Trendy w projektowaniu stron internetowych 2022

Trendy w projektowaniu stron internetowych 2022

Przez ostatnie kilkanaście lat projektowanie stron internetowych rozwijało się w stopniowym tempie. Zmiany były oczywiście zauważalne z każdym rokiem, ale wszystko odbywało się w swoim rytmie. Od II kwartału 2020 roku nic jednak nie przebiega w swoim naturalnym rytmie. Żyjemy w nienormalnych czasach. Globalna pandemia i idące za nią blokady przyniosły nie tylko ogromne straty, ale również niesamowite zmiany kulturowe i społeczne, których efekty widzimy niemal wszędzie. To również miało olbrzymi wpływ na projektowanie stron internetowych i niejako zmusiło projektantów do szybkiej reakcji. Drugą istotną zmianą, która wywołała spory zamęt w środowisku projektantów i agencji, to uruchomienie przez Google w maju 2021 roku aktualizacji PAGE EXPERIENCE, która kładzie znacznie większy nacisk na wrażenia użytkownika, jeśli chodzi o ranking witryn w swoich wykazach.

Jest bardzo istotny czynnik, którego nie można lekceważyć. W skrócie oznacza to, że projektanci stron internetowych muszą położyć jeszcze większy nacisk na takie elementy strony jak: szybkość jej ładowania, interaktywność, bezpieczeństwo przeglądania, ale również poniekąd stabilności i unikalności wizualnej.

Trendy mają to do siebie, że mijają. Jednak pewien rdzeń zawsze pozostaje i nie można z niego rezygnować. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie trendy można wprowadzić w każdej stronie internetowej, ponieważ pod rozwagę należy wziąć branding marki, sposób jej komunikacji z użytkownikami, grupę docelową itd.
W tej części artykułu skupimy się na aspektach graficznych i wizualnych, które wpływają na odbiór strony przez użytkownika. Aspekty czysto techniczne pozostawimy na deser.

Należy pamiętać również, że pewne aspekty projektowania stron internetowych to po prostu MUST HAVE, z którego nie wolno rezygnować. To podstawa, która nigdy nie zniknie, mówimy tu o przyjaznej nawigacji, bezpieczeństwie danych, szybkim czasie ładowania.

Jednak oprócz tych standardów, możesz utrzymać swoją witrynę w czołówce wyszukiwarek, dodając jej choć niektóre z omówionych poniżej innowacyjnych funkcji i elementów witryny omówionych poniżej.

1. Postaw na kolor

Zdecyduj się na odważne, jasne i nasycone kolory, które pomogą wyróżnić się Twojej marce spośród stron internetowych wykorzystujących miękkie, naturalne i neutralne barw. Były one bezpiecznym wyborem przez ostatnich kilka lat. Oczywiście wszystko z umiarem, aby nie przytłaczać wzroku.

Jeśli Twoja marka w swoim brandingu czy księdze znaku ma raczej stonowane barwy, można wykorzystać ten tren do stworzenia jakiegoś niewielkiego elementu, który w widoczny sposób przełamie stonowane barwy.

Istotna jest tu również psychologia, odważne kolory wywołują określone nastroje.
Psychologia kolorów, badanie wpływu koloru na ludzkie zachowanie, istnieje od wieków, a marketerzy wykorzystywali ją do sprzedaży niemal równie długo.

Podczas gdy sposób, w jaki interpretujemy kolory, ma wiele wspólnego z naszą percepcją, niektóre ogólne odczucia są związane z kolorami. Na przykład kolor zielony zazwyczaj oznacza naturę i produkty naturalne, a czerwony symbolizuje energię i pasję.

W 2022 roku projektanci stron internetowych skupią się na świadomym używaniu kolorów, aby wywołać nastrój (nastroje) i uczucia, które witryna ma wywoływać.

2. Typografia i czcionka

Gazety zawsze umieszczają najbardziej przyciągające wzrok, ważne informacje „nad krawędzią”, aby zwiększyć sprzedaż. W przypadku strony internetowej to górna jej część zwana „sekcją bohatera”. Obecną tendencją do przykuwania uwagi internautów, którzy każdego dnia są bombardowani różnymi stronami internetowymi, jest usuwanie typowego obrazu tła w sekcji bohaterów i zastąpienie go przyciągającą wzrok typografią. Odważna, unikalna czcionka może być tym, co szybko przyciągnie uwagę użytkownika.

Co będzie jeszcze w modzie jeśli chodzi o czcionki? Ich pogrubienie. Dzięki ciężkim, pogrubionym czcionkom czytelnik natychmiast dostrzega przekaz, niekoniecznie obraz. Połączenie tych dużych czcionek z neutralnymi kolorami dodatkowo podkreśla nagłówki, co w efekcie sprawia, że stają się własnym „obrazem”. Oczywiście nie mówimy o pogrubianiu wszystkich możliwych czcionek, raczej o wybraniu elementów tekstowych, których przekaz jest dla użytkownika strony najważniejszy.

W 2022 roku będzie również można zauważyć wpływ stylu vintage.
Czcionki, jak również kolory będą inspirowane tym stylem. Chodzi o poczucie nostalgii, przeszłości, która kojarzy się z czymś stałym, pewnym, znanym, bezpiecznym i po prostu lepszym. Spróbuj połączyć czcionki i kolory inspirowane stylem vintage ze współczesnymi obrazami, aby uzyskać niezwykle modny wygląd.

3. Mikrointerakcje i mikroanimacje

Na stronie internetowej mikrointerakcje to małe animacje, które oferują użytkownikom subtelną informację zwrotną. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że link zmienia kolor, gdy użytkownik najedzie na niego myszą. Koncentrując się na mikrointerakcjach, temu samemu doświadczeniu można poświęcić więcej uwagi, aby wyróżnić się nieco bardziej. Na przykład zmiana kursu myszy na inny obraz w zależności od łącza, nad którym się znajduje.

Jak można się domyślić po nazwie, mikroanimacje to małe animacje. Ale w tym przypadku małe nie oznacza nieistotne. Mikroanimacje są niezwykle pomocne, jeśli chodzi o prowadzenie użytkowników przez ich interakcje z Twoją witryną. Mogą również dodać element zabawy do Twojej witryny.

Jednym z najnowszych trendów w projektowaniu stron internetowych dla witryn e-commerce jest stosowanie mikroanimacji, aby poprawić wrażenia użytkownika i dać kupującym możliwość poznania ich produktów. Na przykład, jeśli jesteś brandem odzieżowym, pokaż kupującym, jak ich ubrania pasują i poruszają się na prawdziwych ludziach.

Trendy w projektowaniu stron internetowych 2022

4. Grafika i ilustracje - kreatywność

Geometryczne kształty były dużym trendem w projektowaniu stron internetowych w 2020 roku, ale w 2022 roku wszystko kręci się wokół organicznych kształtów. Kształty organiczne lub płynne to wszystko, co nie obejmuje prostych linii. Pomyśl o kształtach występujących w naturze, takich jak wzgórza, brzegi jeziora lub rzeki, oraz o tym, jak są asymetryczne i kręte.

Płynne kształty to świetny sposób na rozbicie sekcji witryny bez ostrych linii i kątów. Świetnie sprawdzają się też w tle.

Łącz zdjęcia z elementami graficznymi. Ta mieszana technika podnosi poziom kreatywności i wprowadza elementy zabawy. Obraz nie jest już nudny. Poprzez takie zabiegi wzmocnisz markę Twojej firmy i utrzymasz zaangażowanie odwiedzających witrynę.

To co jest najgorsze to korzystanie z gotowych stockowych zdjęć. Z pewnością nie wzbudza to zaufania i powoduje, że witryna staje się nijaka, ogólna i nudna. Niestandardowe ilustracje mogą wyróżnić Twoją witrynę i spowodować, że odwiedzający znajda w niej świeżość i docenią Twoje zaangażowanie.Ponieważ będziesz tworzyć ilustracje od podstaw, mogą one dokładniej reprezentować Twoją firmę i branding oraz uwydatniać tematykę strony.

5. Białe czy czarne

Projekty stron internetowych w trybie ciemnym pełnią kilka różnych funkcji.
Pod względem estetycznym tryb ciemny z łatwością tworzy ultranowoczesny wygląd Twojej witryny, dając jednocześnie możliwość wyróżnienia innych elementów projektu, po prostu przyciemniając elementy, które ją otaczają.

Z praktycznego punktu widzenia zastosowanie ciemnych barw pomaga zmniejszyć zmęczenie oczu, co jest problemem dla wielu, ponieważ spędzamy coraz więcej czasu na oglądaniu ekranów.Użycie białej przestrzeni ma na celu zapewnienie przestrzeni do oddychania dla treści, a nie próbowanie upchania jak największej ilości informacji na ekranie. Doświadczenie jest bardziej relaksujące dla odwiedzających witrynę, treść wyróżnia się lepiej, a czytelność jest poprawiona.

Jednak należy pamiętać, że minimalizm, czasami nazywany „płaskim designem”, nie jest nowym trendem w projektowaniu stron internetowych. Mimo to zazwyczaj kojarzy się z dużą ilością białej przestrzeni (pomyśl o Apple). Spodziewamy się, że w 2022 roku ludzie będą eksperymentować z kolorowym minimalizmem. Nie musi być cały biały, żeby był minimalistyczny.

Świetnym przykładem witryny, która dobrze radzi sobie z kolorowym minimalizmem, jest shopify.com. Każda strona ich witryny ma odważny kolor tła z czystym tekstem i minimalnymi elementami projektu, aby stworzyć przyciągającą uwagę i przyjazną dla oczu stronę. To dowód na to, że minimalizm nie musi być surowy ani nudny.

Spośród ogromnej liczby trendów przewidzianych na najbliższy rok, wybraliśmy, te, które naszym zdaniem są najistotniejsze i na pewno będziemy podziwiać je w projektach ukazujących się w najbliższych miesiącach.

Jak z wszystkimi trendami i modami należy kierować się umiarem, a powyższe wskazówki traktować jak inspiracje.
Krótko mówiąc, nikt nie może przewidzieć przyszłości z całą pewnością.

Jedyne, co możemy zrobić, to zdawać sobie sprawę z aktualnych trendów i tego, co za nimi kryją się, i zgadywać, co będzie dalej. Nikt nigdy nie powiedział, że projektowanie stron internetowych jest przewidywalne i właśnie to sprawia, że ​​jest to ekscytująca sfera pracy!

Trendy w projektowaniu stron internetowych 2022

Powyżej podzieliliśmy się z Wami trendami, które naszym zdaniem będą dominowały w 2022 roku. Dotyczyły one sfery wizualnej, czyli tego w jaki sposób można poprawić wygląd witryny, aby wyróżnić ją na tle innych. Przeanalizowaliśmy sporą liczbę trendów i wybraliśmy te, które są najistotniejsze i które na pewno dostrzeżemy w zbliżających się projektach oraz takie, które będziemy chcieli sami zastosować.

W tym artykule, który jest kontynuacją poprzedniego, przybliżymy Wam trendy, które wykorzystują najnowsze technologie i funkcjonalności. Poszczególne elementy projektu i funkcje witryny, które kiedyś były nowoczesne i innowacyjne, mogły w ostatnich latach stać się zmęczone, przesadzone i oklepane. Ostatnią rzeczą, jakiej oczekujesz, gdy ludzie przychodzą na Twoją witrynę, jest utrata konwersji, ponieważ Twoja witryna wygląda na przestarzałą lub ignoruje krytyczne standardy sieciowe.

Inteligentne ładowanie treści oraz czas ładowania witryny

Trudno nazwać czas ładowania witryny trendem, to raczej solidny fundament, ale w obliczu ostatnich zmian projektanci będą kładli jeszcze większy nacisk na ten czynnik. To będzie najważniejszy standard. Krótkie czasy ładowania są od lat kluczowymi czynnikami w UX i SEO i nadal są najwyższym priorytetem dla stron internetowych, które chcą mieć dobrą pozycję w rankingu i lepiej konwertować.

Badania mówią, że ponad połowa przeglądarek internetowych oczekuje, że strona będzie się ładować szybko i nie później niż 2 sekundy po kliknięciu linku. Jeśli załadowanie witryny zajmie więcej niż trzy sekundy, użytkownicy najprawdopodobniej odejdą i prawdopodobnie nie wrócą! Przykładem niech będzie znany PINTEREST, który skrócił czas oczekiwania o 40%, co zaowocowało zwiększonym ruchem wyszukiwarkach o 15%. Warto zatem na poważnie potraktować ten elelemnt.

Czym jest zatem inteligentne ładowanie treści?
Dla marek, które posiadają bardzo rozbudowane witryny internetowe, w których jest wiele elementów graficznych, tekstu, video oraz integracjami z innymi stronami, które spowalniają ich witrynę, inteligentne ładowanie treści to wybawienie. Taki sposób ładowania pokazuje użytkownikowi tylko takie treści jakich potrzebuje.

Tzw. Lazy loading i nieskończony scroll nie są zupełnie nowymi technologiami. Najlepsze sieci społecznościowe używają tego od lat. Podejście to jest również popularne w przypadku długich, pojedynczych stron internetowych. Wspomniane funkcje mogą pomóc poprawić wrażenia użytkownika, co w efekcie może poprawić współczynnik konwersji i ranking.

„Lazy Load” spowoduje, że ​​przeglądarka internetowa (taka jak Google Chrome, Safari i Firefox) pobierze tylko zawartość, którą użytkownik widzi na ekranie, bez marnowania cennych zasobów serwera i CZASU na załadowanie zawartości poza ekranem, która może nigdy nie być widoczna.

Wielu odwiedzających witrynę nigdy nie dociera do dołu strony. Po co więc ładować tę zawartość i wydłużać czas ładowania witryny. Lepszym podejściem jest ładowanie treści, gdy zaczynają przewijać stronę i zbliżać się do niej.

Spersonalizowane treści dla użytkowników powracających

Powracający użytkownik jest dla Ciebie skarbem. Odnalazł Twoją witrynę i Twój produkt, zapoznał się z nim, a teraz powraca po więcej. Dzieli go już tylko krok od zakupu, polubienia Twojej marki, polecenia jej komuś innemu. Dlatego trzeba o niego właściwie zadbać. W świecie, w którym wszystko jest do siebie podobne i opatrzone standardami, a człowiek staje się anonimowy, takie podejście na pewno wyróżni Twoją markę.

Sam doświadczasz tego za każdym razem, gdy używasz Google jako wyszukiwarki. Osoby szukające pobliskiej restauracji w Olsztynie zobaczą inne wyniki niż użytkownicy w innych miastach. Świetna witryna z katalogiem rozpozna również rodzaj żywności, którą lubisz. Jeśli recenzowałeś lub zapisałeś włoskie restauracje w przeszłości, pojawią się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Spersonalizowana treść jest prawdopodobnie ważniejsza dla właścicieli witryn e-commerce. Wyświetlanie ostatnio oglądanych, zapisanych lub lubianych produktów kupującym online może prowadzić do zwiększenia konwersji. Podkreślanie porzuconej zawartości koszyka dla powracających klientów ma również kluczowe znaczenie dla utrzymania wyższego współczynnika konwersji.

Nie zdając sobie z tego sprawy, spersonalizowana zawartość strony internetowej stała się bardziej oczekiwana przez użytkowników.

Dostępność i interaktywność

Użytkownicy, którzy poszukują usługi lub produktu, bardzo często liczą na szybką reakcję. Bycie dostępnym w niedosłownym tego słowa znaczeniu, zwiększa szanse, że użytkownik wybierze właśnie Twoją markę. Warto zatem posiadać witrynę, po której odwiedzający może nawigować i wchodzić w interakcje. To więcej niż dobry serwis. Ułatwia to poruszanie się po stronie i pokazuje troskę i wsparcie dla użytkownika. Co poprawia dostępność?

Tworzenie silnego kontrastu kolorów między tekstem a tłem. Dodanie wskaźników fokusa, takich jak prostokątny kontur, który pojawia się wokół łączy podczas korzystania z nawigacji za pomocą klawiatury. Używanie etykiet i instrukcji z polami formularzy zamiast niskokontekstowego tekstu zastępczego. Używanie funkcjonalnych tagów alt dla obrazów (co również poprawia SEO!).
Jeśli chodzi zaś o interaktywność to świetnym pomysłem będzie dodanie interaktywnych sekcji do Twojej witryny. Pozostawi to niesamowite wrażenia na użytkowniku i zachęci go do zaangażowania się w Twoją witrynę i dowiedzenia się więcej o Twojej marce.

Przykład:
Załóżmy, że jesteś pośrednikiem w handlu nieruchomościami i dodałeś do swojej witryny kalkulator kredytów hipotecznych. Oferujesz wartość swoim odwiedzającym, jednocześnie dowiadując się o nich więcej na podstawie danych wprowadzanych do kalkulatora.

Co możesz jeszcze zrobić? wszystko to, co pozwoli użytkownikowi pozostać nieco dłużej. Zaangażuj go w quiz, ankietę, konkurs, ocenę. Formę integracji oczywiście dobierz w zależności od branży, sposobu komunikacji, produktu.

Ludzkie roboty i interfejs aktywowany głosem.

Chatboty rosną na znaczeniu, ale warunek jest taki, że muszą stać się podobni do ludzi.
Chatboty to kolejna funkcja, która jest popularna od kilku lat i będzie nadal istotna w 2022 roku. Ponieważ sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej wyrafinowana, spodziewamy się, że chatboty staną się normą w przypadku prostych zgłoszeń do obsługi klienta i „osobistych zakupów”. Kontakt z ludzkim robotem może prowadzić do pozytywnych doświadczeń dla klienta i zaoszczędzić firmie kosztów obsługi klienta związanych z rozmową z osobą na żywo.

Zmienia się sposób, w jaki użytkownicy uzyskują dostęp do informacji – zamiast wpisywać do Google, często zadają pytanie lub żądają. Oznacza to, że projektowanie stron internetowych dostosowuje się do popularności chatbotów głosowych i wirtualnych asystentów. Chociaż interfejs aktywowany głosem nie jest powszechny w przypadku większości stron internetowych, ten pojawiający się trend nigdzie nie zniknie w dającej się przewidzieć przyszłości. Możemy spodziewać się coraz większej liczby stron internetowych integrujących wyszukiwanie głosowe jako opcję tradycyjnego wyszukiwania tekstowego.

Scrollytelling – jak sprawić, aby ludzie czytali treści?

Media społecznościowe coraz częściej krytykowane są za ogłupianie ludzi, publikowanie treści, które są nijakie, nieważne, a często nieprawdziwe. Zostaliśmy przyzwyczajeni to szybkiego przewijania bez zastanowienia, bez wczytywania się i bez wyciągania wniosków. Jak zatem odwrócić ten trend?

Z pomocą przychodzi tzw. scrollytelling, znany również jako „wizualizacja narracyjna”. Dzięki takiemu projektowi, gdy użytkownik przewija i czyta długi artykuł, otrzymuje zabawne drobne wizualne gadżety, od elegancko przygotowanych kolumn, przez dziwaczne wstawki, po subtelne animacje i nie tylko.

To trochę jak czytanie drukowanego magazynu, ale z interaktywnością sieci i przyciągającymi wzrok naturalnymi, ruchomymi obrazami.

Podsumowanie

Rok 2022 bez wątpienia owocować będzie w niesamowite projekty.
Ostatnie 2 lata pandemii zakłóciły nasze życie jak nigdy dotąd. Dlatego jesteśmy przekonani, że innowacyjne projekty, jakie będziemy mieli okazję oglądać i realizować, będą dalekie od standardów i będą kierowały użytkownika w stronę optymizmu wizualnego i zabawy.
Odważne kolory, dziwna typografia, personalizacja treści i przyjemna interaktywność. To beztroskie i poniekąd odmienne podejście w projektowaniu, będzie mile widzianym sposobem na powrót do normalności i oderwania użytkowników od problemów życia codziennego.

Zobacz również