Jak wykorzystać 3,42 sekundy uwagi użytkownika?
We wcześniejszym wpisie dotyczącym tematu tworzenia stron internetowych (https://nevpix.com/jak-stworzyc-strone-internetowa/), przeanalizowaliśmy, w jaki sposób podejść do tworzenia strony internetowej. Jakie kroki należy uwzględnić, na co zwrócić uwagę oraz odpowiedzieliśmy na pytanie, czy stronę internetową można zrobić samemu lub z drobną pomocą programisty.
Dziś chcielibyśmy poddać analizie nowoczesną stronę internetową.
Nie będziemy absolutnie negowali faktu, że jak praktycznie wszystko w życiu, tak i stronę internetową jesteś w stanie wykonać sam. Podsuwaliśmy wcześniej pomysły z jakich narzędzi, aplikacji skorzystać, tworząc swoją stronę. Wszystko jednak zależy od skali projektu, jego poziomu skomplikowania oraz Twojej dostępności.
Bez względu bowiem na to, czy postawisz na samodzielne tworzenie strony internetowej, czy skorzystasz ze wsparcia agencji, Twoja obecność i dostępność będzie po prostu niezbędna.
Dlaczego?
Ponieważ po pierwsze to Ty jesteś właścicielem projektu, który ma oczekiwania, a po drugie nikt tak naprawdę nie zna Twoich odbiorców, tak dobrze, jak Ty sam. Praca agencji opiera się w głównej mierze na analizie potrzeb, uporządkowaniu informacji, jakie uzyskała od Ciebie i włożenia ich w odpowiednie ramy. Agencja tworzy rozwiązania i strategie, które mają stać się mocą sprawczą dla Twojego produktu czy usługi.
Przede wszystkim nowoczesna strona internetowa, to taka, która stawia na DOŚWIADCZENIA UŻYTKOWNIKA.
Witryna Twojej marki wywiera pierwsze i trwałe wrażenie na odbiorcach. Jest to więc podstawowe medium do generowania leadów biznesowych, ale również, a może przede wszystkim jest to punkt styku między Tobą/Twoją marką a odbiorcą. Należy zatem zadbać nie tylko o wspaniały i unikalny wygląd witryny, ale również zapewnić doskonałą interaktywność odwiedzającym.
W jaki sposób poza aspektami wizualnymi zadbać o to, aby użytkownik zechciał pozostać na witrynie dłużej, a przy tym był nią zafascynowany, a w efekcie zafascynowany Twoją usługą czy produktem?
Postaw na dobry CONTENT MARKETINGOWY. Jeśli mówimy o contencie, to absolutnie nie chodzi jedynie o dobre i inspirujące treści, ale również zdjęcia, filmy, infografiki, słowem wszystko, co niesie za dobą jakąkolwiek treść.
Nie chodzi o stworzenie szumu, którym Twój użytkownik jest atakowany praktycznie z każdej strony, a stworzenie sygnału, który pozostanie z nim oraz przyniesie korzyść. Treści muszą posiadać wartość, skracać dystans, rozwiązywać problemy Twojego użytkownika, ale również angażować go i, co jest oczywiste, w sposób właściwy opowiadać o Twojej marce.
Dlatego warto na tym etapie współpracować z agencją, która nie tylko stworzy wizualnie atrakcyjną stronę, przyjazną użytkownikowi, ale również dysponuje zapleczem copywriterów, którzy opracują właściwe treści. Wszystko musi być jednak spójne, aby użytkownik po prostu płynął po Twojej stronie. Copywriter współpracuje z UX oraz UI designerami, czyli projektantem doświadczeń Twojego użytkownika oraz projektantem aspektów wizualnych Twojej strony. Mają oni za zadanie stworzyć taki content marketingowy, który wzbudzać będzie pozytywne odczucia w odwiedzających Twoją witrynę.
Celem projektanta UX jest zwiększenie zadowolenia i satysfakcji klienta, który korzysta z Twojej witryny. Dba zatem o to, aby Twoja witryna była funkcjonalna i użyteczna. Jego praca głównie polega na analizie użytkownika i poznaniu jego potrzeb. Tworzy on zarys, plan, makietę, która pokazuje interakcje użytkownika. UI Designer odpowiada za stworzenie struktury strony, rozkładu treści, szaty graficznej.
Współpraca z UI i UX designerami oraz copywriterami często wydaje się zbędna, jednak nic bardziej mylnego. Jeśli mówimy o nowoczesnej stronie internetowej, to taka współpraca staje się niezbędna.
Tak naprawdę proces powstania nowoczesnej strony internetowej, jest procesem kilkuetapowym i dość czasochłonnym. UX designer kreuje mapę witryny, copywriter rozpoczyna pracę nad treściami, potem powstają szkielety dla kluczowych ekranów, UI designer określa jeden, spójny kierunek stylu na stronie i na tej podstawie tworzy pełno kolorowe makiety dla modeli szkieletowych.
Ok, masz już piękny projekt, ułożoną mapę witryny, stworzoną oryginalną szatę graficzną oraz chwytające za serce treści. Czy to wystarczy?
Teraz przechodzimy do etapu, którego Twój użytkownik nie zobaczy w pełni wchodząc na Twoją witrynę. Tzn. zobaczy efekty, ale nie będzie miał świadomości, w jakie sposób zostały osiągnięte. Mowa o programowaniu.
Niektórych funkcjonalności, personalizowanych rozwiązań czy indywidualnych narzędzi zastosowanych na Twojej stronie internetowej, nie można byłoby osiągnąć za pomocą wybranego, standardowego szablonu. Może to dotyczyć aspektów wizualnych, ale również funkcjonalnych.
Programista przede wszystkim musi posiadać znajomość wybranej przez Ciebie lub agencję platformy np. WordPress. Co jest również istotne, to używanie przez niego oprogramowania do kontroli wersji.
Musimy pamiętać, że nowoczesna strona internetowa to taka, która powstała również w oparciu o zoptymalizowany budżet. Nikt nie lubi przepłacać. Decyzje programisty i jego wiedza będą zatem kluczowe. M.in. zapoznanie się z oprogramowaniem do wersjonowania czy właściwe korzystanie z oprogramowania i wtyczek, może zapewnić dobry zwrot z inwestycji. Oprogramowanie innych firm (tj. wtyczki) może być bardzo pomocnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na złożonych funkcjach. Ważne zatem jest, aby korzystać z wtyczek renomowanych firm i robić to w sposób przemyślany.
Ostatnim etapem, o który musimy zadbać, jeśli chcemy stworzyć nowoczesną stronę internetową, jest TESTOWANIE.
Niestety często ten etap bywa pomijany i w efekcie strona nie działa tak, jak powinna.
Co podlegać powinno sprawdzeniu?
- Treści. Należy sprawdzić je pod względem składni, ale również czy ton/głos użyty na stronie jest spójny na wszystkich jej zakładkach. Przeanalizować należy witrynę również pod względem uszkodzonych linków.
- Optymalizacja konwersji. Sprawdzeniu powinny podlegać wszelkie formularze oraz analiza wezwań do działania – wiele podstawowych układów powinno zawierać wezwania do działania, takie jak „poproś o bezpłatną wycenę” lub „poproś o konsultację”. Upewnij się, że są na miejscu i że mówisz klientowi, co ma dalej robić.
- Ocenienie szybkości witryny.
- Wyszukiwarki. Przeanalizować należy meta tytuły i opisy. Upewnić się, że istnieją gotowe pliki XML mapy witryny oraz zainstalowany jest certyfikat SSL.
- Testowanie mobilne. Nowoczesna strona internetowa to strona responsywna, która dostosowuje się do wielkości okna przeglądarki. Jest to o tyle istotne, że obecnie coraz więcej osób w sposób stały korzysta ze smartfonów.
Najnowsze wyniki badań pokazują, że 75% użytkowników ocenia wiarygodność marki na podstawie projektu strony internetowej, a pierwsze wrażenia są w 94% związane z projektem. Poza tym te osądy trwają tylko 3,42 sekundy! Warto zatem dobrze wykorzystać te sekundy. Postaw na nowoczesną stronę internetową, opartą na odpowiednim content marketingu, funkcjonalności i tworzeniu niezapomnianych doświadczeń wśród Twoich użytkowników.