Jak dobrze stworzyć stronę internetową?

Nie ma znaczenia, czy uruchamiasz pasjonujący projekt, którego celem jest dostarczenie sobie rozrywki — czy otwierasz firmę, aby zarobić pierwszy milion złotych. W obu przypadkach potrzebujesz strony internetowej.

Niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność i jesteś np. freelancerem, prowadzisz sklep z artykułami do domu czy też prowadzisz inną małą lub większą firmę, świetna strona internetowa jest niezbędna dla sukcesu Twojej marki. Twoja witryna musi dobrze wyglądać, robić wrażenie, ale również angażować użytkowników do zaglądania na nią oraz kontaktu z Tobą, Twoimi usługami i produktami.

Strona internetowa to takie długoterminowe ogłoszenie, które dobrze skonstruowane i przygotowane, będzie źródłem korzyści finansowych dla Twojego biznesu.

O sposobach tworzenia stron internetowych oraz związanych z tym kosztami pisaliśmy w tym artykule. W zależności od budżetu, Twoich umiejętności oraz czasu jakim dysponujesz opisaliśmy trzy rozwiązania. Każde z nich oferuje inną drogę osiągnięcia tego samego efektu – czyli dobrej strony internetowej. Wszystko zależy od Twojego zaangażowania oraz środków finansowych jakie chcesz na ten cel przeznaczyć.

Jeśli podjąłeś decyzję, że chcesz mieć stronę internetową oraz zdecydowałeś się na korzystanie z usług np. agencji projektowej, w poniższym artykule znajdziesz podpowiedzi na co zwrócić uwagę i w jaki sposób dobrze przygotować stronę internetową. W dobry sposób, czyli taki, aby Twoja witryna pracowała na Ciebie, pomagała rozwinąć Twoją markę, była widoczna oraz była wizytówką Ciebie, Twoich usług i produktów. Słowem maszynka do zarabiania pieniędzy, z którą możesz się utożsamić.

Przeprowadzimy Cię przez KILKA KROKÓW, aby rozpocząć i pomóc Twojej witrynie internetowej skutecznie konkurować na rynku online.

Domena

Adres Twojej witryny często jest punktem zapalnym. To pierwszy i dość istotny etap. Nazwa Twojej domeny musi robić dobre wrażenie pod kątem użyteczności. Istotne jest, aby była krótka, łatwa do zapamiętania i zapisania. Raczej unikaj slangu, skrótów i nazw egzotycznych.

Zwróć uwagę również na rozszerzenie domeny. Najlepiej, aby była to domena .com (jest to zdecydowanie lepsze niż użycie rozszerzenia .net. Niektóre marki decydują się na użycie innych rozszerzeń, ale wynika to mocno z ich profilu działalności. Np. domena z rozszerzeniem .eco dedykowana jest markom, które poruszają się w obszarach związanych z ekologią, rozszerzenie .edu zarezerwowane jest dla instytucji o profilu edukacyjnym. W nazwie domen staraj się również unikać cyfr i myślników. Są trudne do zapamiętania i mniej eleganckie, ponadto mogą być źle zrozumiane podczas wypowiadania nazwy domeny.

Przy wyborze nazwy domeny ważne jest przeanalizowanie przyszłego, nawet teoretycznego rozwoju firmy. Jeśli nadasz swojej witrynie konkretną i bardzo specyficzną nazwę np. MebleNaWymiar, wymuszać będzie to na Tobie w przyszłości sprzedawanie tylko takich produktów, czyli mebli na wymiar, a nie dostępnych np. od ręki.

Nazwa domeny jednak to nie wszystko, w kolejnym kroku musisz sprawdzić jej dostępność. Wygoogluj ją, aby sprawdzić, czy podobny adres strony internetowej już istnieje w Internecie i wyszukaj na USPTO.gov, aby upewnić się, że nie zawiera żadnych zarejestrowanych znaków towarowych. Sprawdź również czy możesz kupić żądany adres witryny w rozsądnej cenie, ponieważ większość dobrych nazw domen jest zajęta i będzie musiała zostać kupiona od obecnego właściciela.

Unikaj bezsensownych nazw. Wybierz nazwę, która przekazuje znaczenie, aby użytkownicy od razu wiedzieli, czym zajmuje się Twoja firma. Pamiętaj, że rozpoznawalność marki buduje się często latami i wymaga to ogromnych nakładów finansowych. Jeśli więc, nie dysponujesz budżetem jak np. Yahoo, lepiej wybrać jest prostą nazwę, która będzie kojarzyła się z Twoimi usługami lub produktami. Utwórz przyjazny dla SEO adres URL. W razie potrzeby spróbuj wymyślić adres witryny przyjazny dla SEO, który zawiera słowa kluczowe i lokalizację geograficzną.

Hosting

Dostawca hostingu witryny to firma oferująca technologię i usługi niezbędne do przeglądania witryny w Internecie. Zainwestuj w bezpieczny, skalowalny hosting stron internetowych, z dobrym wsparciem technicznym. Usługi hostingowe mogą kosztować od kilkunastu do kilkuset złoty miesięcznie, w zależności od rodzaju technologii i wsparcia, które wybierzesz. Zwykle możesz uzyskać zniżkę, jeśli kupisz plan roczny, a nie miesięczny.

Zupełnie inne stawki oferują firmy hostingowe przy planie z „serwerem współdzielonym” niż z „serwerem dedykowanym”. Hosting współdzielony oznacza, że ​​współdzielisz serwer i jego zasoby z innymi klientami, co może negatywnie wpłynąć na wydajność Twojej witryny. Ponadto, jeśli jedna z innych witryn na Twoim współdzielonym serwerze zostanie zhakowana, możliwe jest, że Twoja witryna również zostanie zainfekowana.

Plan hostingowy „serwera dedykowanego” jest najdroższą opcją — koszt może wynosić od kilkuset złoty wzwyż. Dzięki tej opcji Twoja witryna będzie działać optymalnie. Posiadanie planu serwera dedykowanego oznacza, że ​​fizyczny serwer jest w całości przeznaczony dla Twojej witryny; dlatego wszystkie zasoby są Twoje i jest to bezpieczniejsze niż wspólny plan hostingowy. Jest to jednak znacznie droższe niż to, co zwykle jest w stanie zapłacić większość małych firm. Gdy masz witrynę o bardzo wysokiej wydajności, może to być to, czego potrzebujesz, ale jest to przesada dla większości firm na ich wczesnych etapie rozwoju.

Najsensowniejszy wybór w przypadku małych i niewielkich firm to plan hostingowy „wirtualnego serwera prywatnego” (VPS), który oferuje to, co najlepsze z obu światów. Koszt to kilkadziesiąt złotych miesięcznie. VPS to jedna maszyna, która jest podzielona na partycje, aby działała jako wiele maszyn, co zapewnia jej podobną przystępność cenową do hostingu współdzielonego, z podobnym potencjałem bezpieczeństwa i wydajności, jak plan hostingu serwera dedykowanego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Upewnij się, że Twoja firma hostingowa ma wsparcie telefoniczne i/lub na czacie, abyś mógł szybko uzyskać pomoc, jeśli masz problem. Sprawdź również, jaki rodzaj zabezpieczeń serwera jest stosowany na serwerze, który rozważasz. Będziesz chciał mieć dostęp do swojego serwera za pośrednictwem bezpiecznego protokołu przesyłania plików (SFTP). Powinny być tworzone codziennie kopie zapasowe zawartości serwera. Powinna istnieć również prosta metoda instalacji certyfikatów Secure Sockets Layer (SSL) za pomocą jednego lub dwóch kliknięć. Upewnij się, że firma hostingowa przeprowadza regularną konserwację bezpieczeństwa.

Wyraźny i konkretny przekaz Twojej witryny

Niezmiernie istotne jest, aby osoby odwiedzające Twoją witrynę, nawet przypadkowo, od razu otrzymywały informację czym zajmuje się Twoja marka, co robisz i co oferujesz. Jak to osiągnąć? Upewnij się, że baner na głównej stronie (znany również jako „obraz bohatera”) i kolejne banery są wizualną reprezentacją Twoich usług, a także, że w górnej części strony znajduje się wprowadzająca notka tekstowa, która opisuje, kim jesteś i co robisz.

Ponadto upewnij się, że zarówno w menu głównym, jak i w stopce nawigacyjnej znajdują się linki do strony „O nas”, aby ludzie mogli je kliknąć i przeczytać więcej o Twojej firmie.

System zarządzania treścią (CMS)

System zarządzania treścią (CMS) to program lub aplikacja używana do tworzenia treści cyfrowych i zarządzania nią. To narzędzie, które ułatwia Ci zarządzanie Twoją witryną, zmianę treści, grafik, dodawanie informacji na temat aktualności itp. Wbrew pozorom nie potrzebujesz dużej wiedzy technicznej. Warto, aby CMS, był dostosowany do Twoich unikalnych potrzeb; różne systemy są używane z różnych powodów, takich jak łatwość obsługi, rozszerzalność i budżet.

Najbardziej popularnym jest WordPress. Korzystają z niego użytkownicy na całym świecie. Posiada wiele przydatnych wtyczek rozszerzających funkcjonalność Twojej witryny. WordPress jest również praktycznie darmowy i stosunkowo prosty w instalacji. Większość twórców stron internetowych zna go, więc nie jest trudno znaleźć osobę lub agencję, która może być wsparciem technicznym dla Twojej witryny. Innymi popularnymi CMSami są: Drupal, Joomla! Czy Squarespace.

Jak dobrze stworzyć stronę internetową?

Interesujący i zaskakujący interfejs

Stwórz interesujący, zapadający w pamięć i angażujący interfejs użytkownika strony internetowej. Dostosuj rodzaj użytych elementów do przekazu marki, sposobu komunikacji z użytkownikami oraz rodzaju usługi czy produktu. Zupełnie inaczej wygląda interfejs instytucji finansowej niż witryny fotografa freelancera. Jednak rodzaj usługi czy branży wcale nie musi dyskredytować czy limitować pewnych działań czy użytych elementów. To Ty jako marka/właściciel witryny decydujesz o strategii komunikacji oraz identyfikacji wizualnej. W niektórych przypadkach dobrze jest przełamywać schematy.
Więcej informacji na temat aktualnych trendach, które mają ogromny wpływ na odbiór Twojej witryny znajdziesz w artykule dotyczącym trendów w projektowaniu stron internetowych.

Na co warto zwrócić uwagę? Używaj wyszukanej i właściwej grafiki oraz łatwych do odczytania czcionek. Upewnij się, że grafika jest skompresowana i zoptymalizowana pod kątem szybkiego ładowania. Jeśli Twoja witryna działa wolno, wyszukiwarki, takie jak Google, obniżą Twój ranking.
Utrzymuj konsekwencję w całym projekcie witryny, ale również w innych kanałach komunikacji zarówno online jak i offline. Twój wizerunek jako marki musi być bardzo spójny i wzbudzać zaufanie użytkowników. Zadbaj o właściwą nawigację witryny oraz łatwy i szybki dostęp do informacji kontaktowych. Publikuj łatwo dostępne informacje kontaktowe.

Optymalizacja pod kątem SEO

SEO to zestaw praktyk takich jak: słowa kluczowe, optymalny kod strony internetowej, certyfikat SSL, dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych, wysokiej jakości linki zwrotne, recenzje i opinie na np. Google itp. Praktyki takie stosuje się w witrynach, aby zapewnić, że wyszukiwarki będą odpowiednio indeksować i pozycjonować stronę, a następnie wyświetlać ją użytkownikom wyszukiwarek. Gdy Twoja witryna zostanie „zindeksowana” przez wyszukiwarki, konkuruje z witrynami o podobnej treści. Im lepszy projekt i treść witryny, tym wyżej będzie ona wyświetlana na stronach wyników wyszukiwania.

Pozycjonowanie to niezwykle ważny, ciągły proces, który może oznaczać różnicę między wyświetlaniem się na pierwszej stronie stron wyników wyszukiwania (co skutkuje dużymi ilościami bezpłatnego ruchu do Twojej witryny – tzw. ruchu organicznego) lub na stronie 100 (skutkującej brakiem ruchu).

Dbaj o jakość i ciągłość kontaktu z użytkownikami

Należy pamiętać, że strony internetowej nie robi się raz. To platforma aktywna służąca do pokazywania się użytkownikami z jak najlepszej strony. To ciągła praca i aktualizacja treści.

Warto zadbać o regularne dodawanie wysokiej jakości treści. Ich ilość jak i aktualność są nie tylko ważne dla pozostania w dobrych relacjach z użytkownikami, ale to działania istotne dla wyszukiwarek. Dlatego ważne jest, aby stworzyć plan publikowania wysokiej jakości artykułów i/lub postów na blogu w Twojej witrynie oraz w witrynach zewnętrznych, które zawierają linki do Twojej strony internetowej.

Oprócz statycznej zawartości strony i artykułów, świetną formą treści do publikowania w witrynie są referencje. Pytanie o referencje od klientów, a następnie publikowanie ich w witrynie to sposób na wysokojakościowe treści, które jednocześnie wzbudzają zaufanie do Twojej marki.

Narzędzia dla webmasterów

Dane jakie możemy uzyskać, aby poprawić jakość Twojej strony są niezwykle cenne. Pomogą one analizować ruch i wydajność witryny. Dzięki nim dowiesz się między innymi skąd przychodzą Twoi użytkownicy, jak długo pozostają na Twojej stronie i jak się na niej poruszają. Zainstaluj Google Analytics i Google Search Console (najlepiej za pośrednictwem Menedżera tagów Google) oraz Bing Webmaster Tools.

Narzędzia te mogą służyć do śledzenia różnych informacji m.in. jaki jest „współczynnik odrzuceń” czyli odsetek użytkowników, którzy odwiedzają Twoją witrynę i opuszczają ją po obejrzeniu tylko jednej strony (algorytmy Google zapewniają wyższą pozycję witrynom o niskim współczynniku odrzuceń, zgodnie z teorią, że użytkownicy spędzają w witrynie więcej czasu i uznają to za wartościowe.), błędy indeksowania w Twojej witrynie (błędy, które wyszukiwarki znalazły w Twojej witrynie podczas indeksowania jej treści), słowa kluczowe, które prowadzą użytkowników do Twojej witryny itd.

Podsumowanie

Witryna internetowa to żywy organizm, nad którym stale trzeba pracować, stale analizować i stale ulepszać. Warto stworzyć plan, który pomoże Ci zadbać o to, aby witryna się nie zestarzała i była w sposób właściwy odbierana przez użytkowników, ale również wyszukiwarki.

W tym celu korzystaj z danych o ruchu, analizuj je, tak, aby dowiedzieć się jak najwięcej o swoich użytkownikach. Przeznacz na to kilka godzin w tygodniu. Upewnij się, że całe oprogramowanie jest zawsze aktualne. Uruchom skanowanie bezpieczeństwa, aby wiedzieć, że Twoja witryna jest wolna od złośliwego oprogramowania i nie została zhakowana.

W regularny sposób publikuj wysokiej jakości treści, np. raz w tygodniu. Kontaktuj się z użytkownikami i zachęcaj do pozostawienia opinii. Od czasu do czasu zerkaj również na działania konkurencji i poddawaj je analizie.

Jak możesz się przekonać po przeczytaniu tego artykułu, stworzenie świetnej witryny dla firmy może nie być tak proste, jak początkowo sądziłeś. Nie popadaj w panikę i trzymaj się planu. Nie idź na skróty i nie oszczędzaj na elementach, które mają ogromne znaczenie, nawet jeśli uważasz, że nie mają najmniejszego.

Na przestrzeni wielu lat udało nam się z sukcesem stworzyć wiele wspaniałych witryn, które nadal wspólnie rozwijamy. Nic nie stoi na przeszkodzie poznać się bliżej.

Zobacz również