Bezpieczny WordPress przewodnik na 2023 rok

Przewodnik po zabezpieczeniach WordPress w 2023 roku.

Najnowsze badania pokazują, że 27% wszystkich witryn internetowych jest obsługiwanych przez WordPress. Jest to niezwykle popularny system zarządzania witryną, a skoro jest popularny, to jest częstym celem ataków hakerów. W efekcie Twoja witryna może zostać przejęta, może zostać zainstalowane na niej złośliwe oprogramowanie lub może paść oszustwem typu phishing. Wszystkie te działania mogą osłabić Twoją reputację oraz szkodzić SEO, a to z kolei może kosztować Twoją firmę niemałe pieniądze. Dlatego ważne jest właściwe i optymalne zabezpieczenie swojej witryny. Internet huczy od przeróżnych informacji i porad na temat bezpieczeństwa strony internetowej, dlatego postanowiliśmy usystematyzować wiedzę i przygotowaliśmy dla Ciebie rzetelny i krótki poradnik, który pozwoli ustrzec Twoją firmę przed atakami hakerów.
Większość przedstawionych przez nas strategii i taktyk jest całkowicie darmowa i nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej.

 1. Zawsze aktualizuj swojego WordPress
  WordPress stale się rozwija i zapewnia nowe aktualizacje. Dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z tymi aktualizacjami. Musisz być pewien/pewna, że zawsze używasz najnowszej wersji WordPress. Ważne jest, aby aktualizować nie tylko podstawowy system operacyjny WordPress, ale także aktualizować wszystkie wtyczki i motywy. Dlaczego jest to istotne? Często nowe aktualizacje naprawiają wszelkie błędy lub problemy z bezpieczeństwem, które zostały oznaczone w starszych wersjach. Jeśli host w Twojej witrynie WordPress nie zapewnia automatycznych aktualizacji, upewnij się, że przeprowadzasz te aktualizacje samodzielnie i regularnie.
 2.  

 3. Wybierz zaufaną i znaną firmę hostingową
  Bezpieczeństwo witryny zaczyna się nie w samym WordPressie, ale w firmie hostingowej. Wybór firmy hostingowej jest jednym z najważniejszych wyborów, których dokonasz dla bezpieczeństwa swojej witryny. Dobrym wyznacznikiem jakości jest całodobowa telefoniczna lub czatowa obsługa klienta z prawdziwym człowiekiem. Wybrany dostawca usług hostingowych może mieć duży wpływ na różne aspekty wydajności Twojej witryny, w tym szybkość ładowania i rankingi wyszukiwania. Ale ma również wpływ na to, jak bezpieczna jest Twoja witryna.
 4. Korzystaj z zaufanych i standardowych wtyczek i motywów WordPress
  Jeśli chodzi o wybór motywu WordPress, często głównym aspektem, który bierze się pod uwagę, jest jego wygląd. Jednak wybrany motyw może mieć również duży wpływ na bezpieczeństwo Twojej witryny. Jeśli korzystasz z niestandardowych motywów lub wtyczek, warto zastąpić je tymi zaufanymi. W przeciwnym razie aktualizacja WordPressa staje się ryzykowna. Dzięki uznanemu dostawcy motywów otrzymujesz regularne aktualizacje zabezpieczeń. Nie będziesz musiał/musiała ścigać programisty, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej witryny. Jedną z kluczowych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę i których należy unikać, są tzw. zerowane motywy. Zerowany motyw to wersja legalnego motywu premium, który często zawiera złośliwy kod i złośliwe oprogramowanie. Te motywy będą zwykle sprzedawane po niższej cenie niż oryginały, aby przyciągnąć klientów.
 5. Twórz kopię zapasową
  Kopia zapasowa WordPress zawiera wszystko, co znajduje się na Twojej witrynie. Jednak my przekonujemy również do stworzenia planu przywracania witryny na wypadek, gdyby było to konieczne. Aby ułatwić sobie życie, upewnij się, że tworzenie kopii zapasowych jest uwzględnione w Twoim planie hostingowym. Jeśli jednak Twoja firma hostingowa nie oferuje takiej usługi, zachęcamy do zainstalowania wtyczki do ręcznego tworzenia kopii zapasowej. Dostępna ostatnia kopia zapasowa pozwoli Ci przywrócić witrynę do stanu sprzed ataku hakerów, co pozwoli wrócić do trybu online tak szybko, jak to możliwe. Zapisuj kopie zapasowe w wielu różnych lokalizacjach zewnętrznych — takich jak fizyczny dysk twardy — aby zawsze mieć łatwy dostęp do najnowszej wersji.
 6. Dezaktywuj niepotrzebne wtyczki
  WordPress oferuje prawie 60 000 wtyczek! Taki wybór sprawia, że często użytkownicy zapominają, które wtyczki pobrali i zainstalowali. Zdarza się również, że zainstalowane wtyczki nigdy nie zostały aktywowane. Jednak nieużywane wtyczki i motywy mogą mieć znaczny wpływ na bezpieczeństwo witryny. Przestarzałe i niestandardowo kodowane wtyczki są najczęstszym źródłem wstawiania złośliwego oprogramowania. Usunięcie niepotrzebnych wtyczek zwiększy prędkość Twojej witryny.
 7. Uprawnienia użytkowników i hasła
  Dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa witryny WordPress jest zwiększenie trudności haseł i włączenie uwierzytelnienia dwuskładnikowego. Najlepsze hasła pod względem bezpieczeństwa to bezsensowna kombinacja cyfr, liter i znaków specjalnych. Hasła są często pierwszą linią obrony przed hakerami, dlatego ważne jest, aby wybierać hasła trudne do odgadnięcia. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) dodaje dodatkową warstwę bezpieczeństwa, wymagając drugiej formy identyfikacji, takiej jak kod wysłany na Twój telefon komórkowy, adres e-mail lub aplikację uwierzytelniającą, zanim będziesz mógł/mogła się zalogować. Jeśli dostęp do Twojej witryny mają również inni użytkownicy, przypisuj tylko te uprawnienia, które są absolutnie niezbędne dla każdej roli użytkownika. Jeśli ktoś edytuje Twoje już opublikowane artykuły, tej osobie można przypisać rolę redaktora lub autora w WordPress — nie będzie ona potrzebować dostępu administratora do Twoich wtyczek, motywów ani ustawień witryny.
 8. Włącz HTTPS
  Bez wątpienia jednym z najważniejszych i najlepszych sposobów zabezpieczenia witryny WordPress jest zainstalowanie certyfikatu SSL oraz uruchomienie witryny przy użyciu protokołu HTTPS.
  Certyfikaty SSL szyfrują komunikację między witryną internetową a jej gośćmi, utrudniając hakerom przechwytywanie danych. Jednak sam certyfikat SSL może stanowić luki w zabezpieczeniach, dlatego należy je odpowiednio skonfigurować. Przestarzałe certyfikaty SSL mogą zostać wykorzystane przez hakerów, umożliwiając im uzyskanie dostępu do poufnych informacji. HTTP to proces przesyłania wszystkich danych składających się na Twoją witrynę do przeglądarki próbującej uzyskać do niej dostęp. Skutecznie szyfruje wszelkie dane przesyłane między witryną a użytkownikiem, zapewniając, że osoby trzecie nie będą miały do nich dostępu. Dlatego włączenie HTTPS ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Twojej witryny. Zazwyczaj dostawca usług hostingowych dołącza do pakietu hostingowego certyfikat SSL.
 9. Zainstaluj wtyczkę bezpieczeństwa WordPress
  Instalacja wtyczki bezpieczeństwa WordPress to najwyższy poziom bezpieczeństwa, jaki możesz zafundować swojej witrynie. Jednak musisz być przygotowany na to, że będziesz otrzymywać wiele powiadomień o nieistniejących problemach, dlatego będziesz musiał/musiała ją skonfigurować. Wtyczki bezpieczeństwa WordPress mogą być zbyt wrażliwe, co może spowodować, że osoby zarządzające Twoją witryną zostaną zablokowane tylko dlatego, że zalogowały się do Twojej witryny z innej lokalizacji.
 10. Usuń plik XML-RPC.php
  Prostym sposobem zabezpieczenia witryny WordPress jest usunięcie pliku XML-RPC.php. Ten plik umożliwia każdemu zdalny dostęp do Twojej witryny WordPress, co może dać hakerom możliwość wstrzyknięcia złośliwego kodu lub całkowitego przejęcia Twojej witryny. Ponadto osoby atakujące mogą przeprowadzać próby logowania za pomocą tego pliku, więc nawet jeśli zabezpieczysz swoją stronę logowania, osoby atakujące mogą uzyskać przez nią dostęp. Na szczęście usunięcie pliku XML-RPC jest stosunkowo prostym procesem. Po prostu połącz się ze swoją witryną przez FTP i usuń plik ze swojego serwera. Po wykonaniu tej czynności należy zaktualizować plik .htaccess, aby uniemożliwić dalszy dostęp do pliku.

Podsumowanie

Ponieważ WordPress jest platformą typu open source, odpowiedzialność za bezpieczeństwo witryny spoczywa na jej właścicielu czyli Tobie. Nawet jeśli sam nie zarządzasz stroną internetową, egzekwuj właściwe procedury od agencji czy twórcy witryny. Wykaż się zainteresowaniem i dopytaj, w jaki sposób dbają o jej bezpieczeństwo. Utrzymanie bezpieczeństwa witryny WordPress jest kluczowe dla Twojego biznesu. Bezpieczeństwo Twojego WordPressa jest ważne – ale nie oznacza to, że musi być trudne. WordPress sam w sobie jest niewiarygodnie bezpieczną platformą przeznaczoną do tworzenia stron internetowych. Jednak musisz stosować się do podanych przez nas wskazówek, aby upewnić się, że Twoja witryna w starciu z cyberprzestępcą, wyjdzie obronną ręką.

Zobacz również