia marketingu e-mailowego, aby informować odbiorców w newsletterach o nowych wpisach, przewodnikach, podsumowaniach.

Podsumowanie

W content marketingu w pierwszej kolejności chodzi o jakość i regularność, a dopiero potem możemy skupić się na ilości. Z własnego doświadczenia na pewno wiesz, jak trudno jest być „na bieżąco” w swojej branży, jeśli na blogach jest tysiące artykułów o podobnej tematyce. Sukces treści marketingowych zależy między innymi od tego, co wyróżnia Twoje treści na tle innych. Może to być ciekawy format, specyficzny sposób komunikacji i narracji, unikalna perspektywa, bardzo dogłębna analiza tematu czy regularne publikowanie na podstawie pytań zadawanych przez Twoich odbiorców. Krótko mówiąc, chodzi o budowanie relacji i zaufania. Wyniki content marketingu nie są natychmiastowe, ale dobre rzeczy przychodzą do tych, którzy czekają. Powolne i stałe podejście przyniesie znaczące rezultaty, które będą działać przez wiele lat.

Zobacz również