Audyt strony internetowej

6 powodów, dla których warto go zlecić.

Jeśli zaciekawił Cię tytuł tego wpisu, oznacza to, że być może Twoja witryna, nie działa tak, jakbyś chciał/chciała. Być może sam/sama zauważyłeś, że nie generuje ona takiego ruchu, jakbyś chciał/chciała, a konwersja w Twoim sklepie internetowych jest niewielka. Możliwe, co gorsza, że pewne sygnały otrzymujesz również od swoich klientów. Strona internetowa jest wizytówką Twojej marki, jest środkiem do komunikowania się z odbiorcami, dlatego warto zastanowić się, czy nie nadszedł właściwy moment, aby sprawdzić, co można w niej poprawić, zwłaszcza jeśli Twoja witryna funkcjonuje od jakiegoś czasu. Podobnie jak Twój samochód musi przejść przegląd techniczny, stan Twojej witryny może z czasem ulec pogorszeniu bez odpowiedniego serwisowania. Podobnie jak w przypadku Twojego pojazdu – wczesne wykrywanie i rozwiązywanie problemów z witryną pozwala zaoszczędzić kosztownych napraw i zapewnia optymalną wydajność.

Czym jest audyt strony internetowej?
Audyt witryny to proces oceny przyjazności witryny dla wyszukiwarek w wielu obszarach. Pomyśl o tym jako o kompleksowej ocenie  ogólnej wydajności i jakości witryny.
Dzięki dobrze przeprowadzonemu audytowi, poznasz zagadnienia, jakie są potrzebne do przepracowania, aby witryna była dobrze pozycjonowana. To również pełna analiza czynników, które wpływają na widoczność strony w wyszukiwarkach oraz łatwość obsługi dla użytkowników. Ale pełny audyt strony internetowej nie zawsze jest konieczny. Z naszego punktu widzenia najbardziej wartościowymi audytami są: audyt techniczny oraz audyt SEO.
Audyt techniczny koncentruje się na najlepszych praktykach dotyczących widoczności witryny i upewnieniu się, że cała witryna spełnia wszystkie wymagania wyszukiwarek dotyczące przeszukiwania i indeksowania.
Audyt SEO mierzy, jak dobrze Twoja witryna jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwania, może to obejmować analizę słów kluczowych, profile linków, zachowanie ruchu, konwersje celów, metadane oraz optymalizację obrazu i wideo.

Czy moja witryna potrzebuje audytu?
Powodów, dla których Twoja strona potrzebuje audytu, może być kilka. Od zapewnienia możliwości znalezienia się w wyszukiwarce, po zapewnienie optymalnego doświadczenia użytkownika i nie tylko. Sukces Twojej witryny zależy od zrozumienia jej wydajności zarówno w wyszukiwaniu, jak i dla użytkownika, a także od umiejętności określenia, jak to poprawić.

1. Zmiany w systemie wyszukiwania
Zmiany w wyszukiwarkach na przestrzeni lat są ogromne w sposobie obliczania wyników wyszukiwania i ich skuteczności. Kiedyś wystarczyło umieścić słowo kluczowe w tagach tytułu i nagłówka. Dziś jednak wygląda to zupełnie inaczej i zamiast kilku czynników, należy wziąć pod uwagę setki czynników związanych z wyszukiwarką.
2. Zwiększenie konwersji
Audyt pomoże Ci ponownie ocenić, jak dobrze witryna jest zoptymalizowana również pod kątem konwersji. Być może istnieją możliwości generowania większej liczby leadów lub sprzedaży, których wcześniej przegapiłeś? A może strategie, z których korzystałeś do tej pory, nie są tak skuteczne, jak myślałeś? Analiza witryny odpowie na te i wiele podobnych pytań, prowadząc do potencjalnej większej liczby konwersji. 
3. Trudności w nawigacji strony internetowej
Złe wrażenia użytkownika zmniejszają zaangażowanie użytkowników, co w dłuższej perspektywie może wpłynąć na ogólny autorytet Twojej witryny. Może to mieć wpływ na pozycję Twojej witryny w wynikach wyszukiwania i jej widoczności. W krótkim okresie niski wskaźnik zaangażowania oznacza również utratę potencjalnych konwersji.
Kiedy codziennie przeglądasz swoją witrynę, nie będziesz miał problemu z poruszaniem się po niej – dzięki temu łatwo przeoczyć wszelkie problemy, jakie staną na drodze użytkownikowi. Problemem może być zbyt wiele elementów w pasku nawigacyjnym, overlinking, przeładowanie informacji na stronie głównej, brak niektórych funkcji, np. wyszukiwania, brak ikon mediów społecznościowych. Najskuteczniejszą metodą na sprawdzenie, czy witryna jest przyjazna, jest testowanie jej przez użytkowników w ramach audytu.
4. Witryna ładuje się zbyt długo
Badania Google pokazują, że jeśli czas ładowania wzrośnie o 1 sekundę, współczynnik odrzuceń wzrasta o 32%. Co ważniejsze, szybkość witryny jest czynnikiem rankingowym, co oznacza, że strony internetowe, których ładowanie trwa dłużej, mogą zostać zepchnięte w SERPS. Jeśli Twoja witryna ładuje się dłużej niż 5 sekund, prawdopodobnie zobaczysz wyższy współczynnik odrzuceń, niższą liczbę stron na sesję i wyższy współczynnik porzucania koszyków w witrynach e-commerce. Szybkość swojej witryny możesz przetestować za pomocą narzędzia Google Page Speed. Przyczyn może być kilka: zbyt duża waga obrazów, zbyt dużo przekierowań czy zbyt duża ilość wtyczek.
5. Twoja strona wymaga optymalizacji
Typowa strona internetowa cały czas zmienia się. Dodawana jest nowa zawartość, starsze strony są optymalizowane itp. W rezultacie strona, którą pierwotnie zoptymalizowałeś, najprawdopodobniej już nie istnieje – przynajmniej w innej formie. 
Audyt strony internetowej pozwala wykryć i wyeliminować wiele nowych problemów i błędów, dzięki czemu może działać z maksymalnym potencjałem. Podczas audytu sprawdzeniu podlegają m.in.: obrazy (niewłaściwe otagowanie), nagłówki (prawidłowe wykorzystanie 2 i 3 H1 w całej witrynie), responsywność mobilna, struktura adresów URL, indeksowalność, uszkodzone linki.
6. Analiza konkurencji
Przeprowadzenie audytu strony pozwoli Ci porównać Twoją stronę z konkurencją. Możesz przeanalizować, jak dobrze radzisz sobie w porównaniu z konkurencją dla słów kluczowych i określić potencjalne nowe źródła przychodów. Możesz również dowiedzieć się, w jaki sposób Twoi konkurenci przyciągają użytkowników i zobaczyć, jak uzyskują konwersje. Pomoże Ci to w opracowaniu nowych taktyk i weryfikacji strategii Twojej marki.

Podsumowanie
Jeśli jesteś właścicielem małej firmy, wiesz, jak ważne jest posiadanie strony internetowej. Twoja strona internetowa jest często pierwszym wrażeniem, jakie potencjalni klienci mają na temat Twojej firmy, dlatego ważne jest, aby wyglądała dobrze i działała płynnie. Ale nawet jeśli Twoja witryna działa, nie oznacza to, że jest idealna. Audyt strony internetowej może pomóc Ci zidentyfikować wszelkie wady lub słabości w Twojej witrynie i naprawić je, zanim zaczną kosztować Twój biznes. Audyt witryny musi stać się priorytetem po zainwestowaniu w budowę całej witryny i treści. Jeśli nie widzisz wyników ruchu, które są oczekiwane dla Twojej firmy na podstawie wyników organicznych lub jeśli zauważyłeś spadek ruchu organicznego, ważne jest, aby zainwestować w przeprowadzanie audytów witryny.

Audyt strony internetowej

Zobacz również