Czy w 2022 warto nadal blogować? BLOG, SEO I UNIKALNE TREŚCI

Krótka historia blogowania

W 1990 roku Tim Bernersa-Lee założył pierwszego bloga, który wówczas określany był mianem webloga. W początkach lat 90. blogi pełniły funkcję pamiętnika, autorzy i autorki dzielili się na ich łamach własnymi przemyśleniami i refleksjami. Z czasem jednak blogowanie stało się bardziej popularne i zaczęło zajmować nieco inne funkcje. W Polsce za pierwszego blogera uważa się Piotra Waglowskiego autora serwisu vagla.pl (1997), choć sam autor w ogóle nie uważa siebie za blogera. W kolejnych latach zmieniał się zarówno wygląd, forma i zawartość blogów. Z czasem blogi osobiste zostały wyparte przez blogi profesjonalne czy blogi firmowe.

Od 2000 roku obserwujemy pierwszą zmianę wraz z narodzinami vlogów, blogów, w których główną formą komunikacji jest wideo.
Od tego samego roku blog stał się postrzegany jako środek do napędzania biznesu.
W 2003 roku narodziła się słynna platforma WordPress, która jest ulubioną platformą blogerów.
W latach 2003-2007 dziedzina blogowania jest pełna nowości: rodzą się platformy takie jak MySpace, Twitter i Tumblr, nowe przestrzenie, które zamieniają blog w mikroblogowanie, z coraz krótszymi tekstami.

Czy w 2022 warto nadal blogować? BLOG, SEO I UNIKALNE TREŚCI

Czy prowadzenie bloga ma dalej sens?

Niedawne badanie przeprowadzone przez Data Box, „Zmiana w Twoim content marketingu mix: 25 marketerów o tym, co zmieniło się w ciągu 2 lat” wykazało, że 68% marketerów uważa blogowanie za bardziej skuteczne niż 2 lata temu!

Istnieje wiele powodów, dla których nadal warto prowadzić bloga. Oczywiście odpowiedź na to pytanie zależy w głównej mierze od celu oraz formy blogowania. Jeśli blogujemy osobiście, dobrym powodem może być chociażby upust kreatywności. W przypadku blogów firmowych czy prowadzonych w ramach jakiejś marki czy projektu, prowadzenie bloga może poprawić tożsamość marki, a także zwiększyć jej biznes.

Zanim jednak założysz bloga, ważne jest zrozumienie, co chcesz osiągnąć.
Blogi powstają bardzo często jako wsparcie działań konkretnej marki. Ma to mocno uzasadnione przyczyny. Blog jest wspaniałym środkiem komunikacyjnym, pod warunkiem jednak, że treści w nim umieszczane są wartościowe, merytoryczne i unikalne.
W przypadku marek, których archetypem jest opiekun, twórca, mędrzec czy odkrywca, treści blogowe będą wzmacniały ten wizerunek osobowościowy i czyniły markę bardziej ekspercką, która pokazuje i uczy. Blog może stać doprecyzowaniem oferty umieszczonej na stronie, wskazaniem jej mocnych stron, różnych zastosowań itp. Dzięki prowadzeniu bloga zwiększa się również widoczność marki w sieci. Musisz jednak zdać sobie sprawę, że publikowane treści muszą być unikalne i wartościowe. Warto zadbać o aspekty wizualne oraz samą formę bloga. Musisz po prostu wyróżnić się na tle innych blogów. Z konsekwencją realizować kolejne wpisy we własnym stylu i formie.

Jak mądrze i skutecznie prowadzić blogowe wpisy?

Proces blogowania musi opierać się na kilku filarach takich jak cierpliwość, konsekwencja, unikalne treści, ale również budowanie relacji z użytkownikami.
W efekcie uzyskujemy wizerunek firmy godnej zaufania, profesjonalnej i będącej ekspertem w swojej dziedzinie.
Dobry wpis na blogu powinien zatem zabierać przydatne dla klienta odpowiedzi na nurtujące go pytania. Udzielaj porad i sugeruj rozwiązania.
Codzienny konsument jest inteligentny i ma ograniczoną ilość czasu. Dokonuje świadomych wyborów, nie tylko dotyczących tego, co chce kupić, ale także tego, co chce przeczytać.

Jeśli chcesz przekazać swój punkt widzenia i utrzymać zaangażowanie czytelników, ułatw im to. Podziel swoje treści na przemyślane nagłówki i zachowaj krótkie zdania. Upewnij się, że masywne akapity i prozatorskie przemyślenia są trzymane z dala od twojego bloga.
Postaw również mocny nacisk na projektowanie swoich tekstów. Pamiętaj, że wpis blogowy musi stać się częścią przemyślanej strategii komunikacji. Cel musi być jasny – jest nim zawsze Twój odbiorca, a publikowane treści muszą go edukować, informować i rozwiązywać jakiś problem.
Samo pisanie w procesie blogowania zajmuje niewiele czasu. Warto stworzyć sobie plan, który uwzględniać będzie kolejne kroki: podział wpisu na właściwe nagłówki, korektę tekstu, urozmaicenie tekstu obrazami czy plikami video, a także linkami i odnośnikami. Na koniec analiza SEO i słów kluczowych.

Pozycjonowanie, SEO i unikalne treści

Większość firmowych blogów powstaje jako wzmocnienie widoczności marki. Często wpisy są wykonywane przez zewnętrzne firmy, które oferują pozycjonowanie i oferują tzw. SEO copywriting.
Jeśli chodzi o SEO i proces pozycjonowania musisz uzbroić się w cierpliwość. Jest to proces, który wymaga nieustannej optymalizacji podstron internetowych, dodawania treści i tworzenia tych treści pod kątem użytkownika, dostosowywania każdego elementu strony do wymogów wyszukiwarki. Pozycjonowanie nie jest usługą, która jest gwarantowana. Korzystamy z platformy dostarczanej przez zewnętrzną firmę (Google) i stale musimy modyfikować stronę, aby dostosować się do jej wymogów.
Od typowych treści SEO, które zwierają zlepek słów kluczowych i często są tzw. masłem maślanym, które dla użytkowników nie wnosi żadnej wartości, dużo istotniejsze jest tworzenie unikalnych treści.
Marketer cyfrowy, Eric Enge, mówi: „Śledziliśmy skuteczność SEO wielu różnych witryn. Witryny, które zapewniły wyjątkową głębię treści o wysokiej jakości, dosłownie rosły w rankingach przez cały rok. Strony, które były słabsze pod względem głębokości treści, ucierpiały w porównaniu”.

Treści, które będą ciekawe, będą pomagały użytkownikom lepiej zrozumieć produkt czy usługę, rozwiążą jego problem, czy zainspirują.Prędzej czy później roboty wyszukiwarki zaindeksują takie działanie naprawdę nieźle. Strona, poprzez dobrą optymalizację i dodawanie treści, będzie pojawiała się coraz wyżej. Oczywiście, ważne, żeby miała też odpowiednio dobrane frazy kluczowe, które są istotne dla treści, czy tego przekazu, który w danej stronie jest zawarty. Warto również dać użytkownikom możliwość pozostawienia komentarza, ta sekcja sprawia, że z punktu widzenia robotów, strona daje po prostu unikalną wartość.

Dystrybucja treści

Musisz ułatwić subskrybowanie swojego bloga czytelnikom. Zbieraj po prostu adresy e-mail. Miej na swojej stronie wyzwalane przewijaniem pole zgody, aby czytelnicy, którzy są zaangażowani i chcą, aby Twoje treści trafiały prosto do ich skrzynki odbiorczej, mogli to łatwo uzyskać. To taktyka, w której wszyscy wygrywają, która pomoże Ci pielęgnować publiczność i kontynuować budowanie tych wszystkich ważnych relacji.
Linkuj do innych blogów. Zapewni to Twoim czytelnikom jeszcze więcej cennych informacji. Jeśli inny blog zawiera szczegółowe informacje, które przyniosą korzyści Twojemu czytelnikowi, umieszczenie linku do niego spowoduje, że zobaczy on Twojego bloga w dobrym świetle. Może to również pomóc Twojemu blogowi zyskać wiarygodność. Umieszczanie linków do zewnętrznych źródeł, badań i danych nada wagę omawianemu tematowi.

Końcowe przemyślenia… blogować czy nie?

Marketing to jednostka ewoluująca. Dlatego pytanie, czy blogi są nadal aktualne, samo w sobie nie ma znaczenia. Prawda jest taka, że ​​musimy przestać szukać wymówek. Skupić się na strategicznej pracy i celach, jeśli blogowanie się w nie wpisuje, wówczas odpowiedź nasuwa się sama.

Zobacz również