Trendy marketingowe w 2023 roku

5 najważniejszych trendów marketingowych na 2023 rok

Na przestrzeni ostatnich kilku lat zauważyć możesz ogromne zmiany w sposobie komunikowania się ludzi, ale również sprzedaży, zakupów czy reakcji na szeroko pojęte promocje.
W artykule wzięliśmy pod lupę dane marketingowe za rok 2022. To, co głównie z nich wybrzmiewa, to, że marka czy twórca musi być angażujący się i tworzyć kanał, z którym łatwo się kontaktować. Dzięki naszym spostrzeżeniom dowiesz się, jak sprzedawać swoją markę, kontaktować się z właściwymi ludźmi, powiększać grono odbiorców i zaspokajać potrzeby współczesnego kupującego.

Jak wyglądał marketing w 2022 roku?
Przede wszystkim twórcy i marki spotykały się z odbiorcami, tam, gdzie oni po prostu byli. Po co czekać, aż klient Cię odnajdzie? Trzeba wychodzić mu na spotkanie. Stąd obecność twórców w kanałach takich jak TikTok, Instagram Reels czy YouTube. Dodatkowo to, co można było zauważyć, to wysokiej jakości, spójny content, który jest po prostu gwarantem powodzenia. Przeanalizowane dany pokazały również, że influencer marketing będzie nadal rósł w siłę, a marketerzy powinni inwestować w krótkie filmy. To, co jest chyba najważniejsze to w czasach wyzwań środowiskowych, społecznych, ekonomicznych i politycznych — marketerzy muszą być gotowi na zmiany, a elastyczność się po prostu opłaca.

Z raportów wynika również, że wideo to najpopularniejszy format mediów content marketingowych (już trzeci rok z rzędu!). Media społecznościowe to kanał marketingowy nr 1 w 2022 roku. Pomimo wzrostu korzystania z platformy YouTube, to Facebook ma najwyższy zwrot z inwestycji w reklamy w mediach społecznościowych.

Trendy marketingowe w 2023 roku

Główne trendy na rok 2023

  1. MIKROINFLUENCER I INFLURENCER MARKETING TAJNĄ BRONIĄ MAREK
    Według badań, przeprowadzonych przez HubSpot na grupie 1000 marketerów, aż 89% z nich korzysta z influencer marketingu i planuje utrzymanie lub wzrost zaangażowania w przyszłym roku. Dodatkowo 17% marketerów planuje zainwestować w taki rodzaj działań po raz pierwszy. Influence marketing przede wszystkim może zwiększać świadomość marki, ale również pomaga poszerzyć grono odbiorców. Okazuje się, że narzędzie to z powodzeniem sprawdza się również przy współpracy z mikroinsluencerami, którzy nie mają bardzo rozbudowanej grupy odbiorców, ale zdecydowanie są tańsi i bardziej zaangażowani niż influencerzy z szerokim gronem odbiorców. Co ważniejsze, odbiorcy uważają ich za „zwykłych” ludzi, dzięki czemu bardziej ufają ich opiniom i rekomendacjom.
  2. NOWA ROLA MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH
    W przeszłości media społecznościowe były tzw. miejscem socjalizacji, edukacji i społeczności. Obecnie poza swoją pierwotną funkcją stanowią okazję do dzielenia się ważnymi informacjami, aby edukować i inspirować. W 2023 roku marketerzy będą nadal budować swoje marki na Instagramie, YouTube i TikTok, przy czym
    null

    najwięcej inwestycji idzie w kierunku tych trzech witryny. W jakie dni wystawiać posty, o której godzinie i z jaką frekwencją, poniżej przedstawiamy zestawienia opracowane na podstawie danych marketingowych.

    null

    null

    25% marketerów korzysta z bezpośrednich wiadomości, aby oferować wsparcie swoim klientom. Pokolenie Millenialsów zdecydowanie bardziej chętnie chce komunikować się z markami za pośrednictwem wiadomości błyskawicznych. Trendowi temu sprzyja rozszerzanie możliwości e-commerce przez platformy takie jak Instagram czy Facebook.

  3. MARKETING TREŚCI W FORMIE VIDEO
    Marketing treści w dalszym ciągu jest kluczowym elementem strategii marek. Jednak w nadchodzącym roku dominować będą bardziej interaktywne treści. Już trzeci rok z rzędu wideo jest najpopularniejszym formatem mediów, a najchętniej wybieranymi platformami są TikTok i Instagram Reels. Okazuje się, że treściami, które najbardziej interesują odbiorców, nie są te, które pasują do tożsamości marki, ale te, które są zabawne i interaktywne. Jednym z powodów, dlaczego treści interaktywne stały się trendem, jest to, że publiczność nie jest już usatysfakcjonowana treściami statycznymi, takimi jak np. ebooki. Ale jest jeszcze jeden bardzo ważny powód interaktywne treści to niesamowity sposób na gromadzenie danych własnych.
  4. ZBIERANIE WŁASNYCH DANYCH
    Obecnie szeroki i niekontrolowany dostęp do danych klientów jest mocno krytykowany. Co za tym idzie, budowanie strategii własnej marki jedynie na działaniach reklamowych i ich analizie bez zbudowania solidnego content, który jest gwarantem świadomości marki, jest bardzo ryzykowne. Strategiczni gracze zaczęli proaktywnie działać, aby chronić prywatność użytkowników: iOS14 zmienił sposób, w jaki dane są zbierane, wiele mniejszych przeglądarek wyłączyło pliki cookie. Dostęp do danych staje się coraz trudniejszy. Choć zmiany te, mogą nieść sporo obaw, mogą stać się ogromną okazją, aby zmienić dotychczasową strategię. Nie ma długoterminowego budowania marki, produktu. Aktywne tworzenie obecności online, budowanie tożsamości i autentyczności, sprzyja pozytywnemu postrzeganiu marki oraz wzrostowi świadomości, a co ważniejsze jest niezawodnym sposobem na gromadzenie własnych danych. Jeśli jako marka nadal nie dysponujesz kanałem wypełnionym dobrymi i wartościowymi treściami, jest to najwłaściwszy moment, aby poszerzyć ją o blog, podcast czy newsletter. Poleganie na kanałach social media czy Google to działanie na wydzierżawionej ziemi. Jej właściciel może w każdym momencie podnieść koszt dzierżawy, zmienić warunki dzierżawy lub zwyczajnie przestać Ci wydzierżawiać. SEO nadal będzie kanałem pozyskiwania klientów, ale warto dywersyfikować działania, aby nie być niewolnikiem algorytmu. Jeśli posiadasz już własny kanał, warto pomyśleć o ulepszonym sposobie dystrybucji treści. Twórz niesamowite treści, tak, aby ludzie chcieli do Ciebie wracać. Nieważne czy wracają jedynie po wiedzę, czy aby skorzystać z Twoich usług lub produktów. W obu przypadkach publiczność pracuje na Twoją markę. Rośnie ruch organiczny, rośnie rozpoznawalność Twojej marki, co w efekcie prowadzi do coraz większej grupy odbiorców. Takie narzędzia jak newslettering, podcast, blog, powodują, że odbiorcy mają Cię stale w zasięgu.
    Każda osoba, która zdecyduje się aktywnie śledzić Twoje treści, jest warta sto razy więcej niż pojedynczy obserwujący na Instagram. Nie zrozum nas źle. To wcale nie oznacza, że powinieneś przestać inwestować w SEO, media społecznościowe czy płatne kampanie. To są świetne kanały, aby odbiorcy mogli Cię znaleźć, ale musisz stworzyć swego rodzaju podróż, która zmienia jednorazowych gości w Twoich fanów treści i marki.
    To, na co zwracamy również uwagę, to stowrzenie procedury gromadzenia pozyskanych danych. Jeśli stworzysz odpowiednią strategię gromadzenia danych, możesz zakwalifikować swoich odbiorców i stworzyć najbardziej dopasowane treści.
  5. E-MAIL MARKETING
    W 2021 roku 95% marketerów stwierdziło, że ich strategia marketingu e-mailowego skutecznie realizowała cele biznesowe. Najlepszymi strategiami e-mailowymi jest między innymi personalizacja e-maili, pisanie skutecznych tematów email oraz tworzenie e-maili przyjaznych urządzeniom mobilnym.
    W 2022 roku firmy używały narzędzia e-mailowego do poprawienia relacji z klientem i budowaniu lojalności, zwiększenia przychodów i sprzedaży, generowania ruchu na stronie i zwiększenia świadomości marki.
    Według Litmus e-mail marketing zapewnia zwrot w wysokości 36 USD za każdy wydany 1 USD. Według raportu przygotowanego przez Litmus z 2021 roku, 79% marketerów umieściło narzędzie e-mail marketingu jako jeden z trzech najlepszych kanałów pod względem skuteczności. Niski koszt e-mail marketingu, a jednocześnie wysoka widoczność, sprawiają, że jest to świetne narzędzie.

    Newslettering oferuje również wyjątkową możliwość dotarcia do kluczowych odbiorców. Z każdą interakcją subskrybenci poczty e-mail dostarczają marketerom cennych informacji.

    E-mail jest jednym z nielicznych kanałów, z których marketerzy mogą (i powinni) korzystać do tworzenia bezpośredniego połączenia z klientem. E-mail to pierwsze miejsce, w którym mierzy się zaangażowanie odbiorców. Ze względu na zbliżający się koniec plików cookie 2023 r., narzędzie newsletterowe będzie nową alternatywą do gromadzenia danych o klientach. Wykorzystanie danych do informowania o strategii e-mailowej nie musi być onieśmielające. Zacznij od podstaw, zagłębiając się w swoje narzędzia analityczne i zastanów się, jak możesz zastosować to, co wiesz o swoich odbiorcach, aby dostosować wiadomości, które przemawiają do czytelników.

Podsumowanie

Z przeanalizowanych przez nas danych wynika, że marketing staje się bardziej holistyczny jak nigdy dotąd. Marketerzy muszą wychodzić poza dotychczas znany obszar. Coraz więcej cyfrowych odbiorców poszukują autentycznych marek, przejrzystych i innowacyjnych. Musisz być kreatywny i musisz ponosić ryzyko. Wychodź poza znane trendy. Nie bądź zaślepiony i skupiony jedynie na metrykach i śledzeniu ruchu. Eksperymentuj z nowymi kanałami i formatami mediów i bądź otwarty na zmiany.

Zobacz również