Jaką stronę internetową powinien mieć deweloper, aby skutecznie zwiększyć sprzedaż?
Jesteśmy przekonani, że znane jest Wam hasło autorstwa Jacka Trouta: „Wyróżnij się albo zgiń”. Większość marek opiera na tym swoją komunikację. A jeśli powiedzielibyśmy Wam, że niekoniecznie jest to właściwa droga do sukcesu? Byron Sharp jest zdania, że nie opłaca się zbytnio dążyć do odróżnienia marki. Co więcej, nie opiera tego twierdzenia na intuicji, a na twardych liczbach. Należy się tu jednak mała dygresja. Odbiorcy nie wybierają marek ze względu na ich wyjątkowość, ale wybierają je ze względu na dostępność.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija. Ceny mieszkań w największych aglomeracjach w ciągu ostatnich 3 lat rosły o średnio 10% rocznie. Rynek mieszkaniowy postrzegany jest przez 58% Polaków, jako bezpieczna forma inwestycji. To wszystko przyczyniło się do zwiększenia ilości firm deweloperskich, a co za tym idzie większej konkurencyjności. Jak zatem zaprezentować swoją ofertę? Wyróżnić się czy jednak nie?
Marka dosłowna czy niedosłowna?
Słów kilka o brandingu dla marek obracających się w branży nieruchomości. W tej branży bardziej niż gdziekolwiek indziej prym wiedzie branding bezpośredni, czyli taki, który wprost wskazuje na przedmiot działalności, np. dach, domek, dziurka od klucza. Dlaczego tak się dzieje? Nieruchomości to coś namacalnego, coś, co łatwo zobrazować, nie jest abstrakcją. Doradztwo w tej branży sprowadza się do materialnego obiektu. Projektanci brandingu chętnie zatem korzystają z tego rozwiązania, jest ono po prostu łatwe. A czy łatwe rozwiązanie może być skuteczne? O dziwo, tak.
Trójka profesorów marketingu z Francji, Anglii i Kanady przeprowadziła łącznie kilka badań, które miały odpowiedzieć właśnie na to pytanie – Czy lepsze są marki dosłowne, czy niedosłowne? Przebadali prawie 600 przykładów i doszli do wniosku, że marki z dosłownym brandingiem nie tylko mogą być skuteczne, ale są zdecydowanie bardziej skuteczne niż marki niedosłowne!
Marki, które wprost wskazują swój rodzaj działalności, są łatwiejsze do przetworzenia, ludzie mogą po prostu szybciej zrozumieć, co oferują. Nasze mózgi preferują łatwość poznawczą, bo nie lubią niepotrzebnie spalać kalorii. Konsekwencje mogą być bardzo pozytywne, takie marki są nie tylko odbierane jako bardziej autentyczne, ale też zwiększają skłonność klientów do dokonania zakupu. Ale i tu musimy pospieszyć z dygresją. Jest to właściwa strategia dla marek nieznanych, które dopiero wchodzą na rynek. Kiedy weźmiemy pod uwagę grupę marek, które już znamy (np. kilka biur nieruchomości działających w jednym mieście), to dosłowny branding przestaje być przewagą i staje się problemem. W takiej sytuacji liczy się przecież wyróżnienie na tle konkurencji.
Budując markę, istotne są 3 etapy: ludzie muszą najpierw markę zauważyć, potem zaszufladkować, a docelowo po prostu zapamiętać.Dosłowny branding może pomóc na etapie budowania zauważalności, bo np. domek w logo może zwrócić uwagę osoby, która szuka nieruchomości na tej samej zasadzie, jak zielony krzyż pomaga znaleźć na ulicy aptekę. Problem w tym, że dosłowny branding zdecydowanie przeszkadza na etapie budowania zapamiętywalności. A zapamiętywalność jest kluczowa! Co z tego, że ktoś nas zauważy, jeśli szybko o nas zapomni? Budowanie silnej marki polega właśnie na zajęciu silnej pozycji w świadomości (czyli pamięci) konsumentów. Nie chodzi o to, aby marka wyróżniała się na tle innych – tylko o to, aby była charakterystyczna. Łatwiej i efektywniej jest zacząć z marką dosłowną, ale warto pamiętać, że to przewaga, którą z biegiem czasu będziemy tracić. W pewnym momencie być może zaczną nas wyprzedzać marki, które na starcie nie poszły na łatwiznę.
Ok, mamy już branding. Przejdźmy do kluczowego zagadnienia dotyczącego budowy strony internetowej dewelopera nieruchomości. Aby witryna spełniała swoje założenia, czyli pracowała na zwiększenie sprzedaży, należy dobrze zrozumieć zachowania klientów. Czy wiesz, że statystyki pokazują, że 44 % osób rozważających zakup nieruchomości korzysta z zasobów Internetu, a jedynie 1% posiłkuje się ogłoszeniami w prasie?
Twoja własna strona internetowa z nieruchomościami to miejsce, w którym nie konkurujesz z nikim o uwagę. W przeciwieństwie do serwisów społecznościowych, Twoja własna witryna nie zawiera takich elementów rozpraszających uwagę, jak banery reklamowe konkurencji. Tak więc, gdy istnieje platforma, z której możesz korzystać wyłącznie dla własnej korzyści, dobrym pomysłem jest postrzeganie jej jako osobistego silnika marketingowego.
Silne SEO oraz intuicyjna nawigacja i responsywny designto najważniejsze filary, które należy wziąć pod uwagę, projektując witrynę dla nieruchomości. Pośrednik nieruchomości czy też deweloper, który chce udowodnić swoją wiedzę, powinien bezwzględnie na swojej stronie internetowej prowadzić bloga. Ma to kilka korzyści. Przede wszystkim może to pomóc w pozyskiwaniu większej liczby potencjalnych klientów, ale również sprawia, że witryna jest bardziej atrakcyjna dla wyszukiwarek i uzyskuje wyższe wyniki w Google. Zazwyczaj witryna z nieruchomościami zawiera tak wiele informacji, że nawigacja może być trudna. W efekcie ludzie zaczynają tracić na niej czas i ostatecznie ją opuszczają. Zapewnij więc odpowiednią funkcjonalność, umieszczając w swojej witrynie takie elementy, jak: zakładka „o nas”, zakładka kontaktowa, atrakcyjne i interaktywne menu, wyszukiwarka nieruchomości wzbogacona w filtry, wysokiej jakości opisy nieruchomości, przyciski CTA (call to action), referencje oraz wysokiej jakości zdjęcia, karty mieszkań czy wizualizacje.
Silne SEO oraz intuicyjna nawigacja i responsywny design to najważniejsze filary, które należy wziąć pod uwagę, projektując witrynę dla nieruchomości. Pośrednik nieruchomości czy też deweloper, który chce udowodnić swoją wiedzę, powinien bezwzględnie na swojej stronie internetowej prowadzić bloga. Ma to kilka korzyści. Przede wszystkim może to pomóc w pozyskiwaniu większej liczby potencjalnych klientów, ale również sprawia, że witryna jest bardziej atrakcyjna dla wyszukiwarek i uzyskuje wyższe wyniki w Google. Zazwyczaj witryna z nieruchomościami zawiera tak wiele informacji, że nawigacja może być trudna. W efekcie ludzie zaczynają tracić na niej czas i ostatecznie ją opuszczają. Zapewnij więc odpowiednią funkcjonalność, umieszczając w swojej witrynie takie elementy, jak: zakładka „o nas”, zakładka kontaktowa, atrakcyjne i interaktywne menu, wyszukiwarka nieruchomości wzbogacona w filtry, wysokiej jakości opisy nieruchomości, przyciski CTA (call to action), referencje oraz wysokiej jakości zdjęcia, karty mieszkań czy wizualizacje.
Poniżej przedstawiamy absolutne minimum, jakie powinna zawierać strona internetowa dla branży nieruchomości.
- Wysoka jakość zdjęć, czytelny design oraz rzetelna treść.
Dobra strona internetowa poświęcona nieruchomościom prezentuje wszystkie informacje o nieruchomości w interesujący sposób dzięki wysokiej jakości zdjęciom, filmom oraz technologiom VR i AR. W większości przypadków klienci nie muszą nawet osobiście kontaktować się z agentem nieruchomości. Jeśli mają pytanie, mogą je zadać na czacie na żywo. Oszczędza to czas i wysiłek, jednocześnie dostarczając potencjalnych klientów „na talerzu”. Gdy użytkownik strony internetowej z nieruchomościami kliknie przycisk wyszukiwania, spodziewa się zobaczyć nieruchomości ze wszystkich możliwych kątów. Sam opis tekstowy to za mało. Ludzie to wizualne stworzenia i lepiej raz zobaczyć niż sto razy przeczytać. Wykazy nieruchomości są niewyobrażalne bez zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Pamiętaj jednak, że wizualizacje, które ważą dużo, mogą mieć negatywny wpływ na wydajność Twojej witryny. Dlatego upewnij się, że obrazy są zoptymalizowane do użytku w Internecie. Spowodują one kompresję obrazów bez wpływu na ich jakość. Poza tym Twoje obrazy powinny wyglądać świetnie bez względu na urządzenie, na którym renderowana jest Twoja witryna. Oprócz opisów tekstowych i profesjonalnie wyglądających zdjęć możesz dodać do swoich ofert inne funkcje:- Mapy.Pomogą one Twoim użytkownikom dokładnie określić, gdzie znajduje się nieruchomość, a także ocenić okolicę i udogodnienia. Np sekcja lokalizacja w opisie inwestycji – https://mkinwestycje.com/aktualne-inwestycje/nidzica/mazuria-eko-park/
- Filmy . Są one nawet bardziej pouczające niż obrazy. Tworzą poczucie bycia na miejscu.
- Technologia AV/VR . Niech nabywcy domu poczują się tak, jakby byli już właścicielami nieruchomości. Ta innowacyjna funkcja jest szczególnie ekscytująca dla młodszego pokolenia.
- Natychmiastowe ustalenie wyceny nieruchomości
Bez względu na to, jak kusząca może wyglądać nieruchomość, większość kupujących prawdopodobnie wycofałaby się, gdyby nie było ich na to stać. Z drugiej strony, gdy zobaczą, że cena im odpowiada, możesz spodziewać się wyższego współczynnika konwersji. Dlatego przy budowie strony internetowej mądrze jest zintegrować narzędzie do obliczania wartości nieruchomości. Niektórzy deweloperzy nie podają cen nieruchomości, ale zamieszczają komunikat „zapytaj o cenę”. Podając cenę już na stronie, filtrujesz w pewien sposób osoby oraz odciążasz biuro sprzedaży. - Buduj zaufanie poprzez referencje
W branży nieruchomości chodzi o zaufanie. Jaki jest najlepszy sposób, aby zaszczepić to swoim potencjalnym klientom? Powiedz im, co Twoi klienci mówią o Twoich usługach. Dlatego budując stronę internetową poświęconą nieruchomościom, udostępnij specjalną sekcję poświęconą referencjom. Najlepiej, jeśli jest to zaprezentowane w sposób dynamiczny, a nie statyczny. Jeśli to możliwe, warto dodać zdjęcie kupującego lub sprzedającego dom, który wystawił opinię. Jeśli posiadasz nagrody czy certyfikaty, rozważ dodanie ich logo lub zdjęć. - Wezwanie do działania – CTA
Umiejętne rozmieszczenie przycisków CTA, zwiększa szanse na zdobycie większej liczby leadów. Dlatego umieść przycisk CTA nie tylko w nagłówku, ale także w opisie każdej właściwości. Pomyśl o odpowiednich słowach do umieszczenia na przycisku, takich jak „BĄDŹMY W KONTAKCIE”, „REZERWUJĘ” lub inne. - Informacje o deweloperze
Dobrze napisana zakładka „o nas”, zwiększy zaufanie klienta do Twojej firmy. Zamieść tam informacje o historii, doświadczeniu oraz poprzednich realizacjach. Jeżeli chciałbyś wyróżnić się na tle innych deweloperów, możesz również przedstawić siebie oraz swoich pracowników. Zadbaj, aby nie była to klasyczna i nic niewnosząca treść, jakich wiele w Internecie. Pamiętaj, że potencjalni klienci o wiele chętniej kontaktują się „z ludźmi” niż z firmą. Rozważ również zamieszczenie na stronie zdjęcia pracowników wraz z krótkimi opisami, zmniejszysz wówczas dystans między klientem a firmą. W prezentacji firmy wyeksponuj atuty tj. terminowość realizacji, pokaż historię rozwoju, wszystko wzbogać o ciekawe dane liczbowe. Przykład: https://mkinwestycje.com/o-nas/ - Formularz kontaktowy i zakładka kontakt
Z doświadczenia wiemy, że im prostszy formularz, tym lepiej. Przejście do formularza kontaktowego powinno być możliwe z różnych zakładek. Umiejętne rozmieszczenie przycisku CTA zwiększa szanse na pozostawienie przez użytkownika swoich danych kontaktowych. Zadbaj również o to, aby dane kontaktowe oraz adres biura sprzedaży były aktualne. Część osób preferuje zostawić numer telefonu, a część zadzwonić bezpośrednio do biura. Przykład https://mkinwestycje.com/kontakt/nidzica/
Poniżej przykład sekcji CTA:
Podsumowanie
Powinieneś stworzyć stronę internetową poświęconą nieruchomościom przede wszystkim z myślą o swoich potencjalnych klientach. Jeśli jesteś deweloperem lub działasz w branży nieruchomości i myślisz o zbudowaniu witryny internetowej, chętnie zaoferujemy Ci swoją niezrównaną wiedzę. Dzięki dużej liczbie zakończonych sukcesem projektów deweloperskich stron internetowych, gwarantujemy najwyższą jakość i płynne działanie Twojej strony.
Maciej Sznitowski – Brandoholik, który pomaga budować i remontować marki. Specjalizuje się w strategii marki oraz strategii rebrandingu. Swoją wiedzą dzieli się na blogu sznitowski.pl.