Nasz proces brandingu kosmetyków.
Branża kosmetyczna otwiera się na nowe horyzonty. Dzięki social mediom przeżywa swój zachwyt, ale też głęboką zmianę. Przede wszystkim zmiana dotyczy adresata. Odbiorcami kosmetyków nie są już prawie wyłącznie kobiety, coraz więcej marek tworzy produkty dedykowane mężczyznom. Zmiana dotyczy również ideologii. Od kilku lat powracamy nieco do normalności. Dziś kanonem piękna nie jest kobieta w stylu barbie, sztuczność zostaje zepchnięta do lamusa, a prostota, niedoskonałość i zwyczajność stały się na nowo źródłem zachwytu. Powierzchowność przestała mieć tak olbrzymie znaczenie, a autentyczność jest na wagę złota. Te zmiany ogromnie cieszą, są również przyczynkiem do powstawania nowych, niszowych marek. Konsumenci szukają marek, z którymi mogliby się połączyć. Marek, które ich zdaniem są bliskie i rozumieją ich potrzeby. Chcą produktów, które są niezawodne, dostępne i które zapewniają im zarówno radość, jak i wartość. Chcą też marek, które są spójne zarówno w swojej misji, jak i przekazie. Ostatecznie chcą marki, której mogą zaufać. Jednak konkurencja w branży kosmetycznej jest zacięta. Branding kosmetyków jest kluczem do wyróżnienia Twojej marki kosmetycznej z tłumu — warunek jest jeden, musisz zrobić to dobrze. Branding firmy kosmetycznej i opracowanie solidnej strategii brandingu kosmetyków jest koniecznością, jeśli chcemy mówić o sukcesie. Ale jak dokładnie to zrobić? Przyjrzyjmy się wszystkim etapom i zagadnieniom związanym z brandingiem kosmetyków, jakie realizujemy w naszej agencji.
1. Podstawy w brandingu kosmetyków
Przed rozpoczęciem warsztatów z naszymi klientami staramy się poświęcić pewną część czasu na zaznajomienie ich z podstawami brandingu. Z naszego doświadczenia wynika, że pomimo jakiś założeń i wiedzy, często pewne pojęcia są niejednoznaczne i wprowadzające w błąd. Jeśli chodzi o tworzenie Twojej marki podstawowe pojęcia, z którymi będziesz się stykała/stykał to: marka, branding oraz tożsamość marki. Choć na pierwszy rzut oka wydają się one podobne, różnice między nimi są subtelne, ale niezwykle ważne:
- Twoja marka to sposób, w jaki odbiorcy postrzegają Twoją firm
- Twój branding to proces kształtowania Twojej wyjątkowej, wyróżniającej się marki; pomyśl o tym jako o aktywnej praktyce ożywiania marki, nadawania jej charakteru i osobowości.
- Tożsamość Twojej marki to wszystkie kluczowe elementy, które Twoja firma tworzy, aby przedstawiać właściwy wizerunek konsumentom — takie jak głos marki i projekt marki, w tym, witryna internetowa lub opakowanie kosmetyków — w celu przekazania wiadomości odbiorcom.
Każdy z tych elementów jest dopełnieniem wcześniejszego i nie można go pominąć. Bez aktywnego brandingu nie będziesz mieć kontroli nad swoją marką. Bez tożsamości marki nie możesz iść naprzód ze swoją marką.
2. Zanim rozpoczniemy proces brandingu
Nawet jeśli jesteś podekscytowana/podekscytowany swoim pomysłem, rewelacyjnym składem kosmetyków, musisz zrobić jeden krok w tył. Aby Twoja marka naprawdę się wyróżniała i skutecznie dotarła do idealnego klienta, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Najważniejsze z nich brzmi: Kim jesteś jako marka?
Współpracując z naszymi klientami, zawsze zaczynamy od wspólnych warsztatów, podczas których zadajemy pytania, wyciągamy wnioski, robimy burzę mózgów. Ten sposób pracy jest bardzo efektywny. Zanim bowiem będziesz oczekiwała/oczekiwał, że klient zapozna się z Twoją marką, pozna ją i zrozumie, najpierw musisz wiedzieć, kim jesteś jako marka. Jaką masz osobowość, w jaki sposób ją określasz, co ją definiuje i charakteryzuje, w jaki sposób byś ją opisała/opisał? Może jest romantyczna, infantylna i dziewczęca, a może mroczna, tajemnicza i innowacyjna?
Niezależnie od rodzaju firmy kosmetycznej, którą próbujesz zbudować, musisz spróbować nadać jej osobowość, uprości to i usprawni proces budowania oraz zarządzania marką. Kolejnym pytaniem z serii ważnych jest pytanie o konkurencję: co robią oni, a co robisz Ty? Czy w jakiś sposób chciałabyś działać inaczej? Może odróżnia Cię sposób docierania do klientów, może filozofia marki, może skład kosmetyków? Wiedza o tym, co sprawia, że jesteś wyjątkowa/ wyjątkowy i różni się od tego, co już istnieje, to Twój punkt różnicy lub POD. To właśnie sprawi, że Twój idealny klient wybierze właśnie Twoje produkty zamiast produktów konkurencji.
Podczas warsztatów zastanawiamy się także nad Twoją misją i wartością jako marka? Aby określić misję swojej marki, odpowiadamy sobie na pytanie „dlaczego powstała”? Jaki cel przyświeca Twojej marce? Jaką zmianę chcesz wprowadzić? Po co istnieje Twoja marka i jaka będzie za 5 lat? Odpowiedzi na te pytania pomogą nam wspólnie określić misję. Marka jest jak żywy organizm, musi mieć zatem również wartości. Nawiązując przyjaźnie czy znajomości, wybieramy osoby, których wartości są bliskie naszym, dokładnie to samo dzieje się w relacji konsument-marka. Co reprezentujesz jako marka? Twoja misja i wartości mówią Tobie, Twojemu zespołowi i Twoim klientom, za czym się opowiadasz i co chcesz osiągnąć jako marka. Razem mogą bardzo pomóc Ci znaleźć niszę w branży kosmetycznej.
3. Budowa tożsamości marki
Część warsztatowa pozwala nam pozbierać wszystkie informacje i choć proces ten może wydawać się chaotyczny, to właśnie z chaosu wyłania się pierwotny obraz marki. Teraz możemy przejść do konkretów – do zbudowania tożsamości marki. Tak, jak wspomnieliśmy, marka musi być ludzka, mieć swój charakter, osobowość i wyraźnie zarysowana postawę wobec świata i otaczającej rzeczywistości. Zaleta tego sposobu myślenia o marce doprowadza nas do esencji: im bardziej ludzka jest marka, tym silniejszą więź z klientem i większa lojalność z jego strony.
Wraz z klientem rozpoczynamy proces budowania tożsamości marki. Pierwszą częścią tego procesu jest zdefiniowanie bloków konstrukcyjnych projektu.
Najbardziej kluczowymi elementami projektu, którymi musimy się kierować podczas procesu budowania marki, są:
Typografia. Krój pisma – czcionki, których używasz w elementach swojej marki, mogą przekazać odbiorcom mocną wiadomość o Twojej marce; na przykład użycie ostrej czcionki graficznej na opakowaniu np. maskary — wyśle zupełnie inny komunikat niż bardziej kobieca czcionka skryptowa.
Paleta kolorów. Kolor odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie brandingu. Ludzka psychika ma bardzo wyraźne skojarzenia z konkretnym kolorem, warto z tego skorzystać. Dzięki temu można zainicjować konkretne myśli, emocje i reakcje u odbiorców. Na przykład, jeśli wprowadzasz na rynek produkty luksusowe, prestiżowe warto pomyśleć o kolorze fioletowym, złotym czy czarnym, w przypadku produktów naturalnych trafnym wyborem będzie paleta barw ziemi.
Forma/kształt. Ostre, kanciaste logo nada Twojej marce inny wygląd i wydźwięk oraz przekaże inny komunikat niż coś bardziej zaokrąglonego lub o organicznym kształcie — dlatego ważne jest, aby wybierać formy i kształty, które odzwierciedlają to, kim jesteś jako marka.
Głos marki. Posiadanie wyraźnego głosu marki jest ważne dla każdej marki, ale jest szczególnie ważne w branży kosmetycznej, gdzie media społecznościowe odgrywają tak dużą rolę w budowaniu marki. Głos marki musi być spójny, charakterystyczny, ale budujący zaufanie.
4. Jak tworzymy inspirujący projekt logo marki kosmetyków ?
Wspominaliśmy, że konkurencja w świecie produktów kosmetycznych jest olbrzymia, ale tworząc swoją markę we właściwy sposób, jesteś wciąż w stanie znaleźć dla niej lukę oraz lojalnych odbiorców. W świecie, w którym liczy się wygląd zewnętrzny, dobrej jakości projekt logo może stworzyć lub zniszczyć cały branding Twojej marki kosmetycznej. Twoje logo będzie jednym z pierwszych doświadczeń, jakie potencjalni klienci będą mieli z Twoją marką, a ponieważ będzie widoczne na wszystkim, od opakowania produktu po witrynę internetową, z pewnością będzie to projekt, który jest najbardziej związany z Twoją marką.
W jaki sposób tworzymy logo Twojej marki kosmetyków, aby odniosła sukces?
Historia. Zaufanie to proces rozbudowany w czasie. Jeśli klienci mogą w jakiś sposób utożsamiać się z historią i wartością marki, wówczas rodzą się emocje i uczucia, które mogą przerodzić się w stałą więź. Dlatego historia Twojej marki jest podstawą podczas projektu logo kosmetycznego.
Burza mózgów i analiza. Podczas procesu kreowania logotypu wciągamy w ten proces naszych klientów. Jest to niezbędne. Wspólna burza mózgów, przeglądanie inspiracji czy logotypów konkurencyjnych marek, odblokuje kreatywność i pozwoli wydobyć rdzeń, który będzie stanowił bazę dla projektanta.
Paleta barw/typografia. Podczas procesu budowania tożsamości marki zdefiniowaliśmy krój pisma oraz kolorystykę. Podczas tworzenia logotypu musimy mieć to na uwadze. Logotyp jest twarzą marki, musi być zatem niezwykle spójny z założeniami tożsamości marki.
Prostota. Dobre logo musi być rozpoznawalne i łatwo zapamiętywane. Dodawanie zbyt wielu elementów do projektu może utrudnić proces odbioru przez klientów. Tworząc logo produktu kosmetycznego, stawiamy na prostotę i minimalistyczne elementy dopełniające.
Konceptualizacja. Po zebraniu wszystkich powyższych wytycznych, rozpoczynamy proces konceptualizacji logo. Tworzymy kilka wariantów. Ważne jest, aby pokazać, jak logotypy będą wyglądały na konkretnych nośnikach. Często to właśnie ten element decyduje o najtrafniejszym wyborze.
5. Projektowanie kluczowych elementów marki kosmetyków
Po opanowaniu podstaw tożsamości marki oraz logotypu marki nadszedł czas, aby pójść o krok dalej i faktycznie zaprojektować kluczowe elementy marki kosmetyków. W Nevpix oferujemy cały proces łącznie z przygotowaniem projektów opakowań kosmetycznych, ale o tym procesie opowiemy szerzej w kolejnym wpisie.
Istnieje kilka elementów marki, których każda firma kosmetyczna będzie potrzebować, aby rozpocząć odnoszący sukcesy biznes, w tym:
- Obecność w sieci. Wielu, jak nie większość Twoich klientów będzie wchodzić w interakcje z Twoją marką online, więc Twoja cyfrowa obecność – w tym Twoja strona internetowa, Twoje e-maile i platformy mediów społecznościowych – muszą być spójne z założeniami Twojej marki,
- Opakowania. O procesie tworzenia opakowań, wyborze pojemników, logistyce, problemach podczas procesu produkcji czy sprzedaży opowiemy dokładniej w kolejnym wpisie. Tworzenie opakowań firmowych jest ważne dla każdej firmy sprzedającej fizyczny produkt, ale jest to szczególnie ważne w branży kosmetycznej. Ponieważ konkurencja jest tak zacięta, zarówno w sklepach, jak i online, musisz wykreować opakowania, które są nie tylko funkcjonalne, ale także wyjątkowe, innowacyjne i zgodne tożsamością marki.
- Wizytówki. Broszury. Katalogi. Częścią sukcesu w branży kosmetycznej jest tworzenie partnerstw ze sprzedawcami detalicznymi, influencerami i innymi markami. Wizytówki, broszury czy katalogi to podstawowe narzędzia sprzedaży. Część z nich może funkcjonować jedynie cyfrowo, jednak jeśli myślisz np. O udziale w targach, czy spotkaniach z hurtowniami itp. Wersje papierowe mogą okazać się niezbędne.
Wszystkie te elementy są kluczowym elementem wprowadzenia odnoszącej sukcesy marki kosmetyków. Zanim wypuścisz swoją linię kosmetyków, musisz mieć je wszystkie zaprojektowane i gotowe do użycia, upewniając się, że wszystkie dokładnie odzwierciedlają to, kim jesteś jako marka. Budowanie marki kosmetyków może być ekscytującym, kreatywnym i satysfakcjonującym procesem. Skontaktuj się z nami, wspólnie opracujemy idealny projekt dla Twojej firmy.