Znaczenie strategii marketingowej.

6 powodów, dla których Twoja firma powinna mieć strategię marketingową.

Strategia marketingowa ma coś z yeti, wszyscy o niej słyszeli, ale większość nie wie, jak wygląda. Jak pokazują wyniki marketingowe, stworzenie strategii gwarantuje, że docierasz do właściwych osób, z treścią, która do nich przemawia. Im więcej czasu spędzisz na tworzeniu jasnej strategii, tym więcej możliwości sprzedaży stwarzasz. Dobra marka wie, że nie zajedzie daleko bez przemyślanego planu marketingowego. Strategia jest jak mapa i kompas. Nie tylko pokazuje drogę, ale również wyznacza kierunek, z którego nie warto schodzić. Przekleństwem, zwłaszcza małych firm, jest działanie z tzw. doskoku i zaczynanie każdego poniedziałku od nowego pomysłu. Nie zrozum nas źle, pomysły są niezmiernie cenne, ale muszą wpisywać się w pewne założenia firmy. Etap testowania pomysłów powinien mieć miejsce przed powstaniem takiego dokumentu, a w naszej ocenie poniekąd również, zanim marka zaistnieje na rynku.

Dlaczego jednak nie spróbować własnej strategii bez strategii marketingowej?

Twoja marka jest zbyt cenna, aby działać po omacku. Potrzebujesz planu, ponieważ daje ci on spójność w działaniu i pociąga cię do odpowiedzialności. To, co musisz zrobić, może być w Twojej głowie, ale napisanie i zdefiniowanie strategii zobowiązuje Cię do jej realizacji. Brzmi banalnie? Zapisanie myśli naprawdę działa! To pewnego rodzaju kontrakt, z którego powinieneś się rozliczyć. Jeśli nie działasz samodzielnie, zatrudniasz pracowników czy delegujesz pewne działania zewnętrznym firmom, taki dokument pomoże im zrozumieć Twoją firmę i jej odbiorców.

4P – filary strategii marketingowej.

Strategia marketingowa zawiera szereg cennych informacji m.in. dlaczego marka w ogóle powstała, kim są jej odbiorcy, w jaki sposób się komunikuje, jaką ma wizję i misję, kim jest jej konkurencja, czym się wyróżnia, czy w jaki sposób działa na rynku. Jeśli jesteś na etapie tworzenia własnej marki, koniecznie zapoznaj się z lekturą książki: „Zacznij od dlaczego” S. Sinek.
Taki plan sprowadzić można do 4 mocnych filarów:

  1. PRZYCZYNA POWSTANIA – BRAND PURPOSE
    Dlaczego powstaliśmy i co oferujemy? System wartości, jaki marka wyznaje.
  2. POZYCJA MARKI – BRAND POSITIONING
    Jak nasza marka funkcjonuje na tle konkurencji? Kim są nasi klienci? – analiza persony. Jaki mamy rdzeń emocjonalny?
  3. OSOBOWOŚĆ MARKI – BRAND PERSONALITY
    Jaki archetyp jest dominujący? W jaki sposób nasza marka komunikuje się z odbiorcą?Jaki jest rodzaj stylistyki w komunikacji wizualnej?
  4. OBIETNICA MARKI – BRAND PROMISE
    Co nasza marka daje klientowi? Jaki problem rozwiązuje? Jaką wartościową korzyść klient otrzymuje?

Strategia marketingowa to uporządkowany dokument przedstawiający cele i założenia Twojej firmy oraz to, co odróżnia ją od pozostałych. Strategia zapewnia również jasne ramy dotarcia do właściwej, wybranej przez Ciebie grupy docelowej oraz zawiera szczegóły dotyczące planowanych działań i odpowiednich metod komunikacji.

Jest niezwykle cennym dokumentem z punktu widzenia content marketingu. Marketing treści jest stratą czasu, jeśli nie posiadasz dobrej strategii. Tworzenie treści online dla odbiorców to jeden z najskuteczniejszych sposobów dotarcia do nowych klientów. Z dobrej treści korzystasz wszędzie: portale społecznościowe, e-mail marketing, strona www, poradniki, broszury, artykuły, komunikaty reklamowe. Twoja strategia określa docelowe osoby, gdzie i jak konsumują treści, jakich słów i fraz szukają oraz jakie rodzaje treści preferują. Bez zbadania tych zmiennych Twoje treści mogą nie trafić w cel. 

Jeśli nadal nie jesteś przekonany czy Twoja marka powinna posiadać strategię marketingową, poniższe powody powinny skutecznie przekonać Cię do zmiany decyzji.

1. Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto!
Kiedy nie masz strategii marketingowej, możesz po prostu wydać trochę tu i tam np. na jednorazowe kampanie. Budzisz się z nowym pomysłem i z podekscytowaniem planujesz nową kampanię reklamową? Stop. To podejście do marketingu typu „przetestujmy i zobaczmy, co się stanie”. Niestety najczęściej jest to kompletna strata czasu i pieniędzy. Skuteczny marketing polega na budowaniu rozpoznawalnej i godnej zaufania marki. To konsekwentna, spójna i regularna komunikacja, daje gwarancję, że Twoje wiadomości zostaną wysłuchane. Wyrzucanie pieniędzy na reklamę w gazecie w jednym miesiącu i kampanię e-mailową w następnym nie przyniesie takich rezultatów. Posiadanie zdefiniowanej strategii marketingowej zapobiega marnowaniu wysiłków. Daje pewność, że Twój budżet jest efektywnie zaplanowany. Każda kampania jest dostosowana do ogólnych celów i zaprojektowana tak, aby uzyskać wyniki zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

2. Bądź spójny, ale nieprzewidywalny!
Strategia marketingowa jest gwarantem spójności. Marka jest tworem abstrakcyjnym, który bez nadania pewnego charakteru i tonu wypowiedzi, staje się niezrozumiały. W skracaniu dystansu z odbiorcami pomoże Ci personalizacja marki. Wybranie właściwego archetypu oraz określenie tzw. tone of voice zapewni Twojej marce spójność komunikacji wizualnej i werbalnej. Od sloganu po hashtagi jakich używasz na Instagramie, każda publikowana informacja powinna być natychmiast rozpoznawalna jako należąca do Twojej marki. Powinna być również odpowiednia i interesująca dla Twoich klientów i potencjalnych klientów. Jest to osiągalne właśnie dzięki strategii marketingowej. Określiłeś w niej swoich odbiorców, wiesz czego potrzebują oraz wiesz, na jakich platformach ich znaleźć. Spójność wywołuje w odbiorcach zaufanie. Nie oznacza to jednak, że nie możesz być nieprzewidywalny! Spójny przekaz, charakterystyczne elementy wizualne to Twoje wyróżniki, które sprawią, że z każdym dniem Twoja marka będzie bardziej rozpoznawalna. Będzie rosła świadomość marki. Spójność świadczy również o Twoim zaangażowaniu, to niezwykle istotne dla odbiorców!

3. Rozmawiaj, z tymi, którzy słuchają!
Określenie grupy odbiorców jest niezwykle istotne. Jako marka wcale nie musisz mówić do wszystkich i nie powinno zależeć Ci na tym, aby każdy stał się Twoim klientem. Z drugiej strony Twoi odbiorcy wcale nie chcą słuchać o Twoich produktach czy usługach. Interesuje ich jednak, w jaki sposób Twoja marka rozwiązuje ich problemy. Aby im to powiedzieć, musisz najpierw zrozumieć, co się dzieje w ich świecie. Informacje te są zawarte w Twojej strategii marketingowej. Dokładne persony nabywców są jedną z najważniejszych cech strategii marketingu. Ustalenie odbiorców i nauczenie się, jak komunikować się z nimi bezpośrednio, zwiększy prawdopodobieństwo sprzedaży. Dodatkowo strategia marketingowa ma efekt domina. Gdy marka zaczyna sprzedawać w obrębie grupy docelowej, tworzy się podstawa Twojej firmy. Twój zespół sprzedaży będzie wtedy opierał się na solidnych podstawach i dysponował odpowiednimi narzędziami, które pomogą w konwersji potencjalnych klientów w lejku sprzedaży.

4. Odłóż karty tarota, postaw na jasne cele i kontroluj rzeczywistość!
Strategia marketingowa nie tylko określa to, jaka jest Twoja marka tu i teraz, ale również, jaka będzie na przestrzeni kolejnych miesięcy. Planując przyszłość marki lepiej nie stawiać na karty tarota, a zaufać założonym celom. Cele powinny być określone metodą SMART (konkretne, mierzalne, osiągalne i ograniczone w czasie). To świetny sposób na zapewnienie, że jesteś tak realistyczny i wydajny, jak to tylko możliwe. Jeśli nie masz jasnego celu, nie możesz wdrożyć działań marketingowych, które pomogą Ci osiągnąć to, co chcesz osiągnąć. Konieczne jest posiadanie instrukcji krok po kroku, co zrobić, kiedy to zrobić, dla jakiej grupy docelowej, z jakim budżetem. Firmy często mają wiele celów, jeśli nie mają planu marketingowego, który je poprowadzi, łatwo można zboczyć z kursu. Dobra strategia daje poczucie kontroli nad rzeczywistością, pomaga, jeśli dzieją się rzeczy od nas niezależne – przykładem może być pandemia.

5. Zawsze miej punkt odniesienia!
Strategia marketingowa jest punktem odniesienia, dzięki któremu możesz zweryfikować swoje działania, sprawdzić, czy realizujesz założone cele. Możesz upewnić się, że Twoje strategie są dopasowane i nie odbiegają od celów biznesowych, które miałeś od samego początku. Duża różnorodność kanałów sprzedażowych i grup docelowych powoduje ogrom czynników, które należy uwzględnić w swoim planie marketingowym. I nikt nie powinien mieć tych informacji w głowie! Plan marketingowy jest najważniejszym dokumentem dla Twoich pracowników oraz osób, którym powierzasz tworzenie wszelkich projektów dotyczących Twojej marki. To punkt odniesienia – szczegółowy przewodnik.

6. Tajna broń przeciwko konkurencji!
Nie ma skuteczniejszej broni przeciwko Twoim konkurentom niż samoświadomość i planowanie, które uzyskasz właśnie dzięki opracowanej strategii. Jeśli Twoja firma nie ma strategii marketingowej, Twoi konkurenci mają już nad Tobą znaczącą przewagę. Pomimo szybkiego rozwoju technologicznego, trudno jest wymyślić coś, czego wcześniej nie robiono. W strategii marketingowej zawarte są jednak wyróżniki Twojej marki, które mogą okazać się decydujące w ostatecznym rozrachunku. Sprzedaż Twojego produktu czy usługi, zwłaszcza jeśli nie są unikalne, może być zdecydowanie łatwiejsze, kiedy właściwie je zaprezentujesz. Siłą Twojej marki może być odmienna grupa docelowa, inny sposób realizacji zamówień, odmienny sposób komunikacji czy produkcji. W skrócie chodzi jedynie o to, aby przekonać klienta, że jesteś po prostu lepszy od konkurencji.

Znasz to uczucie, kiedy na szybko próbujesz zorganizować najlepszą imprezę życia, a w efekcie lądujesz ze znajomymi w domu oglądając serial na Netflix’ie? Nie planowałeś. Spontaniczność może być niesamowita. O ile, w życiu prywatnym improwizacja może przerodzić się w niezapomnianą zabawę, o tyle w marketingu kompletnie się nie sprawdza, a co gorsza jest bardzo ryzykowna. Jeśli naprawdę chcesz w pełni wykorzystać potencjał swojej marki, nie improwizuj i opracuj rzetelną strategię marketingową.

Zobacz również