Poznaj sprawdzone strategie
Jeśli czytasz ten post – co oczywiście bardzo nas cieszy – najprawdopodobniej Twoja historia wygląda tak: wymyśliłeś/wymyśliłaś sposób na biznes, rozkręciłeś/rozkręciłaś wszystko lokalnie, zobaczyłeś/zobaczyłaś, że to ma sens i pomyślałeś/pomyślałaś, że warto pokazać to światu. Samodzielnie lub z pomocą agencji stworzyłeś/stworzyłaś zatem stronę internetową, napisałeś/napisałaś kilka zdań o sobie i swojej marce, być może nawet zainwestowałeś/zainwestowałaś w profesjonalne zdjęcia. Po skończonym procesie byłeś/byłaś z siebie dumny/dumna. Założyłeś/założyłaś konto na Facebooku i zacząłeś/zaczęłaś czekać na dziesiątki zapytań spływających do Twojej skrzynki e-mailowej. Tymczasem w skrzynce znajdujesz tylko oferty konkurencji oraz spam, a Twój telefon milczy. Jeśli masz problemy z przyciągnięciem ruchu do swojej witryny, nie jesteś sam.
Według badań przeprowadzonych w 2020 roku przez Content Marketing Institute 63% specjalistów od treści ma problem ze znalezieniem wystarczającej liczby pracowników wykwalifikowanej w strategii treści, która jest jednym z głównych czynników napędzających ruch na stronie.
Po pierwsze, aby wiedzieć jaki mamy ruch na stronie i czy w ogóle go mamy, należy go mierzyć. Do tego posłuży Ci chociażby Google Analytics. Dodatkowo musimy zadać sobie pytanie:
Dlaczego potrzebujemy większego ruchu na stronie ?
Sama strona internetowa i jakość jej wykonania są szalenie istotne. Jeśli masz idealną witrynę, nadal możesz cierpieć na brak ruchu. Słyszałeś/słyszałaś zapewne o „lejku sprzedażowym”. Jeśli strona ma dobrą nawigację i jest odpowiednio zoptymalizowana, daje Ci to szansę na większy ruch na stronie, a co za tym idzie większą konwersję. Potrzebujesz ludzi, którzy w przypływie chęci i „czegoś” co ich zachęci, klikną w Twoją witrynę. Dla przyciągnięcia dużej ilości osób najlepszym sposobem jest:
- Tworzenie wartościowych treści. Jednak kryje się tu mały haczyk. Nie zależy Ci bowiem na jakimkolwiek ruchu, a na ruchu jakościowym, czyli na użytkownikach, którzy potencjalnie zainteresowani są tym co tworzysz i sprzedajesz.
Aby wymyślić treści, które przyciągną odpowiednich użytkowników do Twojej witryny, musisz najpierw zrozumieć osobę, na którą kierujesz zaangażowanie i reklamy. Znając swoich odbiorców, możesz tworzyć treści, które w naturalny sposób przyciągną ich do Twojej witryny. W tym celu prowadzenie wartościowego bloga jest jak najbardziej skutecznym sposobem, pod warunkiem, że:- zidentyfikujesz personę ( dowiesz się wszystkiego o rynku docelowym)
- przeprowadzisz badanie SEO (słów kluczowych i dowiesz się czego Twoi potencjalni klienci szukają w wyszukiwarkach)
- opublikujesz swój post na stronie korzystając z narzędzi SEO do optymalizacji treści
- promujesz swój post na mediach społecznościowych, newsletterach, wszelkiego rodzaju forach itp.
- Media społecznościowe nie są nową strategią. Jednak z czasem pojawiły się na nich nowe funkcjonalności, które warto wykorzystać. Oprócz publikowania na platformach społecznościowych, możesz także korzystać z Instagram Stories, wideo na żywo, IGTV lub Facebook Messenger. Kluczem do organicznych mediów społecznościowych jest bycie wczesnym użytkownikiem nowych funkcji. Ważne jest, aby wybrać takie kanały społecznościowe, które mogą zadziałać w przypadku Twojej firmy. Nie musi to być Facebook czy Instagram, może warto rozważyć LinkedIn, Twitter, Pinterest czy You Tube. Pojawienie się w mediach społecznościowych to obowiązek publikowania wartościowej treści oraz bycia aktywnym i zaangażowanym, np. włącz się w dyskusję, odpowiadaj na komentarze itp.)
- Zoptymalizuj swoje treści za pomocą słów kluczowych LSI
Nie jest tajemnicą, że SEO jest jednym z najlepszych sposobów na przyciągnięcie ruchu do Twojej witryny. Jednak większość prostych strategii SEO ze starej szkoły już nie działa. A to w dużej mierze dlatego , że algorytm Hummingbird Google zmienił WSZYSTKO w SEO. Słowa kluczowe LSI to słowa i frazy powiązane z Twoim docelowym słowem kluczowym. A więc: jak znaleźć te słowa kluczowe LSI? Istnieje sporo narzędzi, które mogą okazać się pomocne np: LSI Graph. - Optymalizacja pod kątem indeksu Google Mobile-First
W 2017 roku Google wprowadził swój „indeks Mobile-First”. Ta aktualizacja oznacza, że Google liczy NAJPIERW mobilną wersję Twojej witryny.
(Oznacza to również, że Google w dużej mierze ignoruje desktopową wersję Twojej witryny).
Aby być pewnym/pewną, że Twoja witryna jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych skorzystaj z narzędzia stworzonego do tego celu: Test optymalizacji mobilnej - Sprawdź źródła ruchu konkurencji Istnieją narzędzia, które pokazują najważniejsze źródła ruchu innych witryn. Jednym z nich jest SimilarWeb.
- Zoptymalizuj swój bezpłatny profil firmy Google Czy wiesz, że zoptymalizowana wizytówka firmy Google ma 7 razy więcej wizyt niż niekompletna? Nie zapominaj, że Twoja oferta zawiera linki do Twojej witryny, więc jest to świetny sposób na zwiększenie ruchu na stronie internetowej.
Pamiętaj również, że Google staje się coraz mądrzejszy ze swoimi stronami wyników. - Rozpocznij e-mail marketing Wysyłanie regularnych newsletterów i promowanie ofert za pośrednictwem poczty e-mail to świetny sposób na utrzymywanie kontaktu z klientami, a także może pomóc w zwiększeniu ruchu w Twojej witrynie. Podaj przydatne informacje i linki do stron w Twojej witrynie, z których mogą dowiedzieć się więcej, na przykład poprzez posty na blogu i strony docelowe poszczególnych ofert.
Upewnij się tylko, że nie bombardujesz swoich czytelników wiadomościami e-mail, w przeciwnym razie klienci zrezygnują, usuną lub zrezygnują z subskrypcji wiadomości e-mail. Poza bezpłatnymi metodami zwiększenia ruchu na Twojej stronie internetowej, istnieją oczywiście płatne metody.
Płatna reklama
Możesz szybko przyciągnąć ruch do swojej witryny dzięki płatnym reklamom. Dzięki wyszukiwarkom możesz wyświetlać reklamy typu pay-per-click lub retargeting. Dzięki mediom społecznościowym możesz wyświetlać reklamy displayowe lub posty sponsorowane. Twoja strategia najprawdopodobniej będzie obejmować kombinację różnych rodzajów reklam, takich jak media społecznościowe, reklamy displayowe i w wyszukiwarce.
Reklamy w Google
W Google Ads płacisz, aby Twoja witryna (zazwyczaj strona docelowa) wyświetlała się na górze wyników wyszukiwania dla określonych słów kluczowych, wprowadzanych przez użytkowników. Płatne wyszukiwania pojawiają się jako pierwsze, na samej górze stron wyników. Ten rodzaj ekspozycji to świetny sposób na generowanie większego ruchu na Twojej stronie przez wykwalifikowanych użytkowników. Co więcej, płacisz tylko wtedy, gdy ktoś kliknie Twoją reklamę. Jest to forma reklamy zależnej od użytkownika, to on musi wykazać się aktywnością, aby świadomie trafić na Twoją witrynę. Zatem przy takiej formie reklamy docierają do Ciebie jakościowi odbiorcy.
Reklamy w mediach społecznościowych
Podczas gdy w przypadku reklam w wyszukiwarce płacisz za wyświetlanie się na pierwszym miejscu w odpowiednich wyszukiwaniach, w przypadku reklam w mediach społecznościowych płacisz za wyświetlanie się w odpowiednich kanałach. W przypadku obu form reklamy możesz określić rodzaj odbiorców, przed którymi chcesz się pojawić, ale przy większej ilości danych psychograficznych media społecznościowe oferują doskonałe targetowanie.
Jednak jest to inny rodzaj reklam niż w przypadku Google. Reklamy np. na FB czy Instagramie podążają za użytkownikiem i wyświetlają się mu na podstawie jego profilu społecznościowego. Pomimo dużych możliwości ustawień i targetowania, na Twoją witrynę mogą dotrzeć osoby, które docelowo nie są zainteresowane Twoim produktem czy usługą.
Od pewnego czasu docierają również niepokojące sygnały o spowolnieniu wzrostu reklam w mediach społecznościowych.
Podsumowanie
Analizowanie i zwiększanie ruchu to niekończące się zadanie, ale jest to również zadanie, które przynosi rezultaty długo po rozpoczęciu. Nie nastawiaj się zatem na błyskawiczne wyniki oraz nie daj się zwieść firmom czy osobom, które obiecują takie efekty. Jest tak wiele ścieżek, które Twoi przyszli klienci mogą obrać, aby dotrzeć do Twojej witryny, wystarczy znaleźć tę, która najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie. Obserwuj rynek, analizuj pojawiające się zmiany zachowań konsumenckich. Przykładem niech będą niektóre firmy z USA, które zdecydowały się oblepiać swoje samochody płatnymi reklamami. Jest to odpowiedź na wciąż rosnące ceny paliwa. Dzięki temu mogą zminimalizować straty, a ich auta stają się nowym punktem styku na linii klient – marka. Również Samsung poszukuje nowych kanałów na pozyskiwanie młodszych klientów. Reklamy na mediach społecznościowych to dla nich za mało. Marka zdecydowała się pojawić na DISCORD – popularnej platformie do przesyłania wiadomości dla graczy. Pamiętaj, że raz obraną strategię możesz zmieniać i łączyć z innymi. To trochę jak z gotowaniem czasami wystarczy dodać jeden składnik, aby stworzyć danie, które przejdzie do historii.