Korzyści z influencer marketingu, o których nie wiedziałeś.

Poznaj 7 korzyści, które odmienią Twoją markę.

Kiedy myślisz o influence marketingu, być może jednym z pierwszych określeń, jakie przychodzi Ci do głowy, jest marketing szeptany. To prawda oba określenia mają dużo wspólnego, ale to, co je różni, to, że influence marketing nie opiera się wyłącznie na konkretnych rekomendacjach. Czy w 2023 roku taka forma marketingu nadal będzie przynosiła korzyści? Czym kierować się przy wyborze właściwych osób do współpracy? Czy influence marketing może przynieść korzyści Twojej marce? Z tymi pytaniami postanowiliśmy zmierzyć się na początku 2023 roku.

Czym tak naprawdę jest influence marketing?
Influencer marketing to forma marketingu w mediach społecznościowych. Obejmuje afirmacje i reklamy produktów/usług autorstwa wpływowych osób i organizacji, które mają zauważalny i liczący się stopień świadomości lub wpływ społeczny w swojej dziedzinie. Influencerzy mogą pochodzić z różnych miejsc, zajmować się różnymi profesjami, być aktywnymi w różnych dziedzinach. Teoretycznie influencerem może zostać każda osoba, grupa czy marka, pod warunkiem że zbierze wokół siebie pewną grupę zaangażowanych odbiorców. Zaangażowani odbiorcy zazwyczaj śledzą tych twórców treści. Dlatego reklamy kierowane do nich na różnych platformach mediów społecznościowych, mają możliwość poszerzenia świadomości Twojej marki i znalezienie nowych, potencjalnych klientów. Możesz używać influencer marketingu jako samodzielnego narzędzia lub jako środka do ulepszania innych kampanii marketingowych.

Jak właściwie wybrać inluencera? Czym się kierować?
Pierwszym czynnikiem, który przychodzi nam na myśl, jest rozmiar publiczności „celebryty”. Przyjęty jest ogólny podział na: influencerów makro, którzy skupiają wokół siebie grupę 100 000 – 1 miliona obserwujących, influencerów mikro, którzy mają zazwyczaj od 1000 do 100 000 obserwujących oraz nano influencerów, którzy są najmniejsi pod względem obserwujących ich osób, ale za to są najbardziej zaangażowani zazwyczaj w społeczności lokalnej lub konkretnej niszy. Czy zatem warto kierować się ilością obserwujących? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależne jest to od rodzaju usługi lub produktów, które sprzedajesz. Influencer makro, dociera do największej grupy osób, ale może okazać się, że nie są to odbiorcy, którzy znajdują się w Twoje docelowej grupie. Powiedzmy, że Twoje produkty przeznaczone są dla nastolatków, a makro influencer skupia wokół siebie głównie mężczyzn w średnim wieku, wówczas może się okazać, że taka forma reklamy nie przyniesie wymiernych korzyści. Dodatkowo makro influencerzy są zwyczajnie drodzy, a przez to, że często promują określone produkty czy usługi, mogą stać się mniej wiarygodni oraz mniej zaangażowani. Mikro influencerzy mają bardziej określoną i specyficzną publiczność i są szanowanymi ekspertami w swojej dziedzinie. Osoby te są tańsze niż osoby wpływowe w skali makro i mają świetne wskaźniki zaangażowania. Nano influencerzy są najmniejsi, ale wybiórczo dobierają produkty czy marki, które promują.

Podsumowując influencerzy w skali makro, mikro i nano zapewniają różne poziomy inwestycji i oferują opcje dla wszystkich budżetów marketingowych.

Korzyści z influencer marketingu, o których nie wiedziałeś.

Decydując się na kampanię za pośrednictwem influencera, weź pod uwagę następujące czynniki:

 • Wspólny rdzeń – czy treści lub produkty, które oferujesz, pasują do publiczności influencera?
 • Zasięg – czy wybrany przez Ciebie influencer jest obecny na tych samych kanałach i platformach co Twoi odbiorcy?
 • Opinie odbiorców – czy influencer cieszy się dobrą sławą? Czy jest ogólnie lubiany?

Dlaczego influence marketing jest ważny?
Z badań przeprowadzonych w 2019 roku wynika, że influence marketing wzrósł o 1500% w przeciągu ostatnich 4 lat, a w 2019 roku rynek influence marketerów był wart 4,6 miliarda dolarów. 80% marketerów oceniło współpracę z influencerami, jako pomocną w rozwijaniu ich marki. Z badań wynika ponadto, że LinkedIn to najbardziej efektywny serwis do udostępniania treści i zbierania zaangażowanej publiczności, 49% kupujących ulega wpływowi influencerów podczas podejmowania decyzji zakupowych, 5000-10000 USD to średnia cena za makro influencer (05-1 mln obserwujących).

Zanim zdecydujesz się na współpracę z influencerem, warto również wiedzieć, co należy robić, a czego zdecydowanie unikać przy współpracy.

 • Płać influencerom na czas i w uzgodnionych terminach płatności.
 • Tworzenie i utrzymywanie dobrych relacji z dowolnym influencerem marki, mikro, makro, czyli nano, ma kluczowe znaczenie dla powodzenia kampanii.
 • Przekazuj pomocne informacje zwrotne i dostarczaj influencerowi jak najwięcej danych.
 • Wysyłaj przemyślane prezenty i podziękowania po udanych kampaniach lub jako wstęp do niej.
 • Wchodź z nimi w interakcje często i organicznie w mediach społecznościowych.
 • Nie próbuj narzucać swojego produktu lub marki influencerowi, którego publiczność nie znajduje się w Twojej grupie docelowej. To tylko zaszkodzi obu stronom i będzie stratą pieniędzy.
 • Nie działaj nieuczciwie i nie prowadź kampanii bez odpowiedniej konfiguracji śledzenia, ponieważ powiązanie sprzedaży z pracą influencera będzie ogromnym wyzwaniem.

Jeśli nadal nie jesteś przekonany/przekonana czy influencer marketing pomoże Twojej marki, poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytanie: jakie korzyści płyną z influencer marketingu?

 1. Influencerzy pomagają Ci ustanowić społeczny dowód słuszności i budować świadomość Twojej marki.
  Z przeprowadzonego przez HubSpot raportu dotyczącego trendów marketingowych na 2023 rok, influence marketing okazuje się jednym z najpopularniejszych, ale, co ważniejsze, najskuteczniejszym, bo dającym największy zwrot z inwestycji, narzędziem do budowania świadomości marki oraz zaufania do Twoich produktów czy usług. Jeśli odbiorcę ma przekonać do zakupu sama marka lub osoba, której on ufa, jak myślisz, kogo posłucha?
 2. Influence marketing ma duży zwrot z inwestycji.
  1 na 4 marketerów, którzy obecnie wykorzystują influencer marketing, twierdzi, że oferuje on drugi najwyższy zwrot z inwestycji spośród wszystkich trendów marketingowych. Na ten moment wyprzedzają go jedynie formy krótkich treści video (TikTok, Reels, YouTube).
 3. Influencerzy inspirują do zakupów.
  Przedstawiciele pokolenia Z twierdzą, że rekomendacje zakupowe influencerów są ważniejsze i bardziej wpływowe niż te od znajomych i rodziny. 33% przedstawicieli pokolenia Z kupiło produkt na podstawie rekomendacji influencera w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
 4. Influence marketing może zapobiec przed blokowaniem reklam.
  Badanie przeprowadzone w 2021 r. wykazało, że 47% uczestników w wieku 25-34 używa blokowania reklam na komputerach stacjonarnych, a 34% — na urządzeniach mobilnych. W miarę narastania obaw związanych z prywatnością coraz więcej osób zacznie korzystać z programów blokujących reklamy w celu ochrony swoich danych. Te blokery zazwyczaj wpływają tylko na reklamy displayowe, a nie na reklamy w mediach społecznościowych. Ludzie naprawdę nie chcą oglądać reklam. Zamiast tego dostrajają się do swoich ulubionych twórców i znacznie bardziej prawdopodobne jest, że zobaczą, jak influencer autentycznie promuje produkt, niż obejrzą kolejną reklamę.
 5. Influence marketing daje wartość odbiorcom.
  Treści twórców mogą zapewnić odbiorcom ogromną wartość, pod warunkiem że są wykonane prawidłowo. Twórcy mogą dostarczać wartość potencjalnym konsumentom na wiele różnych sposobów. Marki spożywcze mogą współpracować z szefami kuchni w celu opracowywania przepisów, marki makijażu mogą współpracować z artystami przy filmowaniu samouczków wideo i wiele więcej. Możliwości są nieograniczone.
 6. Gdy pliki cookie zostaną wycofane, twórcy mogą pomóc Ci dotrzeć do właściwych odbiorców.
  Coraz głośniej mówi się o zaniku plików cookie, a tym samym marketerzy stracą dostęp do potężnych danych śledzenia, co znacznie utrudnia dotarcie do docelowych odbiorców za pośrednictwem reklam. 
  Jednak współpracując z twórcami, możesz sprawdzać ich obserwujących, aby dokładnie wiedzieć, do kogo będziesz docierać. Twórcy mają dostęp do niektórych danych demograficznych z platform mediów społecznościowych, na których publikują, i mogą chcieć je udostępnić, jeśli się z nimi skontaktujesz.
 7. Influencer marketing może poprawić twoje rankingi SEO. 
  Influencer marketing może zwiększyć twoje wysiłki SEO. Wysokiej jakości linki, prowadzące do Twojej witryny, mogą powiedzieć wyszukiwarkom, że Twoje treści są dobre, co może prowadzić do wyższych rankingów. Jeśli więc współpracujesz z blogerami i udostępniasz im linki do Twojej witryny w postach o Tobie, Twoja witryna może potencjalnie zająć czołowe miejsca na stronach wyników wyszukiwania.

Ponadto partnerstwa twórców budują świadomość. Gdy ludzie usłyszą o Twojej marce, mogą Cię wyszukać w Google. A kiedy to zrobią, ten zwiększony ruch organiczny zasygnalizuje wyszukiwarkom, że ludzie chcą zobaczyć Twoje treści, co również może poprawić Twoje rankingi.

Podsumowanie

Influencer marketing może być niezwykle wartościowym i opłacalnym sposobem na zwiększenie grona odbiorców i znalezienie nowych, lojalnych zwolenników Twojej marki. Niestety pojawia się coraz więcej nieuczciwych influencerów, którzy również chcą przygarnąć dla siebie kawałek ciasta wartego 5 mld dolarów. Jeśli nie jesteś pewien/pewna współpracy, zwróć się do: Influencer Marketing Council, grupy, której celem jest promocja najlepszych praktyk marketingu influencerskiego i zwalczania nieetycznych zachowań. Influencer marketing pomoże zdobyć nową grupę zaangażowanych odbiorców, ze źródła, któremu ufają. Pomoże Ci napędzić sprzedaż i/lub zwiększyć świadomość marki. Jeśli jesteś niewielką marką, rozważ w pierwszej kolejności współpracę z influencerami nano lub mikro. Może się okazać, że z pomocą niewielkiego budżetu i nowej strategii działania, systematycznie i stopniowo będziesz zwiększał/zwiększała obecność swojej marki w cyfrowym świecie.

Zobacz również