Dobre treści na stronę internetową, czyli jakie?

Dobre treści na stronę internetową, czyli jakie?

„Słowa zmieniają świat” tak brzmiało hasło reklamowe kampanii freelancerów promujących swoje usługi. Stworzony przez nich filmik rozprzestrzenił się w sieci niczym wirus. Pokazuje on jak wielkie znaczenia mają słowa.

Na chodniku, przy starym budynku siedzi smutny staruszek. Obok niego stoi miedziana puszka i tekturowa tabliczka, na której widnieje napis: „Jestem niewidomy. Proszę o pomoc”. Większość mijających go osób, przechodzi pospiesznie. Sporadycznie słyszeć można brzęk wpadającej na dno monety. Młoda kobieta, w szpilkach, z laptopem zatrzymuje się, kuca obok żebraka i pisze coś na odwrocie tabliczki. Następnie wstaje i odchodzi. Od tej chwili monety wpadają do puszki jak szalone. Po jakimś czasie starszy mężczyzna znowu słyszy znajomy stukot szpilek swojej wybawicielki. Pyta: „Co takiego zrobiłaś?”, dziewczyna odpowiada: „Napisałam to samo, tylko innymi słowami”. Ta tekturowej tabliczce można przeczytać napis: „Dziś taki piękny dzień, a ja nie mogę go zobaczyć”.

Słowa zmieniają świat, mają ogromną moc, mogą uszczęśliwić, zranić, zawstydzić.

Tworząc strony internetowe ich właściciele w pierwszej kolejności myślą o obrazie, o swoim produkcie czy usłudze uchwyconym we właściwy sposób. Inwestują w nowoczesną grafikę, animacje, filmiki, zapominając, że ich klienci w pierwszej kolejności wpiszą do wyszukiwarki słowa. Mistrzowsko zaprojektowana strona to zbyt mało, jeśli brakuje na niej właściwego tekstu, który sprawi, że Twój użytkowni będzie chciał zagłębić się w tekst, ale co ważniejsze uwierzy w prawdziwość przekazu. Słowa muszą współpracować z obrazami, muszą również być dostosowane do produktu czy usługi. Same słowa to narzędzie, trzeba również wziąć pod uwagę sposób komunikacji marki z klientem, emocje, jakie produkt czy usługa ma wywoływać oraz chociażby kontekst.

Dobre treści na stronę internetową, czyli jakie?

Strony internetowe wymagają wyjątkowego stylu pisania

Jeśli piszesz powieść malujesz obraz słowami, operujesz między abstrakcją a konkretem. Reporterzy zaś relacjonują wiadomości z dramatycznym polotem ich zadaniem jest wzbudzić zainteresowanie, wywołać określone emocje.

Nauczyciele czy naukowcy wyjaśniają złożone idee w kontekście za pomocą cytatów. Jednak twórcy treści internetowych muszą udostępniać informacje tak zwięźle, jak to możliwe.

Należy pamiętać, że żyjemy w XXI wieku, w dobie Facebooka i Instagramu, które poprzez swoją dostępność oraz ogrom informacji, stworzyły w użytkownikach nowe zachowania. Ludzie korzystają ze stron internetowych inaczej niż miało to miejsce kilka lat temu – nie czytają a prześlizgują się. Według badań użytkownik strony internetowej czyta tylko około 20 procent słów.

Jak zatem połączyć magię słów, konkretny przekaz, zaangażowanie użytkownika oraz optymalizację pod kątem wyszukiwarek? Przedstawiamy poniżej kilka konkretnych wskazówek.

Zanim przystąpisz do pisania tekstów, musisz przeprowadzić pewną analizę, która stanie się podstawą do stworzenia treści internetowych, które spełniają wszystkie z powyższych oczekiwań.

  1. Określ cel witryny
    Czy zawartość strony internetowej sprzedaje produkt? Czy ma przyciągnąć nowych klientów? Czy to budowanie ruchu wspierającego reklamę i sponsoring? Gdy poznasz główny cel treści witryny, nad którą pracujesz, będziesz lepiej przygotowany do napisania tekstu, który pomoże osiągnąć ten cel.
  2. Przeanalizuj odbiorcę
    Pamiętaj, że piszesz dla ludzi ☺ Wydaje się to oczywiste, ale niestety często o tym zapominamy, skupiając się na faktach i konkretach. To, co i jak powiesz, będzie zależało od takich rzeczy jak chociażby poziom wiedzy użytkowników, czy będą to przeciętni użytkownicy, czy może eksperci w swojej dziedzinie. Następnie odpowiedz sobie na pytanie: „Co twoi użytkownicy tak naprawdę chcą wiedzieć?”, pisząc treści odpowiedz na nie. Kolejna ważna kwestia to jak użytkownicy trafiają na Twoją stronę, czy jest to kwestia polecenia, specyficznej kampanii czy przypadkowości?
    Zrozumienie, skąd pochodzą Twoi użytkownicy lub czego mogą szukać, kiedy trafią na Twoją stronę, może pomóc w pozycjonowaniu treści.
    Ich zainteresowania. Wiedząc, czym interesują się Twoi odbiorcy poza stroną docelową, którą tworzysz, możesz dowiedzieć się, jakie elementy dodać do treści witryny, aby utrzymać ich zaangażowanie w Twojej witrynie.
  3. Zapoznaj się ze stronami konkurencji
    Dobre pisanie treści na stronie zależy od wszechstronnego spojrzenia na konkurencyjny krajobraz. Porównanie Twojej witryny z witrynami konkurencji daje ważne informacje, które należy wykorzystać przy tworzeniu treści na stronę internetową.
    Pamiętaj, że Twoi użytkownicy odwiedzają również witryny konkurencji. Dowiedz się, co tam czytają, abyś mógł zająć stanowisko lub zaoferować coś innego — lepszego — w swojej witrynie. Przeanalizuj stosowane słowa kluczowe oraz ich efektywność, trendy branżowe i taktyki strategiczne, które wykorzystują lub może właśnie nie wykorzystują Twoi konkurenci.
  4. Zaplanuj, jakie treści pasują do Twojej witryny
    Zanim zaczniesz pisać treść witryny, upewnij się, że istnieje plan współdziałania wszystkich stron. Stwórz szkielet strony, zwykły szkic i krótkie opisy podstron. Zastanów się, jakie podstrony będziesz potrzebował oraz jaki jest ich cel, jak użytkownicy będą przechodzić do każdej z nich, jakie elementy graficzne chciałbyś wprowadzić, jak zaangażować użytkownika do odsłaniania kolejnych podstron.

Dopiero na tym etapie możesz zacząć pisać, ale w tyle głowy miej cel, dla jakiego tworzysz witrynę i kolejne zakładki.

Znajdź najlepsze słowa kluczowe dla strony i w umiejętny sposób wpleć je w treść. Słowo kluczowe to podstawowy termin, który wyszukiwarki mają kojarzyć z Twoją stroną. Zanim zaczniesz pisać, zidentyfikuj najlepsze słowo kluczowe, na które chcesz kierować reklamy.

Dobre treści na stronę internetową, czyli jakie?

Wskazówki dotyczące pisania treści

Jesteś nadal z nami? Świetnie! Teraz wskażemy kilka ważnych wskazówek dotyczących samego pisania treści.

  1. Bądź zwięzły
  2. Pisz prostym językiem, używaj prostych zdań.
  3. Unikaj „marketingowego slangu”– pisz naturalnym, powszechnym językiem. Bądź jasny i bezpośredni.
  4. Użyj stylu pisania zwanego jako „odwrócona piramida” – najważniejsze i najciekawsze informacje umieść na początku. Uwzględnij dodatkowe informacje w kolejności malejącej ważności.
  5. Użyj słów kluczowych
  6. Użyj nagłówków – podziel tekst krótkimi, ale opisowymi nagłówkami i podtytułami, aby użytkownicy mogli szybciej znajdować informacje.
  7. Spraw, aby Twój tekst był przyjazny dla przeglądarek – używaj list punktowanych zamiast długich serii lub list tekstowych.
  8. Spraw, aby linki były łatwe do zidentyfikowania – linki powinny mieć spójny kolor i styl. Nie zmieniaj koloru linku, aby się wyróżniał. Nie podkreślaj żadnego tekstu, ponieważ może on zostać pomylony z linkiem.

Podsumowanie

Uff wygląda na to, że mamy dobry plan. Teraz wystarczy tylko wprowadzić go w życie. Choć przytoczone przez nas informacje, mogą wydawać się przytłaczające, zapewniamy, że spokojne ich przeanalizowanie i stworzenie własnego szablonu jest podstawą, która zaowocuje wartościową stroną internetową.

Jeśli jednak problem Cię przerasta a pisanie tekstów nie jest Twoją mocną stronę. Pamiętaj, że jesteśmy tuż obok. Pamiętaj, że dobre treści witryny, będą przyciągać czytelników i wyszukiwarki a co najważniejsze będą zarabiać i pomogą w rozwoju Twojej firmy. Zatem długopisy i klawiatury w dłoń!

Zobacz również