Jak stworzyć skuteczny landing page ?

Landing page to nic innego jak strona docelowa, na którą użytkownik zostanie przekierowany po kliknięciu np. w reklamę czy przycisk wezwania do działania (call to action). Strony docelowe są istotnymi elementami strategii marketingowej firmy. Ich celem jest zachęcenie Cię do konwersji. Pozyskiwanie klientów jest podstawą zwiększenia sprzedaży i rozwoju biznesu online, a landing pages stały się jednymi z najskuteczniejszych narzędzi do generowania leadów. Jednak warunkiem jest dobry projekt.

Co to jest landing page (strona docelowa)?

Landing page w dosłownym tłumaczeniu znaczy „stronę do lądowania”, na której lądują Twoi potencjalni klienci. Strona docelowa to strona internetowa o określonym celu — celem strony docelowej jest przekształcenie odwiedzających w potencjalnych klientów. Landing pages są tworzone niezależnie od głównej witryny marki, a ich ilośc może być dowolna. Zależy bowiem od strategii marki oraz celów poszczególnych kampanii reklamowych. Niektóre marki tworzą landing page pod konkretne kampanie reklamowe, dla innych landing page służy analizie konkretnych danych, dla jeszcze innych może być miejscem promocji nowej usługi czy produktu. Istotnym elementem w ich budowie są formularze kontaktowe, które proszą odwiedzających o podanie danych kontaktowych w zamian za coś wartościowego np. przewodnik, poradnik, e-book itp. Użytkownik zainteresowany konkretną ofertą strony docelowej, w zamian za otrzymanie wartościowych treści, pozostawia swoje dane: adres e-mail, numer telefonu itp.

Jednym z główniejszych wyzwań podczas tworzenia stron docelowych jest przekonanie potencjalnego klienta, aby zostawił swoje dane osobowe. Jeśli Twoja strona docelowa jest właściwie przygotowana, ma solidny format i np. dźwiękowe treści oraz oferujesz coś wartościowego w zamian za pozostawienie swoich danych, wszystko to skłoni odwiedzających do pozostawienia swoich informacji.

Czy potrzebujesz strony docelowej?

Tworzona strona docelowa ma osiągać jasno określony cel sprzedażowy lub marketingowy. Jest nim zakup produktu czy usługi, pobranie e-booka czy oprogramowania lub rejestracja użytkownika, który stanie się potencjalnym klientem np. Twojego szkolenia czy webinaru.
Dlaczego zatem miałbyś tworzyć specjalną stronę tylko dla ludzi, którzy wypełnią formularz? Dlaczego po prostu nie skorzystać ze swojej strony głównej?
Odpowiedź na te pytania jest zaskakująco prosta: strona docelowa eliminuje elementy rozpraszające, usuwając nawigację, konkurencyjne linki i alternatywne opcje, dzięki czemu przyciągniesz niepodzielną uwagę odwiedzających. A pełna uwaga oznacza, że możesz poprowadzić odwiedzającego tam, gdzie chcesz, aby się udał, tj. do formularza kontaktowego. Podsumowując, strony docelowe są specjalnie zaprojektowane do tworzenia konwersji. 

Jak stworzyć skuteczny landing page ?

Landing page skonfigurowany pod konwersję

Poniżej przedstawiamy najlepsze wskazówki, które pozwolą Ci stworzyć skuteczny landing page, a więc taki, który skonfigurowany jest pod konwersję.

  1. Nagłówek skoncentrowany na korzyściach
  2. Jak pokazują badania, średni współczynnik odrzuceń wynosi między 26% a 70% (https://www.gorocketfuel.com/the-rocket-blog/whats-the-average-bounce-rate-in-google-analytics/), oznacza to, że nawet 7 z 10 osób lądujących na docelowej stronie, odbije się od niej. Aby współczynnik odrzuceń był możliwie jak najniższy, Twoi goście muszą wiedzieć (i rozumieć), czego ona dotyczy. Twój nagłówek jest pierwszą rzeczą, którą przeczytają, i powinien jasno i zwięźle informować o wartości Twojej strony docelowej i oferty.

  3. Idealne zdjęcia obrazujące ofertę

  4. Obraz działa szybciej niż słowa. Właściwe dobranie zdjęć i grafik, które reprezentują grupę docelową, przekazują właściwe wrażenia i pozostawiają odczucie, że oferta idealnie wpisuje się w odwiedzającego. Niektóre obrazy mogą działać lepiej niż inne, więc zawsze należy przetestować różne opcje. Wbrew pozorom jest to dość trudne, i spełnia bardzo ważną rolę w całym procesie.

  5. Przekonujący copywriting

  6. Oprócz idealnego nagłówka i precyzyjnie dobranych zdjęć, równie istotną rolę ogrywa dobrze napisany tekst. Opis oferty musi być przejrzysty, zwięzły, emocjonalny oraz prowadzić użytkownika do czynności, którą chcesz, aby wykonał. Przede wszystkim stwórz przekaz, używając słów „ty”, „twoje”. Wezwanie do działania (call to action) powinno również oznaczać czynność dokonaną, np. „uzupełniam formularz”, „zapisuję się na webinar”.

  7. Właściwe umiejscowienie formularza kontaktowego

  8. Twój formularz kontaktowy musi być łatwo dostępny, jeśli potencjalny klient chce od razu dokonać konwersji — zdecydowanie nie chcesz, aby przeszukiwał i skanował stronę docelową, aby znaleźć Twoją ofertę. Idealnie, jeśli znajduje się „nad zakładką” – oznacza po prostu, że odwiedzający nie muszą przewijać, aby dostać się do formularza — jest on widoczny, gdy tylko ktoś trafi na stronę. 

  9. Wyraźne i wyróżniające się wezwanie do działania
  10. Wezwanie do działania (CTA) jest prawdopodobnie najważniejszym elementem na stronie docelowej — to jeden z wielu elementów, które zachęcają do konwersji. Przycisk wezwania do działania musi się wyróżniać, co oznacza, że należy użyć koloru kontrastującego z innymi elementami na stronie. Jasno określ, czego oczekujesz od odwiedzających, czyli użyj czasownika określającego czynność, która im to przekazuje, np. „pobieram”, „wypełniam”, „zapisuję się”.

  11. Prosty formularz kontaktowy

  12. Chcesz zebrać jak najwięcej informacji o swoim potencjalnym kliencie, ale to, o ile prosisz, zależy od kilku czynników: jak dobrze są z Tobą zaznajomieni, na jakim etapie są na drodze kupującego i jak bardzo Ci ufają. Poproś o jak najmniej informacji w formularzu kontaktowym, aby stworzyć niską barierę wejścia. Imię i adres e-mail są więcej niż wystarczające do pozyskania nowego leada.

  13. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek
  14. Twoja strona powinna być zoptymalizowana za pomocą docelowych słów kluczowych dla płatnych kampanii i bezpłatnych wyników wyszukiwania. Gdy ktoś szuka Twojej frazy kluczowej, powinien znaleźć Twoją stronę docelową. Podobnie, gdy kierujesz na słowo kluczowe z płatnymi reklamami, słowa te powinny znajdować się na Twojej stronie docelowej.

  15. Pamiętaj o stronie z podziekowaniami
  16. Strona z podziękowaniami to miejsce, w którym wysyłasz potencjalnych klientów po wypełnieniu formularza. 

Jak stworzyć skuteczny landing page ?

Jak zaprojektować landing page ?

W przypadku tworzenia strony docelowej podobnie jak w przypadku tworzenia standardowej witryny internetowej, dużą wartość ma dobry copywriting, struktura oraz dobrane grafiki, zdjęcia czy video. W przypadku struktury strony docelowej nie trzeba być bardzo kreatywnym. Większość stron docelowych ma bardzo podobną strukturę, ponieważ udowodniono, że działa.

Dobry landing page składa się z kilku elementów:

  • Nagłówek, który przyciąga uwagę odwiedzających
  • Odpowiednie grafiki i zdjęcia dobrane do grupy docelowej
  • Formularz kontaktowy, który znajduje się nad zakładką, aby przechwycić informacje odwiedzających
  • CTA , które jest zorientowane na działanie i przekonujące
  • Copywriting  informujący i zachęcający odwiedzającego do wypełnienia formularza
  • Dowód społeczny – skuteczne przekonanie użytkowników do podjęcia pożądanego działania

Wezwanie do działania (CTA)

CTA jest najważniejszą część strony docelowej. Jeśli chodzi o projekt Twojego CTA, jest kilka sztuczek, które sprawią, że będzie on tak przyciągający, że odwiedzający poczują się zmuszeni do kliknięcia. Przede wszystkim nadaj swojemu CTA żywy i kontrastowy kolor. Skoncentruj swoje CTA na korzyściach dla odwiedzających. Powiedz odwiedzającemu, co chcesz, aby zrobił, używając czasowników czynności. Spraw, aby Twój przycisk był wystarczająco duży, aby wyróżniał się na stronie.

Jak stworzyć landing page samodzielnie ?

Samodzielne stworzenie strony docelowej nie wymaga specjalnych zdolności technicznych. Proste landingi można stworzyć za pomocą ogólnie dostępnych kreatorów. Jeśli Twoja główna strona internetowa jest stworzona na WORDPRESSIE, możesz zbudować landing page za pomocą wtyczki. Jeśli nie posiadasz obszernej wiedzy technicznej, skorzystaj z gotowych narzędzi: landingi.pl, getresponse.pl, mailchimp.com, instapage.com, itp.

Podsumowanie

Landing pages są proste w budowie, ale nie oznacza to, że są trywialne. Są tylko elementami procesu pozyskiwania leada i nie mogą funkcjonować jako osobne twory, oderwane od przekazu i strategii marketingowej marki. Jeśli proces stworzenia landingu zlecasz agencji, bardzo istotne jest zaznajomienie jej nie tylko z usługą i produktem, dla którego tworzysz stronę docelową, ale również z zamysłem całej kampanii marketingowej, do kogo jest kierowana, na jakich korzyściach się opiera, co ma ją wyróżniać. Dobry i skuteczny landing page to równowaga pomiędzy użytymi środkami wyrazu (grafiki, zdjęcia, teksty), czyli wyróżnikami oraz strukturą i jasno określonymi korzyściami. Efektywność stron docelowych wynika z zasady: „mniej znaczy lepiej”. Zaletą landingu jest skupienie uwagi użytkownika na konkretnym produkcie i usłudze, bez zbędnych rozpraszaczy. Dlatego kierowanie kampanii reklamowych właśnie na landing pages ma potwierdzoną skuteczność, w przeciwieństwie do kierowania ruchu na stronę firmową, która, z uwagi na ilość informacji, może rozproszyć potencjalnego klienta.
Wykonujemy landingi, które wpisują się w całość działań marketingowych i odpowiadają potrzebom właściwych grup docelowych. Przekonaj się, jak skutecznym narzędziem mogą okazać się dla Twojego produktu czy usługi.

Przykładowy landingpage naszego autorstwa.

Zobacz również