Storytelling. Zbuduj wciągającą historię.

Na początku było słowo… Dawno, dawno temu…Za górami, za lasami…od takich zwrotów zwykle rozpoczynają się historie, które przenoszą nas w inne miejsca. Czasami magiczne i bajkowe, a czasami w tajemnicze i mrożące krew w żyłach. Uwielbiamy historie. Już od najmłodszych lat słuchamy bajek i na ich podstawie kreujemy system wartości. Uwielbiamy filmy z wartką akcją, które mają niebanalną fabułę. Lubimy również słuchać opowieści o wydarzeniach i ludziach bardziej i mniej znanych.
Kochamy historie z kilku względów. Czasami nie doceniamy własnego, prostego życia i wydaje nam się, że historie innych ludzi są ciekawsze, czasami chcemy przenieść się do odległej krainy i stać się jej bohaterem, jednak przede wszystkich wybieramy te historie, które nas interesują i zaciekawiają. To ciekawość sprawia, że dobre historie są w cenie.

Storytelling. Zbuduj wciągającą historię.

Czym jest storytelling ?

Storytelling to modne ostatnio słowo. Okazuje się, że jest wspaniałym narzędziem marketingowym. Wystarczy umiejętnie się nim posługiwać, aby wykreować właściwą narrację o marce. Storytelling to opowiadanie historii o marce, jej wartościach, misji, początkach. To, co jest bardzo ważne, przy posługiwaniu się tym narzędziem, to spójność i harmonia w komunikacji. Odbiorca musi otrzymywać przekaz, że całość napisana jest przez tego samego autora, tylko wtedy historia staje się wiarygodna.

Zacznijmy od początku – dlaczego historie są ważne? Czy potrafisz przypomnieć sobie każde wydarzenie ze swojego życia? Otóż nie. Pamiętasz jedynie te wyjątkowe, szczególne, często bardzo przyjemne, a czasami dość przykre. Wszystkie jednak z jakiegoś powodu uznałeś/-łaś za ważne. I dokładnie ten aspekt wykorzystujemy w storytellingu, budując interesującą i wyjątkową historię, którą Twój odbiorca zapamięta. Jeśli zapamięta historię, zapamięta również Twoją markę. Jednak historia to nie to samo co ciąg zdarzeń. Musi być to dobrze opowiedziana historia, która zatrzymuje na zawsze miniony czas.

Jak zbudować dobrą historię ?

Dobrej historii nie ma bez ciekawości czytającego. Jeśli opis firmy jest sztampowy i nie wzbudza ciekawości, trudno mówić o dobrze napisanej historii. Dobra historia nie jest odpowiedzią lecz pytaniem. I te pytania mogą być różne: dlaczego? kto? w jaki sposób?, itp. Musisz zatem przewidzieć pytania użytkowników i odpowiedzieć na nie, gdy ich ciekawość sięgnie zenitu.

Kluczowy element wciągającej historii to bohater, który obiera sobie jakiś cel, ma potrzebę zmiany, wizję, jednak na jego drodze pojawiają się przeszkody, a on musi podjąć decyzję, wytrwać, często przejść zmianę, aby stawić czoła przeciwnościom i w końcu zwyciężyć. Każda historia ma swój początek (sytuacja), środek (komplikacja) i koniec (rozwiązanie).

Walka dobra ze złem jest kolejnym elementem opowieści. Już starożytne opowieści, mitologie, oparte były na takim układzie. Czymże byłaby opowieść, w której rządziło by samo dobro lub samo zło? Gdzie byłaby tu akcja, ekscytacja, zaskoczenie, czekanie na finałowe rozstrzygnięcie, „kibicowanie” jednej stronie, wyczekiwanie jakiego fortelu użyje jedna strona aby pokonać swojego przeciwnika?

BIO MARKI - sztuka storytellingu

Historię marki można stworzyć korzystając z zasady 4M: Myth, Men, Materials, Market. Przymierz się do stworzenia ponadczasowego brand story z fabułą, emocjami i morałem.

  • Myth (mit) – dotyczy dziedzictwa firmy, jej przeszłości, tradycji, historii rodzinnej.
  • Men (ludzie) – dotyczy założycieli marki, pracowników, mentorów dla marki.
  • Materials (narzędzia/środki) – dotyczy wykorzystania istniejącego potencjału firmy, jej innowacyjności.
  • Market – dotyczy nawiązania do konkurencji, potrzeb konsumenta, możliwości rynkowych, sposobu zaspokajania potrzeb klienta.

Dobre opowieści marek wyrażają ideały, wartości, marzenia, bazują na jakiejś idei, na dążeniu do poprawy czegoś.
Jednakże za historią marki muszą iść konkretne działania dotyczące procesu produkcji, obsługi klienta, współpracy z dostawcami. Autentyczność marki wynika więc z tego co robi, nie tylko co deklaruje.

Odsyłamy do bardzo wartościowego artykułu dotyczącego dobrych treści jakie powinny znaleźć się w sekcji „O firmie”. Znajdziecie tam więcej informacji na temat zasady 4M, jak również inspirujące historie znanych i mniej znanych marek, które mogą pokazać, jak storytelling pomaga budować wartościowe treści i wizerunek marki.

Dlaczego storytelling jest istotny w budowaniu startegii marki?

Zwróćcie uwagę na to że:

  • Historie pomagają nam zapamiętywać i wyobrażać sobie.
  • Historie zbliżają ludzi.
  • Historie pobudzają wyobraźnię i pasję oraz tworzą poczucie wspólnoty zarówno wśród słuchaczy, jak i opowiadaczy.
  • Historie utrwalają abstrakcyjne koncepcje i upraszczają złożone wiadomości.

Historie inspirują i motywują.
Jeśli poprzez dobre brand story komunikujesz się ze swoimi odbiorcami, pomagasz im zapamiętać coraz więcej na temat Twojej marki. Nie chodzi jedynie o nazwę, a głównie o wartości, idee i przekonania za jakimi stoisz. Ludzie opowiadają sobie nawzajem historie, które stają się częścią ich samych, ich przekonań i tego w co wierzą. Warto zatem wykorzystać ten czynnik i zamiast suchego i nieangażującego tekstu, wykreować historię, która zaciekawi, zmusi do refleksji oraz emocji. Zyskujemy pewność, że z każdą kolejną historią użytkownicy zapamiętają więcej, aż w końcu w ich głowach powstanie taki obraz marki, na jakim nam zależy. Opowieści są swego rodzaju uniwersalnym językiem. W świecie podzielonym przez wiele rzeczy historie łączą ludzi i tworzą poczucie wspólnoty. Historie czynią nas ludźmi, to samo dotyczy marek. Kiedy marki stają się przejrzyste i autentyczne, sprowadza je to na ziemię i pomaga konsumentom nawiązać z nimi kontakt oraz osobami, które za nimi stoją.

Czerpanie z ludzkich emocji i odsłanianie zarówno tego, co dobre, jak i złe, to sposób, w jaki historie inspirują i motywują… a ostatecznie napędzają działanie. Historie wspierają również lojalność wobec marki. Tworzenie narracji wokół Twojej marki lub produktu nie tylko ją humanizuje, ale także nieodłącznie promuje Twoją firmę.

Storytelling jest sztuką.
Nie procesem, metodą czy techniką. Opowiadanie historii jest opisywane jako sztuka … „sztuka” opowiadania historii. I — podobnie jak sztuka — wymaga kreatywności, wizji, umiejętności i praktyki. Opowiadanie historii nie jest czymś, co można uchwycić za jednym posiedzeniem, po jednym kursie. To mistrzowski proces oparty na próbach i błędach. Stwórzmy wspólnie inspirujące i angażujące historie, które zmotywują ludzi do działania i pozwolą stworzyć lojalną społeczność.

Zobacz również