Social Media (Facebook, Instagram, LinkedIn, YouTube) powstały z myślą o ułatwieniach komunikacyjnych, o szybkości w kontakcie i dostępności wiedzy. Trudno nam sobie to wyobrazić, ale świat bez social mediów istniał i nie było to całe lata świetlne temu. Rozwój firm był również możliwy, marketing bez social media również funkcjonował. Patrząc na to z perspektywy czasu, niemożliwym wydaje się fakt, że social media znikną z naszego życia. Korzystamy z nich w różnych celach, nie tylko zawodowych. Szukamy informacji, rozrywki, dzielimy się swoim życiem, komunikujemy się ze znajomymi. Social media niepostrzeżenie zawładnęły naszym wolnym czasem, to tam rozgrywa się centrum życia społecznego, zawodowego i osobistego. Z jednej strony to bardzo przydatne narzędzie, które dzięki swojej pozornie darmowej dostępności, łatwości w korzystaniu czy ogólnoświatowym zasięgu, umożliwia nam zaistnienie choćby zaraz. Z drugiej jednak strony, brak świadomości z zagrożeń jakie niesie ze sobą świat wirtualny, często kończy się traumą i złymi doświadczeniami.
Czy zatem obecność marki w social media to przykry obowiązek, przywilej czy atut?
Social media np. Facebook czy Instagram to platformy, na których w darmowy sposób możesz komunikować się z użytkownikami Twojej usługi czy produktu, ale przede wszystkim to miejsce, które stanowi swego rodzaju nieustanną reklamę Twojej marki. W efekcie, dzięki tym narzędziom jesteś w stanie dotrzeć do nowej grupy odbiorców. Wpisy, posty czy stories mają służyć do zbudowania społeczności, nawiązania relacji i pojawienia się w świadomości potencjalnych klientów. Należy jednak te działania prowadzić w przemyślany sposób, dysponując oczywiście strategią zgodną z celami biznesowymi Twojej marki.
Sprawdźmy trochę danych
Według raportu firmy Hootsuite z 2021 roku z Internetu w Polsce korzystało 31,97 miliona osób, a więc 84,5% całkowitej populacji.
Mediów społecznościowych używa 25,9 mln osób, a to zdecydowanie więcej niż połowa (68.5%) populacji naszego kraju. Porównując te dane z wynikami ubiegłorocznymi, wzrost wynosi aż 2,5 miliona (11%) w stosunku do roku poprzedniego!
Statystyczny Polak (w wieku 16-64 lata) spędza w Internecie 6h 44min na dobę, w tym 2h w mediach społecznościowych. Dla porównania – telewizję oglądamy około 3h 15min, a prasę internetową i drukowaną (łącznie) czytamy przez 1h 16min.
Ulubionymi platformami społecznościowymi w Polsce są: YouTube, z którego korzysta 92,8% użytkowników, Facebook 89,2%, Instagram 60,6%, LinkedIn zajmuje dopiero 11 pozycję, korzysta z niego 24,6% osób.
Jeśli chodzi o Facebooka, wbrew powszechnej opinii, nie jest on skupiskiem młodzieży. Okazuje się, że najbardziej zaangażowanymi użytkownikami są osoby po 35 roku życia. Jest to ważna wskazówka, jeśli planujemy uruchomić reklamy. Kolejną ważną informacją jest fakt, że w reklamy dużo chętniej klikają kobiety niż mężczyźni (kobiety ok. 23 razy na miesiąc; mężczyźni ok. 15 razy na miesiąc).
Natomiast Instagram staje się coraz bardziej powszechnym narzędziem. Nie znajdziemy tam informacji o świecie, wydarzeniach politycznych oraz innych czasami „śmieciowych donosów”, ale jest to aplikacja, która stanowi inspirację, buduje relacje z użytkownikami. W Polsce z Instagrama korzysta blisko 9,2 mln osób (co stanowi 60,6% użytkowników social mediów), z czego 59,1% to kobiety, a 40,9% – mężczyźni. Co piąty użytkownik Instagrama w Polsce to kobieta w wieku 18-24 lata. Z reklamą dotrzemy tam do ok. 28% Polaków powyżej 13. roku życia.
LinkedIn jest narzędziem, które posiada olbrzymi potencjał biznesowy. Jest to portal skupiający ludzi, który dzielą się na nim informacjami ściśle dotyczącymi pracy, kariery zawodowej i rozwoju. Dlatego dla niektórych branż, może okazać się istotnym miejscem na dotarcie do właściwej grupy docelowej. To również bardzo jakościowy kanał społecznościowy. LinkedIn posiada potencjał reklamowy, który pozwala dotrzeć w Polsce do 4,10 mln użytkowników. 51,4% to mężczyźni, 48,6% kobiety. Reklama dociera do zaledwie 13,2% odbiorców powyżej 18. roku życia, co wynika ze specyfiki serwisu, będącego siecią kontaktów biznesowych.
Raport IAB Polska pokazuje, że dla 43% badanych ich aktywności w serwisach społecznościowych są powiązane z markami!
Musimy zdać sobie sprawę, że podstawową funkcją portali społecznościowych jest kontakt ze znajomymi, więc powyższy wynik należy uznać za rewelacyjny. Oznacza to nic innego jak informację, że w stawie (arenie sprzedażowej, na której działają inne branże oraz Twoja konkurencja) pływa 43% procent ryb, jedyne co musisz zrobić co wyposażyć się we właściwe narzędzia (wędki, podbieraki, łódkę itp.), tak, aby udało Ci się złowić, jak najwięcej głodnych Twojego produktu ryb. W jaki sposób jednak rozpocząć połów?
Według 83% badanych marki powinny się skupiać na treściach produktowych, a 76 procent badanych twierdzi, że oczekuje kontentu rozrywkowego. Połowa badanych oczekuje, że marki będą organizować w serwisach konkursy.
Czy zatem twoja marka potrzebiuje social mediów ?
Obecność w mediach społecznościowych pokazuje, że Twoja firma jest aktualna, aktywna i zainteresowana spotkaniem z klientami tam, gdzie się oni znajdują. W skrócie obecność w social mediach pokazuje, że Twoja marka istnieje! W rzeczywistości często jest to bardziej zauważalne, gdy firma NIE ma kont w mediach społecznościowych niż gdy je posiada.
Aktywność w mediach społecznościowych musi być spójna z ogólną strategią marketingową i założonymi celami biznesowymi. Należy pamiętać, że silna marka to marka, która opiera się na kilku filarach:
Pozycjonowanie marki – definiuje cel marki: Jaką pozycję w świadomości odbiorców zajmiemy?
Obietnica marki – definiuje przekaz marki: Komu i jaką korzyść obiecujemy?
Wyższy cel marki (Napęd marki) – definiuje wartość marki: Co jest dla nas, jako organizacji, ważne?
Osobowość marki – definiuje emocje marki: Jaką relację z odbiorcami budujemy?
Odpowiedź na zadane pytania oraz stworzenie i opracowanie strategii marketingowej czy strategii komunikacji z użytkownikami pozwoli zaistnieć marce w sieci, ale co ważniejsze w głowach klientów. Komunikacja taka musi opierać się na autentyczności oraz emocjonalnym przekazie. Aby zbudować solidne relacje z użytkownikami, musimy komunikować się w zgodzie z filarami marki, które świadczą o prawdziwości marki oraz stojących za nią ludzi.
Kilka powodów, dla których warto podejmować działania w social mediach.
Pierwszy powód: Użytkownicy tego oczekują.
Podobnie jak konsumenci oczekują, że każda firma, z którą warto robić interesy, będzie miała przemyślaną, zaktualizowaną, przyjazną dla użytkownika stronę internetową, tak samo oczekują, że będzie w stanie ją znaleźć w mediach społecznościowych.
Drugi powód: To świetne narzędzie brandingowe.
Media społecznościowe pozwalają konsumentom, którzy inaczej nie wiedzieliby o Twojej firmie, odkryć ją i dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi. Tu, częściej niż na stronie internetowej możesz dzielić się z użytkownikami o podjętych działaniach, nowych aktywnościach czy wydarzeniach, pokazać, w jaki sposób tworzysz czy pracujesz, czy zapoznać użytkowników z Twoim zespołem. Konsekwentne publikowanie w mediach społecznościowych sprawia, że Twoja marka pozostaje na pierwszym miejscu, gdy potencjalny nabywca szuka Twojego produktu lub usługi.
Trzeci powód: To sposób na budowanie autorytetu.
Media społecznościowe to nie tylko sposób na poinformowanie konsumentów o Twojej marce; to sposób na pokazanie swoim odbiorcom, że wiesz, na czym im zależy, co im odpowiada i że jesteś zaufanym źródłem informacji.
Czwarty powód: Zwiększa widoczność organiczną.
Słowa kluczowe używane w mediach społecznościowych i uzyskane linki zwrotne wysyłają sygnał do wyszukiwarek, że Twoje treści są istotne dla określonego tematu.
Piąty powód: Pozwala na łatwą komunikację.
Niezależnie od tego, czy chodzi o nawiązywanie kontaktów z profesjonalistami z branży, świadczenie obsługi klienta, czy wpływanie na potencjalnych klientów, media społecznościowe zapewniają bezpłatny, łatwo dostępny sposób komunikowania się.
Szósty powód. Buduje reputację i świadomość Twojej marki.
Wszystkie powyższe powody mają wpływ na reputację Twojej marki. Dostarczając zasoby i informacje klientom i potencjalnym klientom, zapewniając doskonałą obsługę klienta, zwiększając swoją widoczność oraz będąc autentyczną i przejrzystą, Twoja marka buduje reputację online, która może mieć wpływ na przyszłość Twojej firmy.
Siódmy powód: Niezawodny kanał dystrybucji.
Ciekawe i angażujące posty czy relacje, informacje o ważnych wydarzeniach oraz zaangażowaniu Twojej marki w społeczne projekty to sposób na budowanie relacji, ale również szybkiej dystrybucji ważnych dla Ciebie informacji.
Jak mierzyć sukces w mediach społecznościowych?
Nie wpadaj w pułapkę powiązania wzrostu sprzedaży z działaniami, jakie prowadzisz w social mediach. Media społecznościowe należy mierzyć pod względem potencjału, a nie konkretnej kwoty czy zysku. Najważniejszym celem jest stworzenie zaangażowanej i oddanej grupy odbiorców, a co za tym idzie zwiększeniu świadomości marki, edukowaniu o walorach Twojego produktu czy usługi. Media społecznościowe mogą, ale nie muszą, prowadzić do wzrostu sprzedaży, ale dadzą Ci możliwość budowania relacji z odbiorcami i zapewniają „niesamowitą” obsługę klienta. Dlatego wysoce nieodpowiedzialnym jest brak obecności marki w social mediach. Nigdzie indziej nie możesz tak szybko, łatwo i tanio uzyskać dostępu do swoich odbiorców. A co najważniejsze, Twoi odbiorcy oczekują, że tam będziesz!
Jeśli nie wiesz, w jaki sposób prowadzić swoją markę w czeluściach mediów społecznościowych, nie masz pomysłów na budowanie zaangażowania, treści postów czy relacji, możesz na nas liczyć . Jeśli dasz nam poznać swoją markę i zgłębić filary, o których pisaliśmy wyżej, w wartościowy sposób poprowadzimy Twój profil w social mediach.