Ile kosztuje strona internetowa?

Ile kosztuje strona internetowa?

Z odpowiedzią na to pytanie jest podobnie jak z odpowiedzią na pytanie: „Ile kosztuje samochód?”. Temat jednak jest na tyle interesujący i intrygujący, że warto się z nim zmierzyć. Dlaczego? Ponieważ tak, jak w życiu bywa wszystko zależy od jakości jakiej oczekujemy. Ponadto na rynku znajdziesz wiele możliwości zaczynając od kreatora stron internetowych po prywatnego programistę, które mogą skusić Cię lub odstraszyć. Zanim jednak zdecydujesz się na współpracę, bardzo dokładnie przeanalizuj ofertę, zadaj właściwe pytania, oceń co oferuje konkurencja lub inne narzędzia, a przede wszystkim poznaj możliwości jakie daje nam obecne zaplecze programistyczne.

Najistotniejsze są jednak pytania, jaką funkcję ma spełniać witryna internetowa, jakie masz założenia, jak chcesz, aby wyglądała i jaki masz przeznaczony na to budżet. Zanim na poważnie zaczniesz marzyć o własnej stronie internetowej, przeanalizuj wszystkie możliwości jakie oferuje rynek. Każda z nich ogranicza się do innego budżetu, każda daje pewne funkcjonalności, ale ma również swoje ograniczenia oraz każda będzie angażować Cię na innym poziomie.

Przeanalizujmy zatem wszystkie możliwości. Istnieją trzy sposoby na zbudowanie strony internetowej:

  • za pomocą kreatora stron internetowych,
  • za pomocą WordPressa,
  • wynajęcie profesjonalnego projektanta.
Ile kosztuje strona internetowa?

Budżet

To jakiego dokonasz wyboru, będzie bardzo mocno związane z budżetem jaki planujesz przeznaczyć na zbudowanie strony internetowej.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z gotowego narzędzia do tworzenia witryn takiego jak np. Squarespace, Wix czy Weebly, może to kosztować zaledwie od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, podczas gdy korzystanie z WordPressa zwiększa tę miesięczną cenę do nawet kilkuset złotych. Zatrudnienie projektanta czy agencji projektującej strony internetowe jest najdroższą opcją i tu ceny w przypadku bardzo niewielkich i prostych witryn, bez skomplikowanych funkcjonalności mogą zaczynać się od kilku tysięcy złotych wzwyż.

Kreatory stron internetowych to najtańszy sposób na zbudowanie strony internetowej, ale jak to bywa w życiu, coś kosztem czegoś.

Natomiast WordPress chociaż jest technicznie darmową platformą musisz zapłacić za hosting, motywy i wtyczki, a nawet profesjonalną pomoc programisty, co może zwiększyć całkowity koszt Twojej wymarzonej strony.

Zatrudnienie projektanta stron internetowych to najdroższa opcja. Realistycznie rzecz biorąc, jeśli programista oferuje niską stawkę, lepiej omijać go szerokim łukiem. Nie chcesz bowiem otrzymać strony, która Cię rozczaruje, z której nie będziesz zadowolony, a za którą i tak zapłacisz kilka tysięcy złotych. Musisz wybrać najwygodniejszą opcję dla Ciebie oraz taką, która wpisuje się w Twój budżet.

Każdy wariant ma swoje plusy, ale ma również sporo wad. W przypadku wyboru kreatora, musisz pamiętać, że sam będziesz mocno zaangażowany w projekt, co może pochłonąć sporo czasu, możesz napotkać na kłopoty techniczne, które będziesz zmuszony rozwiązać sam. Dodatkowo te narzędzia nie oferują takiego poziomu kontroli nad stroną, jak w przypadku WordPressa.

Skorzystanie z usług projektantów stron internetowych fakt jest drogie, ale eliminuje kłopoty techniczne i zaoszczędza Ci ogrom czasu. Jeśli chodzi o same aspekty wizualne strony, kreatory oferują naprawdę różnorodność, ale trudno powiedzieć, który projekt kosztuje więcej, jeśli skupiamy się tylko na wyglądzie strony. Musisz wiedzieć, że nie ma dobrego lub złego sposobu na zbudowanie strony internetowej.

Jeśli planujesz skorzystać z kreatora stron internetowych nie daj się skusić tzw. darmowemu planowi. Bezwzględnie wybierz płatny plan. Bezpłatne plany mają sporo ograniczeń takich jak np. reklamy wyświetlane w Twojej witrynie, brak funkcji e-commerce, co jest niezmiernie istotne, jeśli planujesz sprzedawać on-line, bardzo podstawowa obsługa i pomoc techniczna. Sugerujemy skorzystać z planu darmowego, tylko jeśli chcesz wykorzystać go do testowania swojego pomysłu.

Korzystanie z WordPressa daje Ci dużo większą kontrolę nad Twoją witryną i jej budżetem, wymaga jednak odrobiny wiedzy technicznej. To dobra opcja dla marek, których witryna ma być witryną wizerunkową i spersonalizowaną. Jej końcowy koszt jest jednak dość trudny do określenia. Zależy on od wielu różnych czynników. Z jednej strony WordPress jest darmowy. Dostępne są również darmowe motywy i wtyczki. Może się jednak okazać, że potrzebujesz lepszego motywu, który będzie wyróżniał Twoją markę, a potem musisz pomyśleć o hostingu, za który również musisz zapłacić. Korzystając z narzędzia jakim jest WordPress nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby wykorzystać umiejętności profesjonalnego programisty. Agencje czy programiści, bardzo często korzystają właśnie z narzędzia WordPress. Jest to zdecydowanie tańsze od stworzenia strony od podstaw.

Zatrudnienie projektanta stron internetowych do zaplanowania i stworzenia witryny stawia Twój projekt w rękach profesjonalistów. Jest to najlepsza forma dla marek, które potrzebują złożonej strony internetowej lub dla osób, których umiejętności techniczne są znikome. Trzeba pamiętać, że to wybór dla osób/marek z większym budżetem do wydania. Nawet jeśli wybierzesz ten wariant, wcale nie oznacza to, że możesz całkowicie usiąść i zrelaksować się – będziesz musiał współpracować ze swoim projektantem, aby stworzyć stronę, która zachwyci i spełni oczekiwania Twojej marki.

Wybór tej opcji, czyli współpraca z agencją czy programistą jest najtrudniejszą opcją do oszacowania kosztów, ponieważ różni projektanci stron internetowych będą pobierać różne stawki w zależności od projektu i własnego doświadczenia. Możesz wybrać agencję lub freelancera, co również wpłynie na koszty. Zazwyczaj są to koszty zaczynające się od kilku tysięcy złoty, aż do kilkudziesięciu, a w przypadku profesjonalnego sklepu e-commerce, z wieloma funkcyjnościami i integracjami nawet przekraczający wartość 100 000 PLN.

Co tak naprawdę wpływa na koszt zatrudnienia projektanta stron internetowych?

Głównie to, jak złożony jest projekt Twojej strony i jej założenia, ale również czy chcesz, aby projektant obsługiwał stronę (hosting, domeny, wtyczki). Czy masz szablon strony czy chcesz, aby projektant zbudowała ją od podstaw? Jakich funkcji potrzebuje Twoja witryna, czy będzie to tylko witryna wizerunkowa czy może również sklep on-line? Należy jeszcze pamiętać o treściach, zdjęciach, grafikach, konserwacji, opiece technicznej itp.

Jak możesz obniżyć te koszty?

W rzeczywistości jednym ze sposobów na obniżenie kosztów zatrudniania projektanta stron internetowych jest zakup motywu premium WordPress, a następnie poproszenie projektanta o dostosowanie go dla Ciebie, zamiast zlecania mu tworzenia witryny od zera! Może to być dobra opcja, jeśli nie jesteś gotowy na całkowicie niestandardową stronę internetową, a gotowe szablony są dokładnie tym, czego chcesz.

Podsumowanie

Podsumowując w wyborze najlepszej opcji dla Ciebie skup się na:

  • Twoim budżecie – im większy budżet, tym więcej możesz wydać na skomplikowane i nowatorskie funkcje.
  • Twoich umiejętnościach technicznych – im bardziej zaawansowane są Twoje umiejętności techniczne, tym więcej możesz zrobić sam.
  • Twoim czasie – im więcej czasu masz, tym więcej pracy możesz włożyć w swoją stronę.

Mamy nadzieję, że powyższym artykułem przybliżyliśmy Ci nieco temat kosztów związanych ze stworzeniem i posiadaniem witryny internetowej. Nie będziemy przekonywać, która z opcji jest najlepsza. Każda ma własną wartość. Jeśli jednak nie dysponujesz właściwą wiedzą oraz spora ilością czasu, zapraszamy do kontaktu, z największą przyjemnością stworzymy witrynę, którą pokochasz i którą pokochają Twoi klienci!

Zobacz również